Aylık Arşiv: Aralık 2020

Araba Neden Erken Fan Açar ?

Soğutma sistemi fanı araçlarda en önemli elemanlardan biridir. Çoğu zaman özen gösterilmeyen fanlar büyük bir arızanın sebebi olabilir.

 

Araba Fanı Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Arabalarda en önemli sistemlerden bir tanesi soğutma sistemidir. Motordaki yanmanın etkisiyle motor bloğu ve yağlar ısınır. Motor bloğunu soğutma için kullanılan suyun da sıcaklığı artar. Sıcaklığı yükselen suyun tekrar soğutulması gerektiği için, bu su radyatöre gönderilir ve soğuk hava yardımı ile soğutulur.

Fakat havanın çok sıcak olması, arabanın durağan halde olması veya bazı mekanik arızalar sebebi ile radyatör suyu soğutmayabilir. İşte bu noktada fan devreye girer. Fan çalıştığında radyatör üzerinde büyük miktarda hava geçer ve radyatörün içindeki su soğutulur.

 

Fan Açmak Nedir?

 

Bu tabir genellikle “fanın çalışması” anlamında kullanılır. Motor açığa çıkan ısı radyatörde kendiliğinde dışarı atılır ve su soğutulabilirse fanın çalışmasına gerek yoktur. Fakat radyatör içindeki su belirlenen bir sıcaklık değerini aşar ise fan açılır ve içerdeki suyu soğutur. Fanın çalışmasını sağlayan şey, arabadaki kontrol sistemidir.

arac fani ne ise yarar neden calisirBir sıcaklık ölçer sayesinde su sıcaklığı devamlı olarak ölçülür. Ölçülen değer belirlenen değerden büyük ise fana elektrik gider ve fan çalışır. Su sıcaklığı istenilen düzeye geldiğinde fan tekrar durur. Böylece arabanın soğutma sisteminde kullanılan suyun çok fazla ısınarak sıcaklığının yükselmesi önlenir ve arızaların önüne geçilir.

 

Fan Açılmazsa Ne olur?

 

Yukarda bahsedildiği gibi fan araba soğutma sisteminde çok önemlidir. Eğer fan gerektiğinde devreye girmez ise motor bloğuna giden suyun sıcaklığı da giderek artar. Fan açık olmadığı için suyun sıcaklığı kritik düzeye gelir ve araba “hararet” denilen aşırır ısınma durumuna geçer. Bu olduğunda arabanın motoru büyük zararlar görebilir.

Motor kapağı contaları zarar görür ise bakım maliyetleri de yüksek olacaktır. Ayrıca arabanın su soğutma sisteminde yani su hortumları, bağlantı elemanları, su haznesi gibi elemanlarda da zararlar oluşabilir.

 

Araba Neden Erken Fan Açar?

 

Fanın çalışması için, fanın elektrik kontrol ünitesine bir sinyal gelmesi gerekir. Bu sinyal suyun sıcaklığının yüksek olduğunu söyleyen sinyaldir. Eğer araba soğuk havalarda veya sürüş esnasında sürekli olarak fan çalıştırıyor ise bunun birkaç farklı sebebi olabilir;

 

Fan sıcaklık müşiri bozulmuş olabilir,

 

Motordaki bir arıza nedeniyle motor fazla ısınıyor olabilir,

 

Su soğutma sistemindeki su azalmış olabilir.

 

Fanın çalışması için su sıcaklığının belirli bir seviyeye ulaşması gerekir. Fakat eğer sıcaklık ölçen fan sıcaklık müşiri bozulmuş ise, suyun sıcaklığı doğru ölçülemediği için fan sürekli veya erken çalışıyor olabilir. Motordaki bir arıza sebebiyle suyun sıcaklığı normalden daha erken yükselmiş olabilir. Bunların dışında bir sebep de arabanın soğutma suyunun eksilmiş olmasıdır. Eğer sistem içinde yeteri kadar su yoksa suyun sıcaklığı normalden çok daha kısa süre içerisinde yükselir ve suyun sıcaklığını düşürmek için fan erken çalışır.

Araba Neden Bijon Keser ?

Bijon kesme arabalarda sık karşılaşılan bir arızadır. Fakat gerekli önlemler alınırsa bijon kesmenin yaşanması çok olası değildir. Bijon kesmesi ciddi kazalara sebep olabilecek bir sorundur.

 

Bijon Nedir?

Halk arasında bijon denilen eleman aslında bir civata biçimidir. Fakat bu civata özel olarak araba ile jant arasındaki bağlantıyı sağlamak için tasarlanmıştır ve arabadan gelen ağırlığı da lastiklere aktarır. Günümüzde her lastikte 4 ya da 5 adet bijon bulunur. Her araba üreticisi kendi arabalarının ağırlığına göre farklı özelliklerde, farklı sayılarda ve farklı boyutlarda bijon seçebilir.

 

Bijon Kesme Nedir?

Bijon kesme, jantlar ile araba arasında bağlantıyı sağlayan bu civatalardan birinin zarar görerek kopmasıdır. Bu durumda kötü senaryoyu düşünürsek, ölümlü kazalara kadar varabilecek seviyede tehlikeli bir durumdur. Fakat bir dizi önlem alınarak bijon kesmenin önüne kısmen de olsa geçilebilir. Bijon kesmenin birçok farklı sebebi olabilir.

Fakat en fazla yapılan hatalardan biri, bijonların montajında gerekli talimatlara uymamaktır. Arabanızın kış lastiklerini taktırmaya gittiğinizde görmüşsünüzdür; usta lastikleri söker, kışlık lastikleri takar ve elindeki havalı tabanca ile bijonları mümkün olduğu kadar sıkar. İşte bütün sorun buradadır.

 

Bijonlar göründüklerinden daha hassas elemanlardır ve mümkün olan en yüksek güçle bijonları sıkmak onlara zarar verebilir. Eğer yeterli kadar sıkılmazlar ise, bu durumda gevşeyip zarar görebilirler. Yani bijonların sıkılması sırasında, üreticilerin belirlediği miktarda sıkma işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde bijonlar zarar görebilir veya sıkma işlemi gerçekleşmeyebilir.

Daha teknik bir açıklama yapılırsa; eğer bijonlar üreticilerin belirledikleri tork değerlerinden fazla bir değerle sıkılırsa, zaman içinde üzerindeki fazla baskıdan dolayı zarar görürler ve koparlar. Bu sebeple bijonlar her arabaya özel olarak belirlenmiş tork değeri ile tork anahtarı kullanılarak sıkılmalıdır. Böylece bijon kesme olaylarının önüne büyük ölçüde geçilebilir.

 

Bunun dışında bijon kesmeye sebep olabilecek başka etmenler de vardır. Kalitesiz yan sanayi ürünü bijonlar kullanmak doğru değildir. Bu bijonların zarar görmesi durumunda ciddi trafik kazaları meydana gelebileceği unutulmamalıdır. Ayrıca özellikle eski arabalarda görülen bir sorun da paslanmış veya zarar görmüş bijonların kullanılmaya devam edilmesidir.

Bu bijonlar yenileriyle değiştirilmelidir. Bazı durumlarda, hasar görmüş veya dengesi bozulmuş jant kullanımı da bijon kesmenin sebebi olabilir. Dengesi(balansı) bozuk olan jant kullanımı, bijonların normalden çok daha kısa sürede hasar görmesine sebep olabilir.

Bu sebeple arabanızın jant-lastik balanslamasını belirli bir periyot içinde ölçtürmeli ve eğer gerekiyorsa balansın düzelmesini sağlamalısınız. Böylece daha güvenli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

 

Bijon kesmenin Önüne Nasıl Geçilir?

 

Bijonlar her arabaya özel olarak belirlenmiş tork değerleriyle sıkılmalı

 

Kalitesiz bijonlar kullanılmamalı

 

Paslanmış veya gözle görülür şekilde hasar görmüş bijonlar değiştirilmeli

 

Hasar görmüş ve balansı bozulmuş lastik jantların kullanımından kaçınılmalı

 

Eğer yukarda bahsettiğimiz önlemleri alırsanız bijon kesme durumuyla karşılaşma ihtimaliniz daha az olacaktır.

Nedir Bu PCR yontemi ile Corona Test Yontemi

Covid-19 ile yeni terimler ogrenmeye basliyoruz, pandemi, mutasyon, PCR tayini gibi. Peki ne olaki bu PCR metodu ? Ingilizce bir ifade olan PCR yani polymerase chain reaction, polimeraz zincir reaksiyonu. Bu yontemin temeli aslinda basit bir mantiga dayaniyor. Basitlestirmek gerekirse mantik fotokopi makinesi benziyor. Fotokopi makinesine gerekli mazlemeleri ve fotokopisi yapilacak bir dokuman koyuldugu zaman, siz ne kadar fotokopiden cogaltmak isterseniz makine sizin icin bu islemi yapacaktir.

PCR yonteminde de sistem bu sekilde calisir, tek fark kagidi degilde ilgilendiginiz DNA dizilimini cogaltacaktir. Bunun icin hucre icinde dna cogaltim mekanizmasini bilmek lazim. PCR metodunu gelistiren abi ve ablalarimiz derki, hucre icindeki gibi bir ortam hazirlarsak, hucre icinde oldugu gibi hucre disinda da dna cogaltim islemini yapabiliriz.

Tamam bu yontem ile dna cogaltik, peki bu bizim ne isimize yarayacak elimizde az dna varken cok dna oldu sonuc ne ola ki? cevap basit, ornegin siz covid-19 size bulasmis mi bilmek istiyorsunuz, o zaman mantiken, eger virus sizin vucudunuzda ise onu gorecek bir goze ihtiyaciniz var, peki sizin bu gozunuz bunu yapamiyorsa ne yapmalisiniz, sizin icin goren bir goz gerekli yani biri evet burada virus var demeli, peki nasil olacak ?

mantik basit, eger virus varsa viruse ait dna da virusun icinde olacak, o zaman eger biz virus dnasini gorursek, virus de orada var diyebiliriz, ama burada soyle bir sorun olsuyor, test yapmak icin eldeki virus dnasi yeterli olmuyor, o zaman eldeki virus dnasini yeterli miktarda yapmaliyiz. iste devreye PCR yontemi giriyor.

Kisiden alinan orneginden virus dna izolasyonu yapilir, daha sonra ise pcr yontemi ile  dna termal dongu cihazi, thermal cycler makinesi ile cogaltilir. Her canlinin dnasi kendine ozgu oldugu icin, virus dnasi var mi yok mu diye bakilir. Insallah yoktur …

Fiat Egea Güncel Fiyat Listesi

Covid-19 nedeniyle toplu ulaşım araçlarını kullanmak istemeyen halk,kendi araçlarıyla seyahat etmek isteğiyle sıfır ve ikinci el otomobile rağbet gösteriyorlar.Dolasıyla sıfır otomobil fiyatları her ay değişiklik gösterebiliyor.Pandemi dolayısıyla yükselen hatta üretimi duran bir çok otomobil olduğu için halk ikinci el araçlara yönelsede halk,sıfır araçların nabzını tutmaya devam ediyor.Fiatda Egea aralık ayı fiyat listesini yayınladı.

 

Fiat Egea bünyesinde hatchback,stationwagon,sedan gibi çeşitli modeller bulundurmakta. Modellere bağlı olarak fiyatlarda bir değişiklik gözlemleniyor. Bunun yanı sıra donanım paketi  gibi seçenekler de mevcut.Fiyatlar 129.900 TL’den başlayıp opsiyonlara bağlı olarak 231.900 TL’ye kadar çıkabiliyor.

fiat egea kac para

Fiat Egea Güncel Fiyat Listesi

1.3 Multijet

Easy Dizel Düz Vites 95 HP Kasa Tipi Sedan 144.900 TL

Urban Plus Dizel Düz Vites 95 HP Kasa Tipi Sedan 163.900 TL

Mirror Dizel Düz Vites 95 HP Kasa Tipi Sedan 167.900

1.4 Fire

Easy Benzin Düz Vites 95 HP Kasa Tipi Sedan 113.900 TL

Urban Plus Benzin Düz Vites 95 HP Kasa tipi Sedan 130.900 TL

Mirror Benzin Düz Vites 95 HP Kasa Tipi Sedan 134.900 TL

1.6 Multijet

Easy Dizel Yarı Otomatik 120 HP Kasa Tipi Sedan 197.900 TL

Urban Plus Dizel Düz Vites 120 HP Kasa Tipi Sedan 200.900 TL

Urban Plus Dizel Yarı Otomatik 120 HP Kasa Tipi Sedan 200.900 TL

Mirror Dizel Düz Vites 120 HP Kasa Tipi Sedan 204.900 TL

Mirror Dizel Yarı Otomatik 120 HP Kasa Tipi Sedan 204.900 TL

Lounge Plus Dizel Düz Vites 120 HP Kasa Tipi Sedan 208.900 TL

Lounge Plus Dizel Yarı Otomatik 120 HP Kasa TİPİ Sedan 208.900 TL

Plaka Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama

Günümüzde araç fiyatlarının artması sebebiyle ikinci el araba alımı artmıştır. Bundan dolayı plaka üzerinden hasar kaydı sorgulama işlemi çok fazla yapılmaktadır. Bu yöntemle bakmış olduğunuz aracınızın daha önce kazası ve hasar kaydı varsa, kazanın büyüklüğünü, aracın ne kadar süre kaskolu olduğunu, trafikte ne kadar bulunduğunu ve kazanın detayını bu yol sayesinde tüm detayları ile öğrenmeniz mümkündür.

 

Plakadan Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?

  1. 5664’e SMS atarak sorgulama yöntemi
  2. E Devlet üzerinden sorgulama yöntemi
  3. Sigorta uygulamaları üzerinden sorgulama yöntemi
  4. 118 90 çağrı merkezi üzerinden sorgulama yöntemi

 

5664 Üzerinden Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama Yöntemi

Anlaşmalı tüm operatörler üzerinden 9.50 TL ücretle 5664 SMS numarası üzerinden plaka üzerinden hasar kaydı sorgulaması yapılabilmektedir. Aracın plakasını boşluk bırakmadan yazarak 5664 SMS hattına göndererek aracınızın plakası değişse bile, daha önce bulunduğu kazalar, kazaların büyüklüğü, kazada alınan maddi hasarın büyüklüğü detaylı bir şekilde öğrenilebilir. Bu yöntemle aynı zamanda kazada varsa vefat eden insanların bilgileri ve kaza tespit tutanağının bilgileride yer almaktadır. Ayrıca 5664 SMS hattı ile araçta değişen parça olup olmadığını, eksper raporu olan kazaları öğrenebilirsiniz.

 

E Devlet üzerinden sorgulama yöntemi

E devlet uygulaması üzerinden Trafik poliçe ve Hasar Bilgisi Sorgulama bölümü üzerinden  herhangi bir ücret ödemeden aracın tüm bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

 

Sigortam 360 Üzerinden Sorgulama Yöntemi

Sigortam 360 sitesi üzerinden üye olsanız veya olmasanız bile hasar sorgulama ekranı üzerinden aracın sigorta ve kasko bilgilerini plaka veya şase numarası üzerinden sorgulayabilirsiniz.

 

118 90 Çağrı Merkezi Üzerinden Sorgulama Yöntemi

118 90 çağrı merkezini arayarak aracın plaka veya şase numarasını vererek 4 lira 25 kuruş karşılığında aracın Hasar kaydına, sigorta ve kasko bilgisine ulaşabilirsiniz.

Araba Neden Bağırır ?

Balata bitiminden kaynaklı bağırması

Balatanın bitmesinden ve bu sebepten ötürü arabanın bağırması balata kavrama yeteneklerinin azalmasına ve yitirilmesine neden olur. Bağıran arabanın gitmemesi hemen balata sorunun tam olarak bitmesinden kaynaklanan bir durum değildir.

Balata ömrünün bitmeye çok yakın olduğu zamanda benzer durumlar yaşanabilir. Özellikle aracınız yüklü ve kapasite fazlası yükte olduğu zamanlarda hareket etmekte zorlanmaya başlayacaktır. Bu durum araba performansında düşüşler yaşanması yanı sıra ömrünün de azalmasına neden olur. Baskı balata ömrünün bittiğini tespit ettiğiniz anda tedbir alma gerekliliği bilinmelidir.

 

Katalitik Çevirici Sorunu ve İptali Konusunda Kaynaklanan Araba Bağırması

 

Katalitik çeviricinin iptal ya da kullanılmaz olmasından araba bağırması olağan olarak kendini genellikle arabanın bağırması durumu dışında ne yazık ki hızlanmaması ile bu durumu göstermektedir. Çeviricilerin görevi ve sorumluluğu araçtan çıkan kimyasal ve zararlı gazların zararsız hale getirilmesidir. Katalitik tıkanması ya da arızalanması halinde çekiş düşmeye başlar. Çevirici temizliğinin sağlanması ve bakım yapılması şarttır.

 

Bilindiği üzere otomobiller egzozdan çıkan ozon tabakasına zarar veren gazların salınımına sebebiyet veren fiili yapı olurlar. Dünyadaki araç nüfusu yani sayısını göz önünde bulundurduğumuz zaman bu durum hiç de düşünüldüğü gibi değildir.

Katalitik çevirici tam da bu noktada devreye giriyor. Otomobil üreticileri artık bir takım kanun ve yönetmeliklere içinde ekonomik dünya düzenine göre, bazı önlemler ve tedbirler almak zorunda bırakılmıştır. Bu sayede sonunda çevre kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Katalizörlerin içinde zirkon dioksit adlı bir garip ad verilen bir kimyasal bulunur. Bu adı farklı olan kimyasal sayesinde egzoz dumanından çıkan zehirli kimyasallar bağlanır ve egzozdan çıkan gaz daha temiz olur.

 

Hava Filtresinden Kronik Sorun Olarak Kaynaklanan Bağırma Problemi

 

Genellikle hava filtresinden gelen kronik kaynaklı bağırma karşımıza en sık çıkan problemlerden başında gelenlerden bir tanesidir. Eğer aracınızın çekişten düştüğünü gözlemliyorsanız durumu buna bağlıyorsanız eğer ve araba daha çok can sıkan bir şekilde bağırıyorsa; bunun sebebi büyük ihtimalle hava filtresinden kaynaklanıyor olabileceği aklımıza gelen ilk sorunlardan birisi olmalıdır.

Özellikle hava filtrelerinin tıkalı kalması bağıran arabanın doğal olaraktan gitmemesine ve yürümemesine neden olmaktır. Buna rağmen ek olarak diyebileceğimiz; yanlış takılmış hava filtresi seçilip, hava filtresinin yerine tam olarak da oturmaması da gibi sorunlar arabanızın bağırmasına neden olabilecek sorunların başında gelecek olan bir durumdur. Son olarak alt başlıkta bahsedeceğimiz diğer bir konu ise;

 

Arabanın Süspansiyon Ayarlarının Bozuk Olması Sorunu

 

Arabanın süspansiyon ayarlarının bozuk olmasından kaynaklı bağırma pistonların yerine tam olarak nedenlerinden biriside oturmamasından kaynaklanmaktadır denebilir. Eğer bu durumda pistonlar hava yakıt ile bir karışımı olduğunda birlikte doğru bir senkron olmazlar ise, aracınızın bağırmasına neden olacaktır. Sonuç olarak aracın çekişinde performans olarak doğal bir düşüş yaşanır.

Bu duruma piston vurması ya da piston aşağı düşmesi gibi dile getirilip bu şekilde de denir.

Araba Nasıl Zımparalanır ?

Araba Nasıl Zıplatılır?

 

Yeni boyada ıslak zımparalama, eşit bir son kat sağlamak ve boyanın turuncu bir kabuk dokusuna sahip gibi göründüğü “portakal kabuğu” etkisi olarak adlandırılan etkiyi ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Mevcut boya üzerinde, çizikleri veya yüzeysel çizikleri gidermek veya boyanın parlaklığını eski haline getirmek için kullanılabilir. Islak zımparalama, doğru şekilde yapılmazsa aracın boyasına zarar verebilir, bu nedenle süreç boyunca ilerlerken zaman ayırın.

 

Islak Zımparalama Arabanız İçin Gerekli Mi?

 

Islak zımparalama, boyanızı orijinal parlaklığına geri döndürmenin mükemmel bir yolu olabilir, ancak her zaman en iyi seçenek değildir. Örneğin metale ulaşan derin çizikler, genellikle yalnızca ıslak zımparalama ile tamir edilemez.

Boya üzerindeki şeffaf kaplamada sürtünme ve çizikler varsa, bununla birlikte ıslak zımparalama sizin için doğru çözüm olabilir. Metalli bölgeyi açığa çıkaracak kadar derin olan çizikler, yalnızca ıslak zımparalama ile çözülemez.

Islak zımparalama, öncelikle boya ve vernik ile uygun şekilde yapılmalıdır. Onarmaya çalıştığınız bölge ne kadar zımparalama gerekeceğini ve ne tür bir kağıtla yapılacağını belirleyecektir. Belirgin şeffaf kaplama hasarı birden fazla adım gerektirir, ancak hafif sürtünme tek aşamada çözülebilir.

Boyadaki hasar hafifse, 1200 veya 1500 zımpara kağıdını atlayın ve bunun yerine 2000 veya 3000 zımpara kağıdıyla başlayın. Yeni boyanmış bir yüzeyi ıslak zımparalıyorsanız, doğrudan 2000 veya 3000 zımpara kağıdına da atlayabilirsiniz.

 

Orta Derece Aşınmalar İçin Neler Yapılmalı?

 

Aşınmış, aşınmaya başlamış veya çizilmiş boyayı tamir ederken, 1200 veya 1500 kum zımpara kağıdı ile başlayın. Yerel nalburdan, büyük perakende mağazanızdan veya otomobil parçaları mağazasından zımpara kağıdı satın alabilirsiniz. 1200 taneden daha az zımpara kağıdı, parlatılması zor olan çizikler oluşturabilir. Zımpara kağıdı üzerindeki kum sayısı ne kadar yüksekse, aşındırıcı yüzey o kadar ince olur.

Islak zımparalama, zımpara kağıdının boyayı yakmasını önlemek için bir yağlayıcı gerektirir. Araba için en ideal yaklaşım bu şekildedir. Normal bir kovayı su ve az miktarda otomotiv sabunu ile doldurun. Cila veya cila işlevi gören bir otomotiv sabunu kullanmayın. Bu uygulama için bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz.

 

Zımpara Kağıdı Nasıl Kullanılır?

 

Zımpara kağıdını paketinden çıkarın ve bir kağıt parçası gibi tutun, böylece uzun kenarlar sağda ve solda olur. Sahip olduğunuz yaprak sayısını ikiye katlamak için zımpara sayfalarını uzunlamasına keserek başlayın. Bir çift ağır hizmet tipi makas kullanarak yapılabilir. Kesilmiş yaprakların genişliği çoğu zımpara kağıdı sileceğinin etrafına sarılır ve daha iyi tutulur. Yarısının suya batırılması için şeritlerin geniş değil uzun olması gerekir.

Zımpara yapraklarını, her yaprağın yarısı sabunlu suya batıracak şekilde kovanın kenarına yerleştirin. 5 dakika kadar bekletin. Suda ıslatılan yarımlar, ilerlemeden önce sabunlu suya tamamen doymuş olmalıdır. Kuru kısım, zımpara kağıdını seçtiğiniz alete sağlam bir şekilde tutturmanıza olanak tanır. Bu şekilde daha yeni ve hasarsız görülmesi sağlanır.

 

Araba Nasıl Fan Açar ?

Araç kullanıcılarının en fazla merak ettiği konulardan birisi de arabaların nasıl fan açtığıdır. Özellikle yazları havanın sıcak olması ve arabanın uygun olmayan koşullarda fazla kullanılmasından dolayı arabalar hararet yapma sorunu ile baş başa kalabilir.

 

Arabanın Fan Açması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Arabanın fan açması için sürücülerin dikkat etmesi gereken bazı kurallar ve sürüş teknikleri vardır. Arabayı sürücüler daha yüksek devirlerde kullanması halinde arabaların fan açmasını sağlayabilirsiniz. Araçların ortalama 1,5-2 bin devir bandında vites geçişlerinin gözlemlenmesi gerekmektedir. Daha düşük devirlerde sürücülerin vites değiştirmesi motor sıcaklığı arttırıp aracın debriyaj balatasını aşındırma sorununa neden olmaktadır.

 

Araçların tam devrine ulaşmadan kullanımı halinde motor sıcaklığını yüksek derecelere çıkarması bilimsel olarak söyle açıklanabilir. Bilindiği üzere günümüzde arabaların birçoğu hem su hem hava soğutmalıdır. Araba sürücüsü motoru daha yüksek devirlerde kullanması ve vites geçişlerini daha yüksek devirlerde yapması durumunda motordaki su daha fazla devir daim yapar. Ve daha fazla soğutma işlemi gerçekleştirir.

 

Eğer soğutma sistemi yeterli olmazsa aracın fan göstergesi devreye girer ve fanlar kademeli olarak açılmaya başlar. Rüzgârın olmadığı bir mekânda veya rüzgâr gerçekleşmediği durumlarda bir hızda araç kullanılırsa dolaylı yoldan yapay esmelerde fanlar sayesinde gerçekleşecektir.

 

Araç sürücülerinin en dikkat etmesi gereken konulardan birisi de araca yüklenen yük miktarı olmalıdır. Eğer sürücüler araca gereğinden fazla yük yüklemek zorunda kalırsa eğer bu yükte aracın ruhsatında yazan dolu araç kotasından yüksekse motor sıcaklığının aşırı yükselmesine sebep olurken bunu yanı sıra debriyaj balatalarının aşınması, fren balatası ve diskinin erimesi, amortisör tertibatı yaşanmasına sebep olabilir.

 

Aracın düşük devirde kullanılması motor sıcaklığını arttırdığı biliniyorken ayrıca aracın çok yüksek devir bantlarında da kullanılması motor sıcaklığını arttırarak olumsuz etkiler. Bu olayın temeli yüksek devirde yanma işlevinin fazla olması ve motor sıcaklığının afaki seviyelere ulaşması hararetle karşılaşılmasını kaçınılmaz kılmaktadır.

 

Antifrizin fan açılması üzerinde etkisi var mı?

 

Aracın antifriz oranı da motor sıcaklığına etki eden etmenlerden birisidir. Antifriz motor suyunun içine konulduğunda donma derecesini düşürerek kışın aracın donmasını önler aynı zamanda antifriz kaynama sıcaklığını da arttırarak aracın soğutma konusunda daha etkili bir işlev göstermesini sağlar.

 

Fan Göstergeleri Nedir?

 

Araba kullanıcıları aracın fan göstergelerini düzenli aralıklarla kontrol etmelidir. Eğer aracın hararet göstergesi yarıdan daha fazla kalkmıyorsa aracın fan göstergesi işlevini yitirmiştir. Termostattan bağımsız olarak kendine ait bir çalışma prensibi olan fan göstergeleri içinde bulundurduğu cıva önceden ulaşmış olduğu yüksek hararet sebebiyle genleşip sıkışarak eksilmiş olabilir. Bu da fanların devreye girmesini gecikmiştir. Bu durumda aracın soğutma sistemini olumsuz etkileyen etmenlerden biridir.

 

Son olarak araç kullanıcıları aracın hararet göstergesini kontrol etmelidir. Hararet göstergesi eğer çalışmıyorsa araç sahibi bir uzman tarafından değiştirilmesi ile sorun çözülebilir. Aracın hararet ibresinin çalışmaması için iki tane sebep olabilir. Birincisi arabanın elektrik sisteminde meydana gelen aksaklıklardır. İkincisi, aracın suyu tam olarak boşaldığında ibrenin göstergeye değmemesidir.

Garaj Arabalarının Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sürekli kullanılmayan arabaların bakımı nasıl yapılmalıdır ?

Çok fazla oturmak insan vücuduna faydalı olmadığı gibi aynı şey arabalar için de geçerlidir.

Ulusal Otomotiv Mükemmeliyet Enstitüsü’nün teknoloji departmanından Dave Cappert, “Araba bir makinedir ve çalıştırılması amaçlanmıştır” diyor . “Tüm sistemler, içinden sıvı veya hava geçecek şekilde tasarlandı ve düzenli çalışma gerektiriyor.”

İşe gidip gelmeseniz veya şehirde her zamanki gezilerinizi yapmasanız bile, yine de her hafta aracınıza bakım yapmak için düzenli zaman ayırmalısınız. Cappert, aracınızın dolaşımını sürdürme ve biraz nefes alma şansı vermek için haftada en az 20-30 dakika sürüş yapmanızı önerir. Tam faydayı elde etmek için ise, “Isıtmaya ve iyi hale getirmeye çalışın” diyor. Böylece kısa yolculuklar bile, başka türlü karşılaşabileceğiniz sorunların çoğundan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Bu basit hareket ile, aracınız, uzun bir yol kat edecek olsa da, dikkat edilmesi gereken bazı özel sorunlar ve sürekli bakım gerektiren parçalar vardır. En yaygın sorunlardan bazılarına ve bunları çözme yöntemlerine bir göz atalım.

Frenlerinizin bakımını yaptırın

Günümüz otomobil frenleri ne kadar gelişmiş olursa olsun, yine de basit bir ilkeyle çalışıyorlar; fren balataları, arabayı yavaşlatmak için ve sürtünme oluşturmak için rotorlara sürtünüyor. Ancak neme ve elementlere maruz kaldığında rotor yüzeyinde paslanma meydana gelecektir. Yağışlı havalarda paslanma, bir gecede meydana gelebilir, bu nedenle arabanız bazen şiddetli bir fırtınadan sonra ilk sürüş esnasında gıcırtı gibi sesler çıkarabilir.

Bununla birlikte, rotorun bir kısmı yastığın altına oturur ve nemden bir miktar koruma sağlar. Cappert, “Frenleri ilk bastığınızda, balata o küçük alandan geçerken ve sürtünme katsayısı değişirken nabız atışı gibi düzensiz bir dalgalanma hissedeceksiniz” diyor. Aracı; ani durmalarla değil, kademeli frenlemeyle birkaç kez durdurmak, pası giderir ve hatta performansı hızlı bir şekilde artırır.

Frenlerinizin sağlığından emin olmak için fren balatalarınız bitmeden değiştirin ve gerekli zamanlarda bakımlarını yaptırın.

Lastiklerinizin durumundan emin olun

Lastikler bir araba için en can alıcı noktalardan birisidir. Araç üzerinde bulunan lastiklere canımızı emanet ettiğimiz için lastiklerin bakımı oldukça önemlidir.

Sürekli park halinde bulunan bir araçta, yeterince uzun süre hareket etmemesinden kaynaklı lastiklerde düz yüzeyler ortaya çıkabilir. Arabanızı bir süre hareket ettirmediyseniz ilk sürmeye başladığınızda dalgalı veya düzensiz bir sürüş hissettiyseniz, bu muhtemelen lastikte betona isabet edip düzleşen yüzeylerden kaynaklanmaktadır. Cappert, lastiklerinizin basıncını, sürücü kapısında veya motor kaputunda belirtilen, önerilen basınçta tutmanızı önerir. Hatta bazı rehberler lastiklere birkaç psi ekstra basınç eklemeyi bile tavsiye ediyor.

Klimayı ara sıra çalıştırın

Sürüşünüz sırasında araç içi yeterince sıcak olmasa bile, Cappert, sadece sistemden hava ve sıvı akımını sağlamak için, klimayı bir süreliğine çalıştırmanızı önerir. Cappert bu durumu; “Yağın, klima sisteminden geçtiği tek zaman, soğutucunun içinden geçtiği zamandır” diye açıklıyor. Doğru yağlama elde etmek için klimanın çalışması gerekir.

Akünün bitmemesine dikkat edin

Ev aletleri evinizde prize takılı kaldığında kapalı olsalar bile elektrik çekmeye devam eder. Bu elektrik akımı arabalarda da olur. Radyo ve elektrikli koltuklar gibi elektrikli aksamlar, aracı kullanmadığınız zamanlarda bile küçük bir enerji kaynağına ihtiyaç duyar. Kısacası, arabanız siz araç sürerken aküyü doldururken, düzenli çalışma olmadan da sürekli güç tüketimi yapar.

Daha önce hiç akü problemi yaşamamış olsanız bile, bu sorun araba bir süre çalışmadığında ortaya çıkabilir. Her gün işe gidip geliyorsanız, bu, akünün bitmemesi için işe yarayan bir etkendir. Aküyü zamanında değiştirmeye özen göstermeli, değişim zamanı geçen aküleri kullanırken bu hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Aracınızın boyasına dikkat edin

Aracınızı ne kadar kullanmasanız da, çevresel faktörler boyaya zarar verebilir. Ağaç özü ve kuş pisliği gibi maddeler, temizlemeden uzun bir süre aracınızın üzerinde kalırsa hem boyaya hem de boyanın üzerindeki verniğe zarar verir. Aynı şekilde aracınız güneş altında uzun bir süre kalırsa aracınızda güneş yanıkları oluşacaktır. Temizlenmeyen su kalıntıları da boyaya zarar verir. Bu durumlarla karşılaşılmaması için; aracınızı sık sık temizlemeli, üzerinde pislik bırakmamalısınız.

Polen filtresinin bakımını yaptırın

Polen filtresi düzgün çalıştığında, toz ve diğer hava kirliliklerinin içeri girmesini engeller.

Araçtaki ön cam ile sileceklerin bulunduğu boşluğu temizlemek, çok fazla kirin toplanmasını ve pisliklerin polen filtresine doğru ilerlemesini önler. Park ettiğiniz arabanın üzerine çok rüzgar eserse, hava yine de filtreden geçecek ve tortu bırakacaktır. Polen filtresi, genelde aracın 10 bin bakımlarında değiştirilse de, aracınızın kullanma kılavuzunda, polen filtrenizin ne sıklıkla değiştirileceğini söylenir.

Açılır tavanın fitillerini temizleyin

Her arabanın bir sunroofu yoktur, ancak sizinki varsa, düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Sunroofun kenarlarının etrafındaki fitiller, temiz tutulmazsa, rüzgarla gelen küçük taşlar sıkışarak fitilleri yaralayabilir. Uzun süre fitillerin üzerinde bulunan bu cisimler, lastik fitillerin şekil değiştirmesine sebep olur. Bu sayede su, araca girmenin bir yolunu bulur. Böyle durumlarla karşılaşılmaması için açılır tavanların, belirli zaman aralıklarında temizliğine ve bakımına dikkat edilmelidir.

Araba Nasıl Durur?

Bir araç nasıl durdurulur?

İlk defa direksiyona oturan biri için ibre saatte 35-40 kilometre hızına tekabül ettiğinde, bu hız o kişiye sanki saatte 150-160 kilometre hız ile ilerliyor gibi gelir. Bundan mütevellit herhangi bir aracı güvenle durdurabileceğinizi bilmek daha doğrusu buna inanmak size çok daha fazla sürüş güveni verecektir. Böylelikle sonraki denemelerinizden önce kendinize aşıladığınız özgüvenden ötürü daha rahat araç kullanacak ve sıkıntılı anlarda panik yapmadan soğukkanlılıkla net kararlar verebileceksiniz.

 

Güvenli duruş biçimi

 

Aracın kullanımı esnasında herhangi bir kavşağa veya trafik ışıklarına yaklaşırken arabanızı güvenli bir şekilde durdurmak için bolca vaktiniz olmalıdır. Bu esnada etrafınızda neler olup bittiğinin farkında olmanız gerekmekte ve daha sonra kademeli olarak fren yapmadan önce ayağınızı gaz pedalından çekmek için yeterli zamanınız olacaktır.

Durmaya hazırlanırken daha sert ve sıkı bir şekilde frene baskı uygulayın ve debriyajınızı aşağı doğru bastırın. Aracınız durmak üzereyken ani bir sarsıntılı durmayı önlemek için debriyaj üzerindeki basıncı koruyup frenlerinizdeki basıncı azaltın. Şayet bir saniyeden fazla duracaksanız el frenini çekin. Bu, sürüş testi için iyi bir uygulamadır bu nedenden ötürü araba kullanırken yokuşta olmasanız bile el frenini kullanmaya özen gösterin.

 

Acil duruş biçimi

 

Araç kullanırken herhangi bir nedenden ötürü acil olarak durdurmanız gerekiyorsa paniğe kapılmamaya çalışın. Acil bir duruş yapmak oldukça korkutucu gelebilir ancak rahat olmanız ve soğukkanlılığınızı korumanız lazım. Eğer sürücü kursundaysanız hiç endişelenmeyin, sürüş eğitmeniniz bol miktarda pratik yapmanızı sağlayacaktır.

Acil durdurmayı hemen yapmanız ve her zaman yaptığınız ayna denetim kontrolünüzü yapmamanız yani alışılmışın dışına çıkmanız oldukça önemlidir. Şayet bu vaka sürücü adayı iken başınıza geliyor ise zaten eğitmeniniz veya sınav görevliniz, durmanızın sizin için güvenli olduğu andan itibaren size yardımcı olacaktır.

 

Uygulama aşaması

 

Pratik aşamasına gelirsek aracın kullanırken ayağınızı çok hızlı ve serinkanlı bir biçimde gaz pedalından çekin daha sonra freninize hızlı bir şekilde baskı uygulayın ve iki eliniz de direksiyon simidinde olsun. Bu aşamalardan sonra bir yandan arabanın direksiyonunu düz tutmaya gayret ederken bir yandan da kendinizi desteklemek için direksiyonu sıkıca tutun ve durmadan hemen önce debriyaja seri bir şekilde baskı uygulayın.

Araç durduğunda ise ayağınızı debriyaja basılı tutun ve freni aşağı indirin. Daha sonra el frenini çekin ve vites kolunu boşa aldığınızdan emin olun. Acil bir duruştan sonra tekrar hareket ettiğinizde ise sadece her iki aynanızı değil, aynı zamanda yolun ortasında olacağınız için diğer sürücülerin görüş açısını bozmamak için her iki omzunuzun da oturduğunuz koltuğu ortalayıp ortalamadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Şayet sürücü kursundaysanız sınav esnasında, sınav görevlisi sizden acil durdurma yapmanızı isteyip istemeyeceğini ve ne zaman bunun yapılması gerektiğini zaten size bildirecektir.