Araba Nasıl Fan Açar ?

Yazar: | 25 Aralık 2020

Araç kullanıcılarının en fazla merak ettiği konulardan birisi de arabaların nasıl fan açtığıdır. Özellikle yazları havanın sıcak olması ve arabanın uygun olmayan koşullarda fazla kullanılmasından dolayı arabalar hararet yapma sorunu ile baş başa kalabilir.

 

Arabanın Fan Açması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Arabanın fan açması için sürücülerin dikkat etmesi gereken bazı kurallar ve sürüş teknikleri vardır. Arabayı sürücüler daha yüksek devirlerde kullanması halinde arabaların fan açmasını sağlayabilirsiniz. Araçların ortalama 1,5-2 bin devir bandında vites geçişlerinin gözlemlenmesi gerekmektedir. Daha düşük devirlerde sürücülerin vites değiştirmesi motor sıcaklığı arttırıp aracın debriyaj balatasını aşındırma sorununa neden olmaktadır.

 

Araçların tam devrine ulaşmadan kullanımı halinde motor sıcaklığını yüksek derecelere çıkarması bilimsel olarak söyle açıklanabilir. Bilindiği üzere günümüzde arabaların birçoğu hem su hem hava soğutmalıdır. Araba sürücüsü motoru daha yüksek devirlerde kullanması ve vites geçişlerini daha yüksek devirlerde yapması durumunda motordaki su daha fazla devir daim yapar. Ve daha fazla soğutma işlemi gerçekleştirir.

 

Eğer soğutma sistemi yeterli olmazsa aracın fan göstergesi devreye girer ve fanlar kademeli olarak açılmaya başlar. Rüzgârın olmadığı bir mekânda veya rüzgâr gerçekleşmediği durumlarda bir hızda araç kullanılırsa dolaylı yoldan yapay esmelerde fanlar sayesinde gerçekleşecektir.

 

Araç sürücülerinin en dikkat etmesi gereken konulardan birisi de araca yüklenen yük miktarı olmalıdır. Eğer sürücüler araca gereğinden fazla yük yüklemek zorunda kalırsa eğer bu yükte aracın ruhsatında yazan dolu araç kotasından yüksekse motor sıcaklığının aşırı yükselmesine sebep olurken bunu yanı sıra debriyaj balatalarının aşınması, fren balatası ve diskinin erimesi, amortisör tertibatı yaşanmasına sebep olabilir.

 

Aracın düşük devirde kullanılması motor sıcaklığını arttırdığı biliniyorken ayrıca aracın çok yüksek devir bantlarında da kullanılması motor sıcaklığını arttırarak olumsuz etkiler. Bu olayın temeli yüksek devirde yanma işlevinin fazla olması ve motor sıcaklığının afaki seviyelere ulaşması hararetle karşılaşılmasını kaçınılmaz kılmaktadır.

 

Antifrizin fan açılması üzerinde etkisi var mı?

 

Aracın antifriz oranı da motor sıcaklığına etki eden etmenlerden birisidir. Antifriz motor suyunun içine konulduğunda donma derecesini düşürerek kışın aracın donmasını önler aynı zamanda antifriz kaynama sıcaklığını da arttırarak aracın soğutma konusunda daha etkili bir işlev göstermesini sağlar.

 

Fan Göstergeleri Nedir?

 

Araba kullanıcıları aracın fan göstergelerini düzenli aralıklarla kontrol etmelidir. Eğer aracın hararet göstergesi yarıdan daha fazla kalkmıyorsa aracın fan göstergesi işlevini yitirmiştir. Termostattan bağımsız olarak kendine ait bir çalışma prensibi olan fan göstergeleri içinde bulundurduğu cıva önceden ulaşmış olduğu yüksek hararet sebebiyle genleşip sıkışarak eksilmiş olabilir. Bu da fanların devreye girmesini gecikmiştir. Bu durumda aracın soğutma sistemini olumsuz etkileyen etmenlerden biridir.

 

Son olarak araç kullanıcıları aracın hararet göstergesini kontrol etmelidir. Hararet göstergesi eğer çalışmıyorsa araç sahibi bir uzman tarafından değiştirilmesi ile sorun çözülebilir. Aracın hararet ibresinin çalışmaması için iki tane sebep olabilir. Birincisi arabanın elektrik sisteminde meydana gelen aksaklıklardır. İkincisi, aracın suyu tam olarak boşaldığında ibrenin göstergeye değmemesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir