Fiat Gösterge İkaz Uyarı Lambaları Ne Anlama Geliyor

Yazar: | 1 Ocak 2016

Araçlarda bulunan gösterge ikaz işaretlerini bilmek bizim için aracı doğru ve verimli kullanmak için oldukça önemlidir. Bu ikaz işaretlerini tam olarak doğru anlayabilirsek, örneğin aracımızın gösterge panelinde yanan sarı ünlem işareti ile kırmızı ünlem işareti arasındaki farkları bilirsek belki de bizi ciddi masraflara sokmadan daha az bir masrafla kurtulabiliriz.

Fiat gösterge panelindeki sarı, kırmızı ve yeşil renkte yazan ikaz lambaları ne anlama geliyor inceleyelim. İnceleyeceğimiz aşağıdaki gösterge ikaz işaretleri tofaş fiat gösterge panelinde bulunan arıza durumunda yanan gösterge lambaları ile uyumludur.

fiat fiorino gösterge ikaz lambası ünlem işareti ne demek Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı ve motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir.

Düşük fren hidroliği seviyesi: Devrede olası bir sızıntıdan dolayı fren hidroliğinin asgari seviyenin altına düşmesi durumunda uyarı lambası yanar. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

El freni çekili Uyarı lambası, el freni çekili olduğunda yanar. Bazı tiplerde, eğer otomobil hareket halinde ise sesli uyarıcı devreye girecektir.

Dikkat Uyarı lambası, otomobil hareket halinde iken yanarsa el freninin çekili olmadığını kontrol ediniz.

 

fiat 126 gösterge panelinde üçgen içinde ünlem lambası yanıyor

GENEL ARIZA BİLDİRİMİ (sarı) (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda)

Uyarı lambası aıağıdaki durumlarda yanar.
Motor yağ basıncı sensörü arızası Motor yağ basıncı sensörü arızalandığında uyarı lambası devreye girer. En kısa zamanda yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz. Ataletli yakıt kesme anahtarı (öngörülen baz pazarlarda/versiyonlarda) Ataletli yakıt kesme anahtarı tetiklendiğinde uyarı lambası yanar (“Kumandalar” bölümündeki “Çok fonksiyonlu gösterge” paragrafına baknz). Ilgili mesaj ekranda görünecektir. Yağmur sensörü arızası (öngörülen baz pazarlarda/versiyonlarda) Uyarı lambas yandığında bu, yağmur sensörünün arızalandığı anlamına gelir (“Otomobilin Tanıtım” bölümündeki “Çok fonksiyonlu gösterge” kısmına baknz). Yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz. İlgili mesaj ekranda görünecektir. Park sensörü arızası (öngörülen baz pazarlarda/versiyonlarda) Uyar lambası park sensörlerinde bir arızanın tespit edildiğini bildirmek için yanar. Yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz. Baz tiplerde ekranda ilgili mesaj da görüntülenir. Hz limiti aşld (öngörülen baz pazarlarda/versiyonlarda) Otomobil, ayarlanan hız sınırın aştığında ekranda uyar mesaj görüntülenir

fiat 500 göstergedeki kilit işareti lambası yanıyor ARAÇ KORUMA SISTEMI ARIZASI – FIAT ŞIFRE SISTEMI (sarı) (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Fiat şifre sisteminde arıza olması durumunda uyarı lambası (bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj ile birlikte) yanar. En kısa zamanda yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz.

 

fiat coupe gösterge panelinde yanan ampul içinde ünlem işareti DIŞ LAMBA ARIZASI (sarı) (öngörülen baz pazarlarda/versiyonlarda)

Aşağıda belirtilen lambalardan biri arızalandığında uyarı lambas yanar: – Park lambalar – Fren lambalar – Arka sis lambalar – Sinyal lambalar – Plaka lambalar Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir. Bu lambalarla ilgili arızaların sebebi şunlar olabilir: Bir veya daha fazla ampulün yanık olması, sigortanın yanık olması veya elektrik bağlantısının kesilmiş olmasıdır. Bazı tiplerde alternatif olarak üçgen içinde ünlem işareti olan uyarı lambası yanar. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

 

fiat doblo göstergede kırmızı nokta işareti MOTOR SOĞUTMA SIVISI SICAKLIĞI ÇOK YÜKSEK (kırmızı)

Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı ve motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir. Uyarı lambası, motor aşırı ısındığında yanar. Eğer uyarı lambası sürüş sırasında yanarsa, aşağıdaki işlemleri yapınız:

❒ Normal sürüş durumunda: Otomobili durdurup, motoru stop ediniz ve soğutma sıvısının MIN referansının altında olup olmadığını kontrol ediniz. Diğer bir ifadeyle motorun soğuması için birkaç dakika bekleyiniz, sonra kapağı yavaş ve dikkatli bir şekilde açınız, soğutma sıvısıyla tamamladıktan sonra haznedeki seviyenin MIN ve MAX işaretleri arasına gelip gelmediğini kontrol ediniz. Gözle sızıntı kontrolü yapınız. Motoru tekrar çalıştırdığınızda uyarı lambası yanarsa, yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz.

❒ Zor şartlarda kullanımda (örneğin yokuş yukarı römork çekiyor veya otomobil tam yüklü iken): Yavaşlayınız, eğer uyarı lambası sürekli yanarsa, otomobili durdurunuz. Motoru çalışır durumda 2 veya 3 dakika bırakınız ve motor soğutma sıvısının sirkülasyonunu hızlandırmak için, hafifçe gaza basınız ve motoru stop ediniz. Önceden açıklandığı gibi uygun soğutma sıvısı seviyesini kontrol ediniz.

Aracın Hararet Yapmasının Nedenleri

Dikkat Zor şartlarda kullanım durumunda, motoru durdurmadan önce motor çalışır durumda iken bir kaç dakika hafifçe gaza basınız. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

 

fiat egea göstergede çeşme işareti DÜŞÜK MOTOR YAĞ BASINCI (kırmızı)

YETERSIZ YAĞ (kırmızı) (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı, ancak motor çalıştırıldıktan hemen sonra sönmelidir.

Motor Yağı Sensörü Detaylı Açıklama

Düşük motor yağı basıncı Uyarı lambası öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda ekranda ilgili mesajla birlikte sistem motor yağı basıncının düşük olduğunu tespit ettiğinde yanıp sönmeye başlar.

Uyarı lambası seyir halinde iken yanarsa (bazı versiyonlarda ekrandaki mesajla birlikte) motoru hemen durdurunuz ve yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz.

Motor yağ kalitesi düşük (sadece DPF mevcut Multijet tiplerinde) Uyarı lambası yanıp söner ve ekranda bir mesaj (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) görülecektir. Uyarı lambası modele bağlı olarak, aşağıdaki şekillerde yanıp sönebilir.  Her iki saatte bir 1 dakika Yağ değiştirilene kadar 3 dakikalık çevrimlerle ve 5 saniyelik aralıklarla uyarı lambasının yanıp sönmesi. Yağ değiştirilene kadar, ilk uyarıdan sonra motor her çalıştırılışında, uyarı lambası yukarıda tarif edildiği şekilde yanıp sönecektir. Özel bir mesaj uyarı lambasına ilave olarak ekranda görülecektir (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda). Uyarı lambası yanıp sönerse bu aracın arızalandığı anlamına gelmez, fakat düzenli araç kullanımdan sonucu olarak yağ değiştirmenin gerekli olduğu konusunda sürücüyü basitçe bilgilendirmektedir.

Motor yağı seviyesi nasıl doğru kontrol edilir

Motor yağı bozulması aşağıdaki durumlarda daha hızlı olur.  

Aracı şehir içi trafikte sık kullanmak, dizel partikül filtresi (DPF) temizliğinin daha sık yapılmasına sebep olur.

Aracı kısa mesafelerde kullanmak, bu durumda motor çalışma sıcaklığına ulaşmaz

Temizleme sürecinin devamlı olarak kesilmesi, bu durum DPF uyarı lambasının yanması ile belirtilir.

Uyarı lambası yandıktan sonra, asla 500 km’yi geçirmeden mümkün olan en kısa sürede motor yağ değiştirilmelidir. Yukardaki uyarlara dikkat edilmemesi motorda ciddi hasara ve garantinin geçersiz olmasına sebep olur. Unutmayınız ki uyar lambasının yanması motor yağ seviyesi düşük anlamında değildir, yani motor yağ eklemenize gerek yoktur.

Öngörülen baz pazarlarda/versiyonlarda: Sistem motor yağ basıncının düşük olduğunu tespit ettiğinde gösterge üzerinde bir uyarı mesajı ile uyarı lambası yanıp söner (bazı tiplerde). Uyarı lambası yanıp sönüyorsa, bu aracın arıza yaptığı anlamına gelmez, fakat sürücüyü basitçe aracın düzenli kullanımından kaynaklanan nedenlerle yağın değiştirilmesi gerektiği konusunda uyarır. Yağ değiştirilmezse, Uyarı lambası da yanar ve motor işletimi ikinci bir eşik değerine ulaşıldığında 3000 devir/dakika olarak sınırlandırılır. Yağ değiştirilmezse, üçüncü bir eşik değerine ulaşıldığında motor meydana gelebilecek bir hasar  engellemek için 1500 devir/dakika ile sınırlandırılır.

UYARI! Motorun zarar görmesini önlemek için, uyarı lambası yanıp söndüğünde motor yağının değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz.

fiat egea göstergesinde çıkan akü işareti artı eksi DÜŞÜK AKÜ ŞARJI (kırmızı)

(öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Anahtarın MAR konumuna çevrilmesiyle gösterge paneli üzerindeki uyarı lambası yanar, ancak motor çalıştırıldıktan hemen sonra sönmelidir (motor rölantide çalışıyorken lambanın sönmesi kısa bir süre gecikebilir). Bazı tiplerde özel bir mesaj ekrana gelir

fiat fiaorino gösterge ikaz lambası göstergedi kesik kare ne demek KAPI/BAGAJ/KAPUT AÇIK (kırmızı)

Bazı tiplerde, bir veya daha fazla kapı veya bagaj düzgün şekilde kapanmadığında uyarı lambası yanar. Bazı tiplerde özel bir mesaj ekrana gelir. Herhangi bir kapı açık ve otomobil hareket ediyorsa, bir uyarı sesi duyarsınız.

fiat göstergede yuvarlak yanında kesik çizgiler bulunan ikaz lambası FREN BALATALARI AŞINMIŞ (sarı)

(öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Ön fren balataları aşınmışsa uyarı lambası yanar; bu durumda en kısa zamanda fren balataların değiştiriniz. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

Fren balatasının ömrü ne kadardır?

 

fiat idea göstergedeki p işareti neden çıkıyor PARK SENSÖRÜ ARIZASI (sarı)

(öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Uyarı lambası park sensörlerinde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Bazı tiplerde üçgen içinde ünlem işareti sembolu uyarı lambası alternatif olarak yanar. Bu durumda yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz. Bazı tiplerde özel bir mesaj ekrana gelir.

 

fiat linea gösterge panelinde iğne işareti var DÜŞÜK MOTOR YAĞ SEVİYESİ (kırmızı)

(öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Kontak anahtarı MAR konumuna çevrildiğinde gösterge panelinde ilgili uyarı lambası yanar fakat birkaç saniye sonra sönmelidir. Gösterge panelinde bulunan uyarı lambası (bazı tiplerde) motor yağ seviyesi asgari seviyenin aşağısına düştüğünde yanar. Uygun şekilde seviyeyi tamamlayınız (“Otomobilin bakımı” bölümündeki “Seviye kontrolleri” kısmına bakınız). Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

fiat linea göstergede yanan sarı nokta lambası YAKIT REZERVİ (sarı)

Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı ve motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir. Uyarı lambası depoda yaklaşık 7 litre yakıt kaldığında yanar. DIKKAT Uyarı lambası bir arızayı işaret etmek için yanıp sönerse, sistemi kontrol ettirmek için yetkili bir Fiat servisi ile en kısa zamanda temasa geçiniz.

 

fiat palio gösterge ikaz lambaları kırmızı hava yastığı işareti HAVA YASTIĞI ARIZASI (kırmızı)

Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı ve motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir. Eğer hava yastığı sisteminde bir çalışma arızası varsa uyarı lambası sürekli olarak yanar. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

fiat punto gösterge panelinde kıvırcık çizgi yanıyor ISITMA BUJILERI DEVREDE (Multijet tiplerinde – sarı)

ISITMA BUJILERI ARIZASI (Multijet tiplerinde sarı) Buji ön ısıtması Kontak anahtarı MAR konumuna çevrildiğinde uyarı lambası yanar; ısıtma bujileri istenilen sıcaklığa eriştiklerinde de söner. Uyarı lambası söndükten hemen sonra motoru çalıştırınız.

Kızdırma bujisi nedir

Dikkat Ortam sıcaklığının yüksek olması durumunda, uyarı lambası kısa bir süre için yanabilir. Isıtma bujisi arızası Buji ısıtma arızası mevcutsa uyarı lambası yanar. En kısa zamanda yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

 

fiat ünlem işareti abs yazıyor EBD ARIZASI (kırmızı)

(sarı) Motor çalışıyorken ünlem işareti  ve abs yazısı uyarı lambalarının aynı anda yanması EBD sistemindeki bir arızayı veya sistemin çalışmadığını işaret eder; bu durumda sert frenlemelerle aracın arka tekerlekleri savrulmaya neden olacak şekilde zamansız olarak kilitlenebilir. Sistemi kontrol ettirmek için, otomobilinizi en yakın Fiat servisine kadar çok dikkatli bir şekilde kullanarak götürünüz. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

gösterge ikaz lambası yuvarlak dişli içinde ünlem işareti var “DUALOGIC” VİTES KUTUSU ARIZASI (kırmızı)

Anahtar MAR konumuna çevrildiğinde bu uyarı lambası yanar ancak birkaç saniye sonra sönmesi gerekir. Şanzımanda bir arıza tespit edildiğinde gösterge panelindeki uyarı lambası yanıp söner (ayarlanabilir çok fonksiyonlu göstergede görüntülenen bir mesaj ve sesli bir sinyalle birlikte). Şanzımanda bir arza meydana gelmesi halinde, sistemi kontrol ettirmek için, mümkün olan en kısa sürede yetkili bir Fiat servisine başvurunuz.

göstergede abs yazısı çıkıyor ABS SISTEMI ARIZASI (sarı)

Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı ve motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir. Uyarı lambası sistem etkisiz veya arızalı olduğunda yanar. Bu durumda, fren sisteminin performansı değişmez, fakat ABS sisteminden yararlanılamaz. Dikkatli olunması ve yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçilmesi gerekir. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

 

göstergede çıkan musluk işareti ENJEKSIYON SİSTEMİ ARIZASI

(Multijet tiplerinde – sarı) EOBD SISTEMI ARIZASI (benzin motorlu tiplerde – sarı) Enjeksiyon sistemi arızası Normal koşullar altında, kontak anahtarı MAR konumuna çevrildiğinde uyarı lambası yanar, fakat motor çalışır çalışmaz sönmesi gerekir. Enjeksiyon/egzoz sisteminde bir arızayı, olası performans düşüklüğünü, düşük sürüş kalitesini ve yüksek tüketim değerlerini bildirmek için uyarı lambası sabit olarak yanar veya seyahat esnasında yanar. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir. Bu koşullar altında, motora fazla yüklenilmeden veya yüksek süratlere çıkılmadan yola devam edilmesi mümkündür. Bu durumda en kısa zamanda yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz.

göstergedeki benzinlik pompa işaretine yağmur yağıyor DIZEL FILTRESINDE SU VAR

(Multijet tiplerinde sarı) Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı ve motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir. Uyarı lambası dizel filtresinde su olması durumunda yanar. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

lastik basınç sensörü u işareti içinde anahtar simgesi ne anlama gelir fiat doblo LASTİK BASINÇ KONTROLÜ (sarı)

YETERSİZ LASTİK BASINCI (sarı) HIZA UYGUN OLMAYAN LASTİK BASINCI (sarı) (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Anahtar MAR konumuna çevrildiğinde bu uyarı lambası yanar, ancak birkaç saniye sonra sönmesi gerekir. Lastik basınç kontrolü Kadrandaki bu uyarı lambası lastiğin inmiş olduğunu belirtmek üzere yanar. İki veya ikiden fazla lastiğin inmiş olması halinde, gösterge lastiklere ilişkin işaretleri sırayla görüntüleyecektir. Bu durumda, doğru basınç değerlerinin mümkün olduğunca kısa bir süre içerisinde ayarlanması tavsiye edilir (“Teknik Özellikler” bölümündeki “Soğuk Lastik Şişirme Basıncı” paragrafına baknız). Yetersiz lastik basıncı Gösterge panelindeki bu uyarı lambası bir veya birden fazla lastikte basıncın önceden belirlenmiş basınç eşiğinin altına düşmesi halinde yanar. Bu şekilde, lastik basıncı izle- me sistemi (T.P.M.S.) sürücüyü lastiğin/lastiklerin tehlikeli bir şekilde inmiş ve dolayısıyla delinmiş olabileceğine dair uyarır.

Lastik Basınç Sensörü Nerede ve Nasıl Çalışır

DİKKAT Otomobilin sürülebilirliğini tehlikeye atabileceğinden, lastiklerin biri veya birden fazlası inmiş halde sürüşe devam etmeyiniz. Ani fren ve manevralardan kaçınarak sürüşü durdurunuz. Tekerleği derhal stepne ile (ön- görülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) değiştiriniz veya özel kiti kullanarak tamir edip, mümkün olan en kısa sürede yetkili bir Fiat servisine başvurunuz. Hıza uygun olmayan lastik basınç Saatte 160 km üzeri bir hızla seyahat etmeyi planlıyorsanız lastikleri “Şişirme basıncı” paragrafında belirtilenlere uygun olarak şişirmeniz gerekir. Lastik basıncı izleme sisteminin (T.P.M.S.) (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) bir veya birden fazla lastikte basıncın gidilen hıza uygun olmadığını tespit etmesi halinde uyarı lambası yanar (göstergede ilgili bir mesajla birlikte) ve otomobilin hızı önceden belirlenmiş eşiğin altına düşünceye kadar yanık halde kalır. DİKKAT Bu durumda lastiğin aşırı ısınması performansı ve kullanım ömrünü düzeltilemeyecek şekilde etkileyebileceğinden ve hatta lastiğin patlamasına yol açabileceğinden hızı derhal düşürünüz.

 

fiat albea gösterge ekranındaki buz simgesiYolda muhtemel buzlanma

uyarı lambası, hava sıcaklığı 3°C’ye veya altına düştüğü zaman yolda meydana gelebilecek buzlanma ihtimali konusunda sürücüyü uyarmak için yanıp sönmeye başlar.

Bu yazıda açıklanan bilgiler ile uyumlu Fiat modelleri: Fiat 126 Bis, 500 Ailesi, Albea, Brava, Bravo, Coupe, Croma, Egea, Idea, Linea, Marea, Mirafiori, Palio, Panda, Punto, Siena, Stilo, Tempra, Tipo modelleridir.

 

25 thoughts on “Fiat Gösterge İkaz Uyarı Lambaları Ne Anlama Geliyor

 1. salih

  merhaba aracımda kayma işaretine benzer bir işaret çıkıyor bunun sebebi nedir. soğuk havalarda çıkıyor ve her zaman yanmıyor. Bazen yanıyor bazen de hiç yanmıyor.

  Reply
  1. ali

   Bende araştıyorum kimse bilmiyor ( yeşil renk birbirine paralel dik iki çizgi çok kısa aralıklarla yanıp sönüyor.

   Reply
   1. Driver61

    Merhaba, İlgili işaret patinaj-Çekiş düşüşü-kayma işaretidir. Aracı patinaj yaptırırsanız sert viraj dönerseniz,Buzlu kaygan yollarda giderken,Su birikintisine girildiğinde vb durumlarda araçlarda bu işaret yanabilmektedir. Her zaman yanmaması ve kısa süre yanması sadece bu durum vukuu bulduğunda yanıyor yani örnek vermek gerekirse aracın lastiği tam tutmadımı kaydığında bu işaret o anlık dikkat edin sebebi ile beliriyor.Tabii ki çoğu şöför aracın kaydığını vs anlar zaten ama bunu da bir uyarı sistemi olarak araçlara eklemişler. Yardımcı olabildiysem ne mutlu saygılar.

    Reply
  2. Mehmet

   Aynadaki ısı ölçer belli bir derecenin altına düşünce buzlanma uyarısı verir. Sizin yapmanız gereken sadece dikkatli kullanmak yola odaklanmak.

   Reply
 2. Ilhan

  Fiat Linea ikaz işaretleri anlamlarını paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Reply
 3. ismail

  fiat albea ikaz lambaları anlamları için teşekkürler

  Reply
 4. Ufuk

  Aracım 1.3 palio kamyonet 2004 model dizel. Aracımdan Kontağı çıkarmama rağmen birkaç ikaz ışığı yanıyor aracımı çalıştırdığım Zaman ışıklar normal şekilde sönüyor durum nedir

  Reply
 5. mustafa birol

  ariza lambasi yaniyor yol bilgisayarinda FRSon yaziyar bu ne demek

  Reply
 6. yaşar kuş

  arkadaşlar fiat doblom var kontağı açınca 16 g uyarısı çıkıyor bu ne anlama geliyor yazarmısınız

  Reply
 7. İsa

  Yeni aldigimiz 2014 linea nin kilima dugmesi ne ileri geri yaparkmi acip kapatiyoruz ayar dugmesini 1 aldigim zaman direkt kilima isigi yaniyor dufmedemi sorun yoksa standrtmi bole

  Reply
  1. Kadir ceylan

   Fiorino aracımda ekrada B.Y. Ve yanında 123….. km yaZıyor bunun sebebi ve anlamı nedir

   Reply
 8. Kemal

  Arkadaşlar 2004 model arabam var ekranda anahtar işareti yanıp sönüyor code yazıyor anlamı nedir araba calışmıyor.

  Reply
  1. Serkan

   İmmobilizer arızası yani araç anahtarı tanımıyor önce elektrikçiye ardından hallolmazsa anahtarcıya gidiceksin

   Reply
 9. hakan

  merhaba arac2011 fıat lınea kontağını çevirir çevirmez aırback arızası kılavuza bakın diye bir yazı çıkıyor nedir

  Reply
  1. Halil

   Selam;
   Direksiyon aırback filmi kopmuş olabilir, bu durumda korna da çalışmaz.
   Serviste 600-800 arası komple değişim yapıyorlar, ben bursa tatlıoğlu aırbackde 190 tl.ye yaptırdım.

   Reply
 10. Cemil

  2004 punto dynamic oto’mun km ve saat bilgisinin oldugu yerde dijital saat kendiliginden sifirlandi ve calistigi halde yanip sonuyor. Neden olabilir? Aku iyi durumda en azindan oyle saniyorum, mars basmada sikinti cikarmiyor.

  Reply
 11. Ilhami

  Arada bir üçgen içerisinde ünlem isareti sari renkte yaniyor ne anlama gelmektedir?

  Reply
 12. Recep

  Sarı üçgen içinde ünlem eğer arada bir yanıyorsa (belli bir hıza ulaşınca) ayarlanan hız limitine ulaşıldığı anlamındadır. Yavaşladığınızda da söner.
  Ama aracı çalıştırdığınız zaman (hareket etmeden) sönmüyor ise serviste arıza kontrolü gerekir.

  Reply
 13. Mahmut

  Benim arabam linea urban 2015 gösterge panelinde sarı bir arıza işareti yanıyor ve sönmüyor lastik basınçiyla ilgilide bilgisayar lastik basınçlarının yetersiz olduğunu yazıyor batırdım olması ne yapmam gerek bilgisi olan yazarsa sevinirim.

  Reply
 14. Mehmet

  Fiat pratico aracım var plaka lambası arızası veriyor arızayı giderdim ama ekrandan arıza şeyi silinmedi onu nasıl silebilirim

  Reply
 15. Nusret çiçek

  İki Parantez içerisinde (A )! Şeklinde ekran işaret veriyor. İkaz işaretlerinde aynısını göremedim, ne anlama geliyor?

  Reply
 16. Onur

  Merhaba 2014 Fiat Ducato minibusum var panelde motor ışığı yanıyor sarı renkte ve motoru kontrol ettim diyor sizce motorla alalakalimu yoksa yakıt enjeksiyon sistemiyle mi…….

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir