Araçlarda bulunan yağ basınç sensörü nedir nerede bulunur

Yazar: | 30 Temmuz 2016

Araçlarda bulunan sensörler bulundukları bölümde kendi mekanizması ile ilgili durumları aracın beyin denilen verilerin toplandığı kısma iletilir. Bu alanda sensörlerden gelen bilgiler ilgili yerlere gönderilir. Bu verilerin gönderildiği yerlerden biri de aracın gösterge panelidir. Aracın gösterge panelinde arıza bildiriminin öenmine göre farklı renkler ile arıza uyarı bildirimleri yapılmaktadır.

Bu arızalardan belki de araç için en kritik olanlarından biri aracın motor yağ basıncı ile ilgili olan arıza ikaz bildirim sensörüdür. Bu sensör motorda bulunan yağ müşürü ile kontrol edilmektedir. Yağ basınç sensörü, motor yağ basıncı bilgisini elektronik kontrol ünitesine gönderir. Yağ seviye sensörü ise motor yağı seviyesini elektronik kontrol ünitesine bildirerek sürücüyü uyarır. Motor yağ basıncı ve seviyesi değeri elektronik kontrol ünitesi tarafından sürekli olarak takip edilerek gösterge panosuna iletilir. Motorun emniyetli çalışmasına yönelik kritik öneme sahip sensördür. Motor yağ basıncında meydana gelebilecek anormal bir düşme durumunda motor elektronik kontrol ünitesi tarafından sürücüden bağımsız olarak motor durdurulur.

motor yağı seviye ve basınç müşürü nerede

Yukarıdaki resimde sol tarafta motor yağı seviye muşuru (sensörü), sağ tarafta ise yağ basınç sensörünün motor üzerindeki yeri bulunmaktadır.

Motor yağ basıncının düşmesinin sebepleri;

Araç bakımında yağ değişiminin yave kontrolünün yapılmaması,

Motorda bulunan contaların yağı kaçırmasıı,

Motor karterinde kaçak olması,

Motorun yağ yakıyor olması, LPG ile çalışan araçlarda bu durum daha fazla görülür; motorun çevresini, üstünü ve altını kontrol edin, herhangi bir yağ sızıntısı veya yağ oluşumdan dolayı toz kir tutuma durumuna benzer bir şey yoksa, motor yağ yakarak yağ eksiltiyor demektir.

Motorun yağ yakmasının sebebi;

aşınmış segmanlar,

aşınmış subap yuvaları (subap gaydları),

aşınmış subap contaları

Hangi parçanın aşınmış olduğu belirlenip, aşınmış olan parçalar, yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Bu durum motorun komple rektefiye edilmesini, piston-segman-subap setinin değiştirilmesine neden olabilir.

Motor Yağ Pompası Arıza Nedenleri;
Motor yağ basıncı sensörü ikaz lambası yandığında, motor gürültülü bir şekilde çalışıyorsa, motor yağ pompasının bozulmuş olma ihtimali bulunmaktadır. Yapılması gereken sorun giderilene kadar motoru durdurmaktır. Yağ pompasının kesin bozuk olup olmadığı, özel basınç test aletiyle belirlenebilir.  Bu işlem için  araçta bulunan basınç sensörü sökülür, yuvasına test aleti takılır, basınç okunur ve katalog değerlerle kıyaslanır, basınç değerleri normalse, yağ pompası çalışıyor anlamına gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir