Honda Civic Gösterge İkaz Işıkları

Yazar: | 31 Aralık 2015

Araçlarda bulunan gösterge ikaz ışıkları otomobil kullanıcıları için işleri kolaylaştıran bir fonksiyon, tabi ki ne demek istediğiniz anlarsanız. Kırmızı, sarı veya yeşil lambaları olan gösterge panelindeki ikaz işaretlerini bilmek oldukça önemlidir. Bu yazımızda Honda markasının City,
Civic, CRX, CR-Z, Integra, Jazz, Legend, Prelude, S2000, Shuttle, Stream gibi modellerinde bulunan gösterge panelindeki ikaz lambalarının anlamlarını açıklıyoruz.

 accord emnyet kemeri işaretiEmniyet Kemeri İkaz Lambası: Kontak anahtarını ON konumuna getirdiğinizde emniyet kemerinizi takmıyorsanız yanar ve  bir bip sesi işitilir.  Ön yolcu emniyet kemerini takmıyorsa, ikaz lambası birkaç saniye içinde yanar.  Sürücü veya ön yolcu emniyet  kemerini takmamışsa sürüş esnasında yanar. Düzenli aralıklarla bip sesleri duyulur ve ikaz lambası yanıp söner. Sürücü ve ön yolcu emniyet kemerini taktığında bip sesi kesilir ve ikaz lambası söner.  Sürücü ve ön yolcu emniyet kemerini takmasına rağmen yanık kalıyor ise: Sensörde bir algılama arızası ortaya çıkmış olabilir. Aracı bir servise kontrol ettiriniz

anahtar işaretiGösterge ikaz panelinde anahtar simgesi çıkması: Kontak anahtarı LOCK konumundayken sürücü kapısını açtığınızda görünür. Kontak anahtarını kontaktan çıkarınız.

anahtar üzerinde ünlem işaretiGösterge panelinde çıkan (accord jazz civic) anahtar üzerinde ünlem işareti: Anahtarsız Giriş Sistemi Gösterge Lambası: Güç modunu ON (Açık) konumuna getirdiğinizde birkaç saniyeliğine yanar.  Anahtarsız giriş veya anahtarsız çalıştırma sistemlerinde bir sorun algılanır algılanmaz yanar.  Aracı bir servise kontrol ettiriniz.

araba simgesi tamir anahtarıHerhangi bir servis işleminin 30 günden veya toplam tahmini yaklaşık 30 güne karşılık gelen sürüş mesafesinden daha kısa sürede yapılması gerektiğinde görünür.  Kalan mesafe her 10 kilometrede geriye doğru sayılacaktır.  Kalan gün sayısı, her gün geriye doğru sayılacaktır

arac resmi off yazısıVSA (Araç Denge Destek) OFF (Kapalı) İkaz Lambası:  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, ardından söner.  VSA devreden çıktığında yanar.  VSA (Araç Denge Destek) Sistemi Viraj alırken eğer araç istenilenden daha çok veya daha az dönerse VSA aracı dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca kaygan yüzeylerde çekişi muhafaza etmeye de yardımcı olur. Bunu, motor çıkışını düzenleyerek ve seçici olarak frenleri uygulayarak yapar.  VSA devreye girdiğinde, motorun gaza basılmasına cevap vermediğini fark edebilirsiniz. Ayrıca hidrolik sistemden bir takım seslerin geldiğini de fark edebilirsiniz. Ayrıca, gösterge lambası da yanıp sönecektir. Bu düğme sürücü tarafı kontrol panelinin üzerindedir. VSA sistemini açıp kapatmak için, basınız ve bir bip sesi duyana kadar basılı tutunuz. VSA duracak ve gösterge lambası yanacaktır. Yeniden açmak için, bir bip sesi duyana kadar (VSA OFF) düğmesine basınız. Motoru her çalıştırdığınızda VSA açılır, aracı son kullandığınızda kapatmış olsanız bile.

Dikkat: VSA sistemi arızalıyken, aracınızın normal frenleme ve viraj alma performansında bir değişiklik olmayacak, ancak VSA çekiş ve denge takviyesi devre dışı kalacaktır. Belli olağandışı koşullar altında, aracınız derin çamur birikintilerine veya gevşek kara saplandığında, VSA’yı geçici olarak kapatarak kurtulmak çok daha kolay olabilir. VSA sistemi kapatıldığında, çekiş kontrol sistemi de kapanır. Aracı VSA’yı kapatarak kurtarmayı sadece VSA açıkken kurtarmanız mümkün olmuyorsa denemelisiniz. Aracınızı kurtarmanın hemen ardından, VSA’yı tekrar açtığınızdan emin olunuz. Aracınızı, VSA ve çekiş kontrol sistemleri kapalı halde kullanmanızı önermiyoruz. Motoru çalıştırdıktan hemen sonra veya sürüş esnasında sistem kontrolleri gerçekleştirilirken motor bölmesinden gelen bir motor sesi duyabilirsiniz. Bu normaldir.

aracın arkasında zikzak çizgiVSA (Araç Denge Destek) Sistemi Gösterge Lambası  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniye yanar, ardından söner.  VSA devrede olduğunda yanıp söner.  Yokuşta kalkış destek sisteminde herhangi bir sorun olduğunda yanar.  Sürekli yanıyor – Aracı bir servise kontrol ettiriniz.

 

c ve termometre uyarısıHonda bazı modellerde (jazz accord civic) göstergede çıkan c harfi ve su üzerinde anahtar simgesinin anlamı: Düşük Sıcaklık Gösterge Lambası:  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar.  Motor soğutma suyu sıcaklığı düşük olduğunda yanar.  Motor normal çalışma sıcaklığına ulaştığında gösterge lambası yanıyorsa, sıcaklık sensörlerinde bir sorun olabilir. Aracı bir servise kontrol ettiriniz

civic benzinlik işaretiHanda civic ve diğer modellerde göstergede çıkan benzinlik pompa işaretinin anlamı: Düşük Yakıt İkaz Lambası:  Depodaki yakıt miktarı azaldığında yanar. (yaklaşık 7,5 litre/1,65 lmp gal kaldığında).  Yakıt göstergesinde bir problem olduğunda yanıp söner.  Yanıyor – Mümkün olan en kısa sürede yakıt alınız.  Yanıp sönüyor – Aracı bir servise kontrol ettiriniz.  Depoda kalan yakıtla gidebileceğiniz tahmini mesafeyi gösterir.

göstergede anahtar işaretiHerhangi bir servis işleminin 10 günden veya toplam tahmini yaklaşık 10 güne karşılık gelen sürüş mesafesinden daha kısa sürede yapılması gerektiğinde görünür.  Belirtilen bakımı en kısa zamanda yapınız.

göstergede at mt yazıyorVites Büyütme Gösterge Lambası: Kontak anahtarını ON konumuna getirdiğinizde kısa süreliğine yanar.  Vites arttırmanız önerildiğinde yanar.

 

göstergede balon simgesi jazzHava Yastığı Sistemi Gösterge Lambası: Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniye yanar, ardından söner.  Aşağıdaki sistemlerde herhangi bir arıza algılandığında yanar: – Hava Yastığı Sistemi – Yan hava yastığı sistemi – Perde hava yastığı sistemi – Emniyet kemeri gericisi  Sürekli yanıyor veya hiç yanmıyorsa Aracı bir servise kontrol ettiriniz.

 

göstergede çiçek çıkıyorGöstergede çıkan çiçek uyarı ışığı: ECON Modu Gösterge Lambası: Kontağı ON konumuna getirdiğinizde yanar ve motor çalıştığında söner.  ECON modu açık olduğunda yanar.

 

göstergede d yazıyorHonda araçlarda göstergede yazan D simgesinin anlamı: Şanzıman Gösterge Lambası: Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, ardından söner.  Şanzıman sisteminde bir problem varsa yanar. Sürüş esnasında yanıyorsa: Ani kalkışlardan ve hızlanmalardan kaçınınız ve aracı derhal bir servise kontrol ettiriniz.

göstergede m2 yazıyorGösterge panelinde M 2yazmasının sebebi:  M (Sıralı vites değiştirme modu) Gösterge lambası /Vites Konum Gösterge Lambası:  Manuel sıralı vites değiştirme modu kullanıldığında yanar.  Şanzıman sisteminde bir problem varsa yanar.

 

h yazısı hararet işareti anahtar semboluYüksek Sıcaklık İkaz Lambası: Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar ardından söner.  Motor soğutma suyu sıcaklığı yükseldiğinde yanıp söner ve sıcaklık yükselmeye devam ederse yanık kalır.  Sürüş esnasında yanıp sönüyorsa: Harareti önlemek için aracı yavaş kullanınız.  Sürüş esnasında yanıyor – Motorun soğuması için derhal emniyetli bir yerde durunuz.

Aracın Hararet Yapmasının Nedenleri

honda anahtar uyarısıGösterge panelinde çıkan anahtar uyarı lambası: İmmobilizer Sistemi Lambası: Kontak ON konumuna getirildiğinde kısa süreliğine yanar, ardından söner.  İmmobilizer sistemi anahtar bilgilerini tanıyamadığında yanar.  Yanıp sönüyorsa: Motoru çalıştıramazsınız. Kontağı LOCK konumuna getiriniz, anahtarı çıkarınız ve anahtarı yeniden sokup kontağı ON konumuna getiriniz.  Sürekli yanıp sönüyor: Sistemde bir arıza olabilir. Aracı bir servise kontrol ettiriniz.  Bu sistemde bir değişiklik yapmaya ya da sisteme başka cihazlar eklemeye çalışmayınız. Elektrik promlemleri ortaya çıkabilir.

honda bagaj kapağı açık Bagaj Açık İkaz Lambası:  Kontak anahtarını ON konumuna aldığınızda yanar ve motor çalıştıktan hemen sonra söner.  Bagaj tam olarak kapanmadığında yanar.  Bagaj kapatıldığında söner.

 

honda çeşme damlayan su işareti anlamıGösterge panelinde bulunan yağdanlık ya da damlayan musluğa benzeyen işaret: Kontak anahtarını ON konumuna aldığınızda yanar ve motor çalıştıktan hemen sonra söner.  Motor yağı basıncı düşük olduğunda yanar. Sürüş esnasında yanarsa: Derhal emniyetli bir yerde durunuz.  Uyarı lambasının yanmasının sebepleri:Motor yağı basıncı düşük olduğunda yanar. Uyarı lambası yanar yanmaz yapılacaklar: 1. Aracı hemen güvenli bir yere park ediniz. 2. Gerekirse, dörtlü flaşörleri yakınız. Araç park edildikten sonra yapılacaklar 1. Motoru durdurunuz ve yaklaşık bir dakika boyunca bekleyiniz. 2. Kaputu açınız ve yağ seviyesini kontrol ediniz. Motoru çalıştırarak yağ basıncı lambasını kontrol ediniz. Lamba sönerse: Aracı tekrar sürmeye başlayınız. Lamba 10 saniye içinde sönmezse: Motoru durdurunuz ve tamir için hemen yetkili servise başvurunuz.

Motor Yağı Sensörü Detaylı Açıklama

honda drl uyarısıGündüz Seyir Lambaları Gösterge Lambası  Kontak ON  konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar ve sonra söner.  DLR sisteminde bir sorun olduğunda yanar.  Aracı bir servise kontrol ettiriniz.

 

honda jazz akü simgesiGöstergede çıkan akü simgesi anlamı: Şarj Sistemi Gösterge lambası: Kontak anahtarını ON konumuna aldığınızda yanar ve motor çalıştıktan hemen sonra söner.  Akü şarj olmuyorsa yanar. Sürüş esnasında yanıyorsa: Elektrik tüketimini azaltmak için ısıtma ve soğutma sistemini, klima kontrol sistemini ve arka rezistansı kapatınız. Uyarı lambasının yanmasının sebepleri Akü şarj olmuyorsa yanar. Uyarı lambası yandığı zaman yapılacaklar Isıtma ve soğutma sistemini/klima kontrol sistemini, arka rezistansı ve diğer elektrik sistemlerini kapatınız ve tamir için hemen yetkili servise başvurunuz.

honda kapılar açık simgesi

Kapı Açık İkaz Lambası  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, ardından söner.  Herhangi bir kapı tam olarak kapanmadığında yanar.  Sürüş esnasında herhangi bir kapı açılırsa bip sesi duyulur ve ikaz lambası yanar.  Tüm kapılar kapatıldığında söner.

 

honda musluk işaretiGösterge panelinde çıkan musluğa benzeyen motor arıza lambası anlamı: Arıza İkaz Lambası: Kontak ON konumuna getirildiğinde yanar ve motor çalıştıktan ya da motor çalışmadıysa birkaç saniye sonra söner.  Emisyon kontrol sisteminde herhangi bir sorun olduğunda yanar.  Motor silindirlerinde tekleme algılandığında yanıp söner.  Yakıt dolum kapağı gevşek veya kayıpsa yanar.  Sürüş esnasında yanıyor – Aracı bir serviste kontrol ettiriniz.  Emisyon kontrol sistemlerinin kendi kendini arıza teşhis durumunda olduğunu gösterir.  Sürüş esnasında yanıp sönüyor ise Yanıcı nesnelerin bulunmadığı emniyetli bir yerde durunuz. Moturun 10 dak. veya dahazun süre stop edip soğumasını bekleyiniz. Ardından, aracı bir servise götürünüz. Bazı modellerde:  Aracınızı servise götürmeden önce yakıt deposu kapağını kontrol ediniz.

İkaz lambasının yanmasının veya yanıp sönmesinin sebepleri: Motor emisyon kontrol sistemiyle ilgili bir sorun olduğunda veya yakıt kapağı olmadığında veya gevşek olduğunda yanar. Motor teklediğinde yanıp söner.  İkaz lambası yandığı zaman yapılacaklar Yüksek devirlerden kaçınınız ve aracınızı derhal yetkili serviste kontrol ettiriniz.  İkaz lambası yanıp söndüğü zaman yapılacaklar: Aracınızı yanıcı maddelerin olmadığı güvenli bir yere park ederek motoru stop ediniz ve motor soğuyuncaya kadar en az 10 dakika veya daha uzun süre bekleyiniz. Aracı arıza ikaz lambası yanık olarak sürerseniz, emisyon kontrol sistemi ve motor hasar görebilir. Motoru yeniden çalıştırdığınızda arıza ikaz lambası tekrar yanıp sönerse, aracınızı 50 km/s veya daha düşük bir hızla en yakın yetkili servise götürünüz. Aracınızı kontrol ettiriniz.

honda yuvarlak içinde abs yazıyor ABS (Kilitlenmeyi Önleyen Fren Sistemi) İkaz Lambası  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, ardından söner.  Başka zaman bu lamba yanarsa, ABS’de bir sorun var demektir.  Sürekli yanıyor – Aracı bir servise kontrol ettiriniz. Lamba yanarken aracınızın frenleri normal bir şekilde çalışır fakat kilitlenmeyi önleme fonksiyonu devre dışı kalmıştır.

Tekerleklerin kilitlenmesini önlemeye ve frenleri sizin yapabileceğinizden çok daha hızlı şekilde pompalayarak direksiyon kontrolünü elinizde tutmanıza yardımcı olur. ABS’nin bir parçası olan elektronik fren gücü dağıtım (EBD) sistemi de araç yüküne göre ön-arka fren gücü dağıtımını dengeler. Fren pedalını asla pompalamamalısınız. Fren pedalı üzerinde daima sağlam, sabit basınç tutarak ABS’nin sizin için çalışmasına izin veriniz. Bu durum bazen “bas ve sür” olarak adlandırılır.

ABS’nin çalışması ABS çalışırken fren pedalı hafifçe titreyebilir. Pedala sağlam şekilde basmaya devam ediniz. Kuru yollarda ABS’yi devreye sokmak için fren pedalına oldukça sert basmalısınız. Ancak, karlı veya buzlu yollarda durmaya çalışırsanız ABS’nin derhal devreye girdiğini hissedebilirsiniz. Araç hızı 10 km/s’nin altına düştüğünde ABS durur.

Yanlış tipte ve ebatta bir lastik kullanırsanız ABS doğru şekilde çalışmayabilir. Sürüş esnasında ABS gösterge lambası yandığında, sistemde bir sorun olabilir. Normal frenleme etkilenmemesine karşın, ABS’nin çalışmama ihtimali vardır. Aracı derhal bir servise kontrol ettiriniz. ABS aracın durma süresini veya mesafesini azaltmaz. Yalnızca frenleme esnasında direksiyon hakimiyetini kaybetmemenize yardımcı olur.

Aşağıdaki durumlarda, aracınızın, ABS bulunmayan bir araca göre daha uzun durma mesafesine ihtiyacı vardır:

• Moloz veya karla kaplı engebeli yüzeylerin de dahil olduğu bozuk satıhlı yollarda sürüş yaparken.

• Lastik zincirleri takılıyken.

Motoru çalıştırdıktan hemen sonra veya sürüş esnasında sistem kontrolleri gerçekleştirilirken motor bölmesinden gelen bir motor sesi duyabilirsiniz. Bu normaldir.

honda yuvarlak içinde ünlem işareti anlamı El Freni ve Fren Sistemi İkaz Lambası (Kırmızı yanar):  Kontak ON  konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, ardından söner.  El freni çekildiğinde yanar ve indirildiğinde söner.  Fren hidroliği seviyesi düşük olduğunda yanar.  Fren sisteminde herhangi bir sorun olduğunda yanar.  El freni tam indirilmemiş olduğu halde aracı kullanırsanız bir bip uyarı sesi verilir ve ikaz lambası yanar. Sürüş esnasında yanarsa:  El freninin indirildiğinden emin olunuz. Fren hidroliği seviyesini kontrol ediniz.  ABS ikaz lambası ile birlikte yanıyorsa: Aracı servise kontrol ettiriniz.

jazz direksiyon yanında ünlem işareti EPS (Elektrikli Hidrolik Direksiyon) Sistemi Gösterge Lambası: Kontak anahtarını ON konumuna aldığınızda yanar ve motor çalıştıktan hemen sonra söner.  EPS (Elektrikli Hidrolik Direksiyon) Sisteminde herhangi bir sorun olduğunda yanar.  Sürekli yanıyor veya hiç yanmıyor – Aracı bir servise kontrol ettiriniz.

kar simgesiKontak ON konumundayken, dış hava sıcaklığı 3°C’nin altına düşerse bir defa görünür.  Yol yüzeyinde buzlanma tehlikesi vardır.

on off gösterge ikaz ışığıYolcu Ön Hava Yastığı Açma/Kapama İkaz Lambası  Her iki ikaz lambası da kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, sistem kontrolünün ardından söner. Yolcu ön hava yastığı devrede olduğunda: Açık ikaz lambası tekrar yanar ve yaklaşık 60 saniye boyunca yanık kalır. Yolcu ön hava yastığı devre dışı olduğunda: Kapalı ikaz lambası yanar ve yanık kalır. Bu, yolcu ön hava yastığının devre dışı olduğunu hatırlatır.

 

 

saat üzerinde ok işaretiSabit Hız Ana Göstergesi:  MAIN düğmesine ve bu göstergeyi seçmek için LIM düğmesine bastığınızda yanar. Gaz pedalına basmadan sabit bir araç hızını muhafaza eder. Sabit hız kontrolünü çok hafif hızlanma ve yavaşlama ile sabit hızda seyrettiğiniz otoyollarda veya açık yollarda kullanınız.  Sabit hız kontrolünün yanlış kullanılması bir kazaya sebep olabilir. Sabit hız kontrolünü sadece iyi havalarda, açık yollarda seyrederken kullanınız. Yokuş çıkarken veya inerken sabit hızı korumak mümkün olmayabilir. Sabit hız kontrolünü kullanmadığınız zamanlarda: CRUISE düğmesine basarak, sabit hız kontrolünü kapatınız. ECON modundayken, ayarlanan hızı muhafaza etmek için hızlanmak göreceli olarak daha uzun süre alabilir. Ayağınızı pedaldan çekiniz ve istenen hıza ulaştığınızda –/SET düğmesine basınız. –/SET düğmesini bıraktığınız an ayar hızı sabitlenir ve sabit hız kontrolü başlar. CRUISE CONTROL göstergesi yanar.

u içerisinde ünlem işareti varDüşük Lastik Basıncı/Lastik Havası İnik Uyarı Sistemi Gösterge Lambası  Kontak ON , konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar ve sonra söner.  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar ve araç 45 saniye içinde hareket ettirilmezse, kalibrasyon işleminin henüz başlamadığını belirtir.  Aşağıdaki durumlarda yanıp yanık kalır: Bir veya birkaç lastiğin belirgin şekilde indiğini gösterir. – Sistemin kalibre edilmediğini gösterir.  Sürüş esnasında yanıyorsa: Aracı emniyetli bir yerde durdurunuz, lastik basınçlarını kontrol ediniz ve gerekirse lastikleri şişiriniz. Lastikler önerilen hava basıncında şişirildikten sonra yanık kalıyor – Sistemin yeniden kalibre edilmesi gereklidir.

Lastik Basınç Sensörü Nerede ve Nasıl Çalışır

Araçtaki lastik havası inik uyarı sistemi, her bir lastiğin basıncını doğrudan ölçmek yerine, lastiklerden birisinin veya birkaçının havasının belirgin şekilde inip inmediğini belirlemek için sürüş esnasında her bir tekerleğin ve lastiğin dönme yarıçapını veya dönme karakteristiklerini izler ve karşılaştırır. Bu, düşük lastik basıncı/lastik havası inik uyarı sistemi ikaz lambasının yanmasına ve çok amaçlı bilgi ekranında bir mesaj görünmesine sebep olacaktır.

Aşağıdaki durumlarda lastik havası inik uyarı sisteminin kalibrasyonunu başlatmalısınız:

• Bir veya birden çok lastiğin basıncını ayarladığınızda.

• Lastiklerin yerini değiştirdiğinizde.

• Bir veya birden çok lastiği değiştirdiğinizde. Lastik havası inik uyarı sistemini kalibre etmeden önce:

• Her dört lastiğin soğuk lastik basıncını ayarlayın.

Lastik Havası İnik Uyarı Sistemi:  Sistem, araç düşük hızda kullanılırken lastikleri izlemez. Düşük ortam sıcaklığı ve rakım değişikliği gibi koşullar doğrudan lastik basıncını etkiler ve düşük lastik basıncı ikaz lambasının yanmasına sebep olabilir.

Lastik basıncı aşağıdaki koşullarda kontrol edilir ve ayarlanır:

• Sıcak hava, soğuk havada inik hale gelebilir.

• Soğuk hava, sıcak havada aşırı şişirilmiş hale gelebilir. Düşük lastik basıncı ikaz lambası, aşırı şişirilme sonucunda yanmayacaktır. Lastik tipi ve ebadı karışık olduğunda lastik havası inik sistemi düzgün çalışmayabilir. Aynı tipte ve ebatta lastik kullandığınızdan emin olun. 2

Aşağıdaki durumlarda düşük lastik basıncı/lastik havası inik ikaz lambası geç yanabilir veya hiç yanmayabilir:

• Aniden hızlandığınızda, yavaşladığınızda veya direksiyonu çevirdiğinizde.

• Aracı karlı veya buzlu yollarda kullandığınızda.

• Kar zincirleri kullandığınızda.

Düşük lastik basıncı/lastik havası inik ikaz lambası aşağıdaki koşullarda yanabilir:

• Bir kompakt stepne* kullanıldığında.

• Lastiklerin üzerinde, kalibrasyon anına kıyasla, römork çekerken olduğu gibi daha ağır ve dengesiz yük varken.

• Kar zincirleri kullandığınızda.

yuavrlak ok içinde ünlem var Marş sisteminde bir problem varsa Gösterge Paneli yanar.  MOTOR MARŞ/STOP düğmesine basıp 15 saniye süreyle basılı tutunuz. Aracı bir servise kontrol ettiriniz.

 

yuvarlak içinde i yazıyorSistem Mesajı Gösterge Lambası:  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, ardından söner.  Bir problem algılandığında bip sesi ile birlikte yanar. Aynı anda i-çok amaçlı bilgi ekranında bir sistem mesajı belirir.  Gösterge lambası yanarken, mesajı tekrar görmek için (ekran/bilgi) düğmesine basınız.  i-Çok amaçlı bilgi ekranında bir sistem mesajı belirdiğinde bu bölümdeki Göstergeler bilgilerine bakınız. Mesaja göre uygun eylemi gerçekleştiriniz.  Uyarı iptal edilmedikçe veya düğmesine basılmadıkça i-çok amaçlı bilgi ekranı normal ekrana dönmez.

Honda civic kullanım klavuzundan daha detaylı bilgi almak için tıklayın

21 thoughts on “Honda Civic Gösterge İkaz Işıkları

 1. ibrahim

  Yeni aldığımız honda jazz aracımızın ön panelde sarı renkli, musluk, çeşme, musluk gibi bir işaret olan bir lamba belli bir süre sonra yanıp kalıyor araç hareket ederken bir zarar vermiyor ama insanı korkuyor acaba araca bir zarar verir m diye. honda jazz araç motorundan anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir mi acaba teşekkür ederim.

  Reply
  1. yorumbaz

   aracınız lpglı ıse esp emısyonu tam olarak algılayamadığı ıçın sarı motor ışaretını yakar.Çoğu lpglı araçta yanar sıkıntır yoktur,normaldır.

   Reply
   1. Kamil

    Selam arkadaşlar 2005 honda LS modeli arzalandi göstergesi yanıyor sürekli emisyon ayarları felan diyor sürüş esnasında sürekli uyarı veriyor sebebi ve çözümü nedir çok teşekkürler

    Reply
 2. sedat

  Arabada kayma işaretine benzer bir işaret çıkıyor bunun sebebi nedir. Bazen yanıyor bazen de hiç yanmıyor.

  Reply
  1. yorumbaz

   vsa devreye gırmıştır.vıraj denge kontrolu yukarıda yazıyor

   Reply
 3. kemal

  honda jazz da kayma işaretine benzer bir işaret çıkıyor bunun sebebi nedir. araç kalkılta bazen yanıyorbazen de giderken

  Reply
 4. Mehmet Demir

  2011 Honda çivik elegansım var aracımın kontak anahtarı yerinden çıkmıyor sebebi nedir . Şu an aracımda her hangi bir teknik arıza gözükmüyor her şey normal

  Reply
  1. İsmail Akkoç

   Araç otomatik vites sahipse P Park konumuna vitesi geçirdiğinizde kontak anahtarını azcık ileri itip 0 konumuna aldığınızda çıkması lazım.
   Eğer çıkmıyorsa kontak anahtarına müdahale etmeyin ayak frenine basmadan vites topuzundaki butona basmadan topuzu R konumuna geçirin geçiyorsa sorun anahtardadır. Geçiyorsa sorun vitesin P konumuna geçtiğinde kitlememesidir.
   Manuellerde ise vites boş anahtar 0 konumunda çıkması gerekli

   Reply
 5. Ayhan

  Merhaba arkadaşlar 2009 accord aldım aracı 50 km hıza gelince ekranda bir çark işareti yanında 50 km yazıyı ve sönüyor ışık her 50 km hıza gelince yanıyor ve sönüyor bu nedir

  Reply
  1. yorumbaz

   şehır ıçı hız uyarıcıyı açmışınızdır.ayarlardan kapatabılırsınız.

   Reply
 6. Enes

  Merhaba civic 2011 vsa devamlı Sabit yanıyor hız sabitleyiciye geçmiyor lütfen bilgi

  Reply
 7. İsmailcelik

  İyi gunler 2012 16 binde Honda cr-z İMA işigi seyir halinde degil ama işiklarda durdugum zaman yaniyor sonmuyor s neden acaba?

  Reply
 8. Mustafa bebek

  2009 honda otomatik civic dream im var.Gecenlerde sinyal kolunun oralara yanlislikla dokundum..Aracim eskiden farini otomatik acip kapatiyordu fakat simdi yapmiyor..bilen arkadaslardan ricqm bu durumu yeniden nasil yapabilirim tesekkurler..

  Reply
 9. Muhammet

  2011 honda civic aracimi calistirdiktan birkac saniye sonra hava yastigi lambasi sonuyor bir arizai varmidir acaba yardimci olursaniz sevinirim

  Reply
 10. Nurbay Alçay

  Arıza ışık lambasının ekranda sürekli yanması sonucu ne tür sıkıntı yaratır .Kısa bir süre önce katlizatörü değiştirdim orijinalini taktırmadım yan sanayi taktırdım bundan sonra başladı arıza lambasının yanması ne yapmam lazım bana bir yol gösterin lütfen.

  Reply
  1. incele.web.tr Post author

   Katalizör arıza lambası, orijinal parçayı değiştirmediğiniz için yanabilir. Bunun sebebi katalizördeki hava oranının tam olarak doğru olmamasından kaynaklanabilir. Bu durum benim başıma da gelmişti.Ustaya sorduğumda bir problem olmayacağını söyledi. Sonra orijinal konvertör takınca düzeldi

   Reply
 11. Durmuş

  Bende Honda civic 1.4 sport 2011 model araç var..arabayı bir gün önce çalıştırdım..ertesi gün arabayı çalıştırmak için Kontağa bastım çalışmadı..tüm gösterge Işık’ları yanıyor ama çalışmıyor….

  Reply
 12. duygu

  2016 model crv aracım var. ekranda püskürtmeye benzer bir ikaz ışığı yanıyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim

  Reply
 13. Ahmet Karakaya

  Benim Honda civic executive eco 2021 aracım var bilenler yardımcı olursa sevinirim
  Hararet gösterge sinin altındaki ışık yanıp sönüyor neden bilen var mı

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir