Fren balatası nedir fren balatası ne zaman değiştirilmeli

Yazar: | 2 Ağustos 2016

Araçlarda bulunan frenleme sistemi, motorlu taşıtın yavaşlamasını ve durmasını sağlayan bir düzenektir. Araçlar için önemli mekanizmalarından biri olan olan fren balatası, aracın durması için kullanılır. Tekerlek üzerinde konumlandırılmıştır ve frenleme mekanizması üzerine yerleştirilir. araçlarda fren ve debriyajda balata kullanılır. Fren sistemleri değişiklik göstermektedir.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi pedalın bulunduğu kısma sürücü bastığı zaman hidrolik sistemi tekerleğin bulunduğu jantın takıldığı kampanayı ok yönünde balataların genişlemesiyle sıkıştırır. Böylelikle araç yavaşlayarak durur. Resimde görülen açık kahverengi renkli olan şekil balatayı ifade der ve frenleme yapıldıkça balata zamanla aşınır ve artık tamamen tükendiği anda frenler tutmaz. Bu durumda balatalar değiştirilir. Yukarıdaki resimde ifade edilen sistem daha eski bir sistemdir ve bu sistemin yerini disk frenleme sistemi almıştır.

araba freni nasılçalışır

Frene basarak çalıştırın

Aşağıda gösterilen şekilde ise disk frenleme sistemi görseli bulunmaktadır. Bu resimde de görüldüğü gibi bir balata sistemi değil de sürücünün frene basması ile birlikte tekerleğe bağlı olan şekildeki sekiz numaralı yuvarlak yapıyı sıkıştırarak tekerleğin dönmesi engeller ve araç yavaşlayarak durur. Balata sisteminde olduğu gibi disk sisteminde de disk frene basıldıkça zayıflar ve biter. Belirli zamanlarda değiştirilmesi gerekmektedir.

araba freni disk fren nasıl çalışır

Frene basarak çalıştırın

Fren balatası hangi aralıklarla değiştirilmesi gerekir

Fren balatanın ortalama yaklaşık olarak 60 bin kilometre ömrü vardır. Balatanın ömrü kullanıma göre değişiklik göstermektedir. Fren balatasını ne zaman biteceği ile ilgili kesin bir şey söylemek zordur. Bunun sebebi kullanıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yani balatanın ömrü tamamen kullanıcıya bağlıdır. Balatanın bitip bitmediğini ancak yetkili servis anlayabilir.

hidrolik disk frenleme sistemi

Çalıştırmak için resim üzerine tıklayın

Yetkili servisin gerekli görmesi halinde balatalar yenilenmelidir. Balata araç için çok önemlidir. Balataları biten bir araç daha uzun mesafede durabilir. Balataları biten araçta balata kokusu oluşur. Balataları biten araç geç mesafede durduğu için sürüş güvenliğini tehlikeye sokar. Bu nedenle balatalar düzenli olarak kontrol ettirilmeli, yetkili servisin uygun gördüğü zamanda değiştirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir