Aylık Arşiv: Ekim 2018

Ağır Vasıtalarda Kör Nokta

Ağır Vasıtalarda Kör Nokta 
Seyir halinde bulunan sürücünün pencereden ya da dikiz aynalarından baktığı zaman göremediği alan kör nokta olarak adlandırılmaktadır. 
 
Tüm karayolu araçlarında bir kör nokta mutlaka bulunmaktadır. Ancak diğer araçlarla kıyaslandığında ağır vasıtalarda kör nokta daha fazladır. Bunu düz bir mantıkla ifade etmek gerekirse aracın uzunluğunun artması ile kör nokta sayısı da buna paralel olarak artmaktadır.
 
Araçlarda Yer Alan Ana Kör Noktalar
Aracın türüne göre farklılık göstermekle birlikte kör noktalar aracın etrafında yer almaktadır. Bununla birlikte ana kör nokta ise bir aracın arkasında, önünde ya da yanında bulunmaktadır.
Ağır Vasıtalarda Kör Nokta
 
Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi aracın uzunluğuna paralel olarak kör noktalar da artmaktadır. Örnek olarak; otobüslerin ön kaputu dardır ve bu nedenle de bu alan kör nokta olmayıp otobüsler için kör nokta alanı arka ve yan kısımlardır. Bu anlamda temel prensip uzun olan araçlarda; kör noktanın, arka ve yan kısımlarda yer aldığıdır.
 
Kamyonda da kör nokta yine arka ve yan kısımlarda yer almaktadır.
 
Kamyon, tır ve otobüs gibi ağır vasıtaları yakından takip etmek ve henüz yakın konumda iken ağır vasıtanın bulunduğu şeride girmek çok tehlikeli bir durumdur. Söz konusu bu tehlike ağır vasıta araçlarının kör noktası ile alakalı olduğu kadar aynı zamanda kısa zamanda duramayacak olması ile de yakından ilgilidir.
Ağır Vasıtalarda Kör Noktaa
 
Ağır Vasıtalar Hızlı Bir Şekilde Geçilmelidir
Kör noktasının diğer araçlara kıyasla fazla olmasından dolayı ağır vasıtaların arkasından seyretmekte olan araçların daha dikkatli davranmaları gerekmektedir. Şayet uzun bir aracın geçilmesi gerekiyorsa yan taraftaki kör nokta geride bırakılana dek hiçbir şekilde durulmamalı, şayet kör noktaya henüz ulaşılamadıysa ve ağır vasıta sizi fark etmediyse kör notada yer alma büyük tehlike arz edeceğinden; bu durumda yapmanız gereken yeniden ağır vasıtayı takip etmek olacaktır. 
 
Kısaca açıklamak gerekirse; kör nokta genellikle araçların yan taraflarında yer almaktadır. Söz konusu bu kör noktalar aynaların görüş alanı dışında yer aldığından dolayı ağır vasıta sürücüsünün yanındaki bir aracı fark etmesi mümkün olmamaktadır. Bu duruma bağlı olarak da trafikte pek çok kaza yaşanmaktadır. Bu nedenle de çok dikkatli olunması gerekmektedir.

2019 Model Isuzu D-Max Özellikleri

2019 Model Isuzu D-Max Özellikleri
İlk olarak 2012 yılında geliştirilmiş ve bugüne dek üzerinde pek çok değişiklik yapılmış olan 2019 Model Isuzu D-Max, pick-Up tipindeki araçlar arasında son derece güzel bir konumda her alıyor. Kimilerinin bireysel kimilerinin ise ticari amaçlar doğrultusunda tercih etmiş olduğu bu araç, tüm gereksinimlerinize hitap eden bir düzeye sahip. Daha eskiden olduğu gibi  son derece basit ve demode görünümlerinin dışına çıkan pick-up tarzına sahip bu araçlar, son zamanlardaki modern görünümleri sayesinde artık daha çok kişi tarafından tercih ediliyor.
2019 Model Isuzu D-Max model otomobilin özelliklerinden söz edecek olursak; aracın ön kısmında büyük yeniliklerin yapılmış olduğu Isuzu, özellikle de ön ızgarada gözle görülür bir değişikliğe imza atıyor. Sahip olduğu aydınlatma sistemini gündüz led aydınlatma ile değiştirmiş olan şirket, logonun görünümünde de son derece belirgin bir büyütme yapmış durumda. Aynı zamanda uygulanan makyaj çalışmaları ile birlikte motor kaputunda da bir hayli değişikliklerin yapıldığı göze çarpıyor.
2019 Model Isuzu D-Max Özelliklerii
 
2019 Model Isuzu D-Max İncelemesi
 
2019 Model Isuzu D-Max için yandan bakıldığı zaman göze çarpan bir özelliği bulunmamakla birlikte yenilenen makyaj özelliği ile tam 13 farklı renk seçeneği sunuyor. Araca elit bir görünüm kazandırma çabası içerisine giren şirket, kullanmış olduğu krom kaplama ile de etkileyici bir görünüşe imza atmış bulunuyor. Bunlarla birlikte şirket, aracın iç tasarımına çok fazla özen göstermemiş olmakla birlikte sağlamlık ve dayanıklılığı da ayrıca dikkat çekiyor. Kaplamış olduğu deri döşemelerle konforu ön plana çıkarmak isteyen Isuzu, sağladığı iç genişlik ile de ciddi bir ferahlık sağlamış bulunuyor.
2019 Model Isuzu D-Max Özellikleri içi
Son dönemlerde otomobil meraklılarının yoğun dikkatini çekmeyi başarmış olan  2019 Model Isuzu D-Max’ın motor konusundaki yeni özelliklerinden söz edecek olursak; daha önce 2500 litre motor ile sağlamış olduğu performansı 2019 modelinde 1900 litre yeni motoru ile sağlamaya devam edecek. Aynı zamanda 3600 devire ulaştığında 164 beygir güç üretmekte olan yeni motorlar; yakıt olarak da son derece ekonomik bir özelliğe sahip. Araç, arazi aracı özelliğine sahip olmasına rağmen 10 km’de yaklaşık olarak 8.7 litre yakıt tüketiyor.