Ağır Vasıtalarda Kör Nokta

Yazar: | 31 Ekim 2018
Ağır Vasıtalarda Kör Nokta 
Seyir halinde bulunan sürücünün pencereden ya da dikiz aynalarından baktığı zaman göremediği alan kör nokta olarak adlandırılmaktadır. 
 
Tüm karayolu araçlarında bir kör nokta mutlaka bulunmaktadır. Ancak diğer araçlarla kıyaslandığında ağır vasıtalarda kör nokta daha fazladır. Bunu düz bir mantıkla ifade etmek gerekirse aracın uzunluğunun artması ile kör nokta sayısı da buna paralel olarak artmaktadır.
 
Araçlarda Yer Alan Ana Kör Noktalar
Aracın türüne göre farklılık göstermekle birlikte kör noktalar aracın etrafında yer almaktadır. Bununla birlikte ana kör nokta ise bir aracın arkasında, önünde ya da yanında bulunmaktadır.
Ağır Vasıtalarda Kör Nokta
 
Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi aracın uzunluğuna paralel olarak kör noktalar da artmaktadır. Örnek olarak; otobüslerin ön kaputu dardır ve bu nedenle de bu alan kör nokta olmayıp otobüsler için kör nokta alanı arka ve yan kısımlardır. Bu anlamda temel prensip uzun olan araçlarda; kör noktanın, arka ve yan kısımlarda yer aldığıdır.
 
Kamyonda da kör nokta yine arka ve yan kısımlarda yer almaktadır.
 
Kamyon, tır ve otobüs gibi ağır vasıtaları yakından takip etmek ve henüz yakın konumda iken ağır vasıtanın bulunduğu şeride girmek çok tehlikeli bir durumdur. Söz konusu bu tehlike ağır vasıta araçlarının kör noktası ile alakalı olduğu kadar aynı zamanda kısa zamanda duramayacak olması ile de yakından ilgilidir.
Ağır Vasıtalarda Kör Noktaa
 
Ağır Vasıtalar Hızlı Bir Şekilde Geçilmelidir
Kör noktasının diğer araçlara kıyasla fazla olmasından dolayı ağır vasıtaların arkasından seyretmekte olan araçların daha dikkatli davranmaları gerekmektedir. Şayet uzun bir aracın geçilmesi gerekiyorsa yan taraftaki kör nokta geride bırakılana dek hiçbir şekilde durulmamalı, şayet kör noktaya henüz ulaşılamadıysa ve ağır vasıta sizi fark etmediyse kör notada yer alma büyük tehlike arz edeceğinden; bu durumda yapmanız gereken yeniden ağır vasıtayı takip etmek olacaktır. 
 
Kısaca açıklamak gerekirse; kör nokta genellikle araçların yan taraflarında yer almaktadır. Söz konusu bu kör noktalar aynaların görüş alanı dışında yer aldığından dolayı ağır vasıta sürücüsünün yanındaki bir aracı fark etmesi mümkün olmamaktadır. Bu duruma bağlı olarak da trafikte pek çok kaza yaşanmaktadır. Bu nedenle de çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir