Aylık Arşiv: Nisan 2019

En ucuz çalışma masası nereden alınır

Ofis masası şeklinde kullanılabilecek bir masa olsun ama pahalı da olmasın diyorsanız yapılması gereken en mantıklı iş masayı ve ayaklarını ayrı ayrı olmak olabilir.

Bunun için İkea’da masa tahtası ve ayakalarını inceleyebilirsiniz. Ben ikea’dan aldığım için ve yaptığım araştırmada en uygun fiyatlı olan İkea olduğu için İkea’yı tercih ettim.

Masa ayaklarını ayrı masa tahtasını ayrı alıp birleştirme yapmak hem kolay hem de istediğiniz masa tahtasını seçmeniz için imkan sağlayacaktır.

en uygun fiyata çalışma masası en ucuz ofis masası

Masa tahtası olarak çalışma durumunuza göre istediğiz boyutu seçebilirsiniz. Aldığınız masa tahtasının altında ayaklarını takmanız için açılmış delikler bulunuyor. Masa ayaklarını sabit veya ayarlanabilir olanlardan seçebilirsiniz. Tabi ki ayarlanabilir ayaklar sabit ayaklara göre daha pahalı.

Örnek bir modeli tıklayarak inceleyebilirsiniz.

 

İkeadan alınabilecek en ucuz ve kullanılabilir ofis çalışma sandalyesi

Geçici bir çalışma alanı oluşturmak veya çalışma ofisi malzemelerine para vermek istemiyorsanız, ikea’dan alışveriş yapmak oldukça mantıklı. Çünkü her keseye göre bir şeyler bulmak mümkün.

Ofis sandalyesi alırken dikkate edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de rahat olması. Özellikle uzun süre oturacak çalışanlar için rahat ve konfrolu olması çok önemli.

Tabi ki ucuz olunca minumum fiyat maksimum konfor olarak bakıldığında alıncak ofis sandalyesi ikea alrik modeli olarak görülüyor.

ikea en ucuz ofis çalışma sandalyesi1

İkea’dan alındığı için kurulumunu kendiniz yapıyorsunuz. Zaten iki vida hariç vidalanacak bir yeri yok zaten. Kurulumu oldukça pratik. Tekerlekleri ve ayaklar geçmeli bir şekilde pratik takılıyor.

Size sadece sırtlığın olduğu bölmenin destek noktasını kutunun içinden çıkan alyan anahtarı ile sıkmak kalıyor.

Aşağı yukarı ayarlanabiliyor ama sırt bölgesi sabit duruyor. Aşağı yukarı hareket eden mekanizma iyi çalışıyor, tekerlekler de aynı şekilde rahatsız etmiyor.

Dikkat edilmesi gereken kısım ise sandalye biraz küçük, eğer biraz büyükseniz rahat oturamayabilirsiniz. Oturma bölgesi de plastikten yapıldığı için aşırı sertlik vermese de çok rahat ettirmiyor.

Kullanan biri olarak eski rahat ofis koltuğumun yerini tutmasa da rahat ve konforlu bir sandalye.

ikea alrik modelini tıklayarak fiyatını ve daha fazla resimlerini inceleyebilirsiniz.

 

ER diagramı nedir ER diagramı nerede kullanılır

ER diagramı ENTITY RELATIONSHIP diagram olarak tanımlanır. ER diagramı bir uygulama yapacağımız zaman bu uygulama ile ilgili olan tabloların veritabanında oluşturulmadan önce görselleştirilmiş halidir.

ER diagramında yazılacak yazılım uygulamasının tüm veri tutan birimleri olmalıdır. Bu diagrama bakılarak yazılımın veritabanı hazırlığı yapılır.

yazılım er diagramı nedir yapısı nasıl olmalıdır

Yukardaki ER diagramında veritabanında oluşturulacak tablolar ve tabloların içinde tutulacak veriler bukunmaktadır. Bu tablolarda sadece veri başlıkları tutulur. Verilerin tiplerini yazmaya gerek yoktur. ER diagramında hazırlanan tabloların arasındaki ilişkiler belirlenir.

Hazırlanan ER diagramına bakılarak veritabanı uzmanı kolayca veritabanını tasarlayabilir.

Lenovo Bilgisayar Fn ve CRTL Tuşları Nasıl Yer Değiştirilir

Eski klavyelerdeki standart tuş takımı bilgisayar firmalarının farklı tasarımlarının değiştirilmesi ile birlikte yerleri değişiyor. Alışkanlıklarımız değişmediği için tuşları olması gerektiği yere getirmeye çalışıyoruz.

Lenovo markası oldukça başarılı cihazlar üretmesine rağmen tuşların yerlerini değiştirme konusunda oldukça ısrarcı.

lenovo-laptop-fn-ve-crtl-tuşu-yer-değiştirme

 

 

Biz fark etmesek de elimizin en çok gittiği tuşlardan biri CTRL tuşu altta en köşede olmalı. Fakat Lenovo bu tuşun yerini Fn (fonksiyon) tuşu ile değiştirmiş.  Bu tuşların yerlerini fiziksel olarak olmasa da değiştirmek mümkün.

Lenovo laptoplarda klavye üzerinde Fn ve CTRL tuşlarının yerini değiştirmek için yapılması gerekenler;

BIOS ayarlarına giriş yapın,
Config > Keyboard and Mouse > Fn and Ctrl Key Swap seçeneğini değiştirin
Seçimi Enable yapın.
F10 (save and exit) tuşuna basarak yapılan değişikleri kaydederek çıkış yapın. Daha sonra değişiklik için yine aynı ayaralardan Fn and Ctrl Key Swap alanında değişiklik yaparak lenovo klavye tuş düzenini eski haline getirebilirsiniz.

Laptoplarda Bulunan Sim Kart Yeri Neden İnterneti Yavaş Çalıştırıyor?

Eğer çok fazla hareketli çalışıyor ve internete ihtiyacınız varsa yapılması gereken bir taşınabilir internet almak. Tabi bu taşınabilir internet için ne alınmalı? Muhtemelen en pratik olan veya tek yol taşınabilir bir internet almak. Bunun için taşınabilir bir wi fi alınabilir veya doğrudan data kartı bilgisayara takılabilir.

taşınabilir-internet-için-ne-alınmalı

Laptoplarda Bulunan Sim Kart Yeri Neden İnterneti Yavaş Çalıştırıyor?

Bilgisayara takılan data kartının hızı için dikkat edilmesi gereken bir husus ise sadece data kartının internet hızı değil bilgisayardaki data kart okuyucusunun 4.5G uyumlu olması gerekir.

Bilgisayardaki internet hızının tam olarak nasıl doğru çalıştığını anlamak için, internet hızı ölçen web uygulamalar kullanılabilir. Bunun yanında Bilgisayara takılan internet data kartı 4.5 G uyumlu olduğunu bildiğiniz başka bir cihaza telefon, tablet olabilir takılıp kontrol edilmeli. Bu kontrollerde internet çalışma hızında farklılık varsa, bilgisayarınızın data kart okuyucusu 3G uyumlu olduğu için olabilir.

Bunun en iyi çözümü data kartı için bir mobil taşınabilir wi-fi modem almalısınız. Taşınabilir wi-fi modem doğrudan usb girişine takılabilir veya kablosuz bir wi-fi modemolabilir. İki türlü kullandığınız wi-fi modem de internet hızınızdaki sorunu çözecektir.

Sizin de farklı düşünceleriniz varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

 

Baseus Hem Iphone Hem Samsung Uyumlu Şarj Kablosu

Her yerimiz şarj kablosu oldu, bunları bir miktar azaltmak için ortak çalışan bir ara kabloya ihtiyacımız var, fakat mini usb type-C android, ios cihaz hepsi sağolusn kendilerine göre bir şarj kablosu belirlediği için çoğu birbirine uymuyor. Ama en azından bazılarını uyumlu hale getirmek mümkün.

baseus-hem-iphone-hem-de-samsung-uyumlu-şarj-kablosu1

Bunlardan biri de apple iphone 5 ve sonrası için bağlantı kablosu ve mini usb kardeşliği. Baseus markası akıllıca bir birleşim yapmış ve hem android hem de iphone uyumlu bir şarj kablosu geliştirmiş.

Usb kısmı aynı olan ara kabloda telefona bağlantı kısmı tek bir yerden iphone hem de android cihazlara takılabilecek şekilde tasarlanmış. Bu basit ama zekice tasarımla tek bir kablo ile iki farklı cihaz aynı zamanda değil tabi şarj edilebilir.

Fiyatı ise çok pahalı olmayan bu ara kablo oldukça başarılı bir tasarıma sahip. Kablo kalabalığı sevmeyenler için ideal bir ürün.

İnstagram hesabı kalıcı olarak nasıl kapatılır 2019

Sosyal medya hesapları açmak kolay olsa da kapatmak aynı kısa süreyi almıyor. Hesabi sil diye bir tuş var ama nereye koymuşlar bulana kadar seni hesabı kapatmak istediğine pişman edebiliyorlar.

İnstagram hesabını kapatmak istediğiniz zaman bunu mobil uygulamadan yapamıyorsunuz. Web den girip hesabı kapatmak istediğiniz zaman ise kalıcı olarak silmek yerin geçici olarak kapat diye bir şey çıkıyor ama hesabı kalıcı olarak sil nerede bulmak çok zor.

Bu linke tıklayarak hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Önce bilgisayardan instagrama giriş yapın daha sonra linke tıklayın. Hesabını neden silmek istediğinizi soracak. bir sebep seçerek hesabı kalıcı olarak kapatabilirsiniz.

Kalıcı olarak instagram silindikten sonra hesabınız tamamen kapatılmış olacak ve hesabınıza bir daha ulaşamayacaksınız.

Whatsapp Profil Resmini Belirli Kişilerden Gizleme

WhatsApp uygulamasındaki belirli kişilerden gizlemenin resmi bir yolu yoktur. Bu nedenle, WhatsApp’daki belirli kişilerden WhatsApp profil resmini gizlemek için geçici bir çözüm kullanacağız.

 • iPhone veya Android telefonunuzda WhatsApp uygulamasını açın.
 • WhatsApp’a girdikten sonra, alt menüde bulunan ayarlara dokunun (iPhone’da)
 • Android telefon durumunda, Android telefonunuzun sağ üst köşesinde bulunan 3 noktalı simgesine ve ardından açılır menüdeki ayarlara dokunun.
 • Ayarlar ekranında, Hesap seçeneğine dokunun.
 • Hesap Ekranında, Gizlilik üzerine dokunun.
 • Gizlilik ekranında, Profil fotoğrafı üzerine dokunun.
 • Bir sonraki ekranda Kişilerim’e dokunun.

Bu ayar, yalnızca iPhone veya Android telefonunuzun Adres defterinde bulunan kişilerin, WhatsApp profili Ppicture’nizi görebilmelerini sağlar.

Adres defterinden kişileri silme
Şimdi, bir sonraki adım, WhatsApp profil resmini gizlemek istediğiniz kişilerin iPhone veya Android telefonunuzun adres defterinde listelenmediğinden emin olmaktır. Kişilerin adres defterinde listelenmesi durumunda, bunları silmeniz gerekir.

Kişileri Adres defterinden silseniz bile, bu kişilere ait sohbetleriniz, WhatsApp’ta etkin olmaya devam edecek ve bu kişilerle sohbet edebileceksiniz.

Ancak, bu kişilerin WhatsApp’ta görünme biçiminde bir değişiklik fark edeceksiniz, artık adres defterinden kaldırdığınız kişilerin isimlerini görmeyeceksiniz, sadece onların telefon numaralarını göreceksiniz. Bu kişilerin WhatsApp’ta nasıl göründüğüne dair bir okuyucunuz varsa, bu kişileri iPhone veya Android telefondaki adres defterinizden silebilirsiniz.

whatsapp-belirli-kisilerdeb-profil-resmini-gizleme

IPhone adres defterinden kişileri silme
Belirli kişileri iPhone’unuzdaki adres defterinden silmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 • iPhone’unuzdaki kişileri uygulamada açın.
 • Silmek istediğiniz kartvizite dokunun.
 • Bir sonraki ekranda, ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan Düzenle seçeneğine dokunun.
 • Hala aynı ekrandayken, aşağı kaydırın ve Sil seçeneğine dokunun.

Android telefondaki adres defterinden kişileri silme
Belirli Kişileri Android telefonunuzdaki adres defterinden silmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Android telefonunuzda Kişiler uygulamasını açın.
 • Silmek istediğiniz kartvizit üzerine dokunun.
 • Bir sonraki ekranda, ekranınızın sağ üst köşesindeki 3 noktalı simgesine ve ardından görüntülenen menüdeki sil seçeneğine dokunun.

Kişileri adres defterinden kaldırdıktan sonra, WhatsApp profil resminizi göremezler. Yukarıda belirtildiği gibi, bu kişilerle WhatsApp’ta sohbet edebileceksiniz.