Aylık Arşiv: Ocak 2016

samsung gear s2 akıllı saat kullanıcı yorumları

Yeni çıkan Samsung Gear S3 akıllı saatini detaylı incelemek için tıklayın.

Samsung bayisinden samsung gear s2 klasik modelini 999 liraya aldım. Kullandığım telefon samsung galaxy s4 mini olduğu için uyumlu olmaz dediler. Kontrol edebilir miyiz dediğimde ise saatin demo ürünü olduğu için deneyemeyiz dediler. İnternette samsung gear s2 hangi telefonlarla uyumlu diye aradığımda ise samsung s4 mini modeli samsung sitesinde yazmıyordu. Ama android 4.4 ve üzeri versiyonlarda uyumlu olduğunu yazdığını görünce çalışır diye düşünerek aldım ve oturup samsung bayisinde çalışıyor mu diye denediğimde ise çalıştığını gördüm. Sağolsun saati satan bayan bana bir de kahve ikram etti.

Bu arada hangi telefonlarla uyumlu olduğunu belirteyim:

Samsung modellerde gear s2 ile uyumlu telefonlar:

 • Galaxy A3 (yeni gelen güncelleme ile destekliyor )
 • Galaxy A5
 • Galaxy A7
 • Galaxy A8
 • Galaxy Alpha
 • Galaxy Grand2
 • Galaxy Note 3
 • Galaxy Note 3 Neo
 • Galaxy Note 4
 • Galaxy Note 5
 • Galaxy Note edge
 • Galaxy S4
 • Galaxy S4 Active
 • Galaxy S5
 • Galaxy S5 Mini
 • Galaxy S6
 • Galaxy S6 edge
 • Galaxy S6 edge+

Samsung harici modellerde samsung gear s2 ile uyumlu çalışan telefonlar için tıklayınız

Samsung gear s2 akıllı saatin yuvarlak kutusundan neler çıktı;

Şarj aleti: şarj aleti normal samsung micro usb şarj aleti ve cihazla bağlantı oluşturan bir aparat bulunuyor. Şarj aletini bu küçük aparata bağlayıp saati de aparata yaklaştırdığınız zaman mıknatıs özelliği ile hemen sabitleniyor ve şarj olmaya başlıyor. Yani saati telefon şarj eder gibi şarj aletine bağlamıyorsunuz. Normal saat gibi akşam yatmadan önce çıkartıp şarj standına koyunca şarj oluyor. Sabaha kadar şarjda bekleyince saat biraz ısınıyor.

Saat Kayışı: samsung gear s2 akıllı saatin üzerinde takılı olarak L boyutunda normal bilekler için bir kayış bulunuyor. Bunun yanında bileği ince olanlar için small bir kayış daha çıkıyor ama sadece bir tarafı var. Delikli olan tarafı var, diğer tarafı kancalı olan kısmı bulunmuyor. Yani size 2 çift kayış değilde 1.5 çift kayış geliyor.

Saatin birçok özelliği var aklıma gelenleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Ama en sevdiğim özelliği saat ile telefonunuzu bluetooth yanı sıra wi-fi ile de eşleştirebiliyorsunuz. Peki aynı wi-fi ağı üzerinde olmak zorunda mı diye düşünüp kontrol ettiğimde ise mutlu edici bir sonuç aldım. Saat ve telefonun internete bağlı olması yeterli. Örneğin telefon evde internete bağlı saat ise iş yerinde internete bağlı olsa bile bağlantınız kopmadan devam edebiliyor.

Bu saati takınca ne kadar hareketsiz olduğunuzu da fark edebiliyorsunuz. Hareketsiz kaldığınız süreyi söyleyerek uyarıda bulunuyor. Ve hareket etmeye başladığınız zaman sizi tebrik ediyor. Bir de çay söylese tam olacak 🙂

Şarj süresi: Tabi bu değerlendirme göreceli bir kavram. Saatin parlaklığı, ekran açık kalma süresi, telefona bağlanma ayarları (bluetooth ve wi-fi) bu değişkenlikler şarj süresini oldukça etkiliyor. Ama standart orta ekran parlaklığı, telefonla olan bağlantıyı sadece bluetooth ile yapınca kablosuz internet bağlantısı kapalı olanca, çok fazla da kurcalamazsanız yaklaşık 2 gün gidiyor.

Saat gösterimi: saat bakmak için kolunuzu hareket ettirince hemen saat açılıyor ve rahatlıkla görebiliyorsunuz ve her kol hareketine de ekran açılmıyor sadece saate bakma pozisyonunda açılıyor. Saatin içinde birçok farklı saat tasarımı bulunuyor ve ekran tasarımlarını düzenleyebiliyorsunuz. Bunun yanında samsung gear uygulaması ile çok değişik saat temaları indirebilirsiniz.

Uygulamalar: samsung gear saate uygulama yüklemek için tabi bunlardan önce saat ile telefonu birbirine eşleştirmek için samsung gear uygulamasını play store dan indirmeniz gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken gear s2 experience uygulaması var. Bu uygulama saatin deneyimlemek için hazırlanan uygulamadır. Bu uygulama ile saat eşleştirmesi yapamazsınız.

Telefonunuzdaki whats up, email, mesaj gibi bildirimleri görebilirsiniz. Bunun için hangi uygulamaların bildirimlerini almak istediğinizi seçmelisiniz. Seçtiğiniz uygulamaların bilirimleri 1 saniye gibi farkla telefonunuzdan sonra saatinize geliyor. Tabi bazı eksiklikler var örneğin; whats up da gelen mesajlarda profil resmini ve mesajı görebiliyorsunuz ama gönderilen resim veya videoları açmıyor.  Bunun yanında hızlıca cevap verebilmeniz güzel bir durum.

Bezel halka: bu halka normal saatlerin üzerinde çevirdiğimiz halkanın aynısı farkı ise çevrildiği zaman normal saatlerin aksine işe yarıyor olması. Bu halka saati kullanmayı oldukça zevkli bir hale getiriyor. Canınız sıkılınca bile boş boş çevirebilirsiniz. Bu halka uygulamalar arasında geçişi, tercihler arasında ileri geri gitmenize imkan sağlar.

Düğmeler: saat üzerinde normal saatlarin kronometre düğmeleri gibi iki düğmesi bulunuyor. Bu düğmelerden biri home tuşu diğeri ise uygulamada bir geri getirmek için kullanılır. Saatin bezel halkası ve düğmeleri saatin kaliteli dokunmatik ekranının yanında oldukça kolay bir kullanım hissi veriyor.

Saat ekranı: dokunmatik ekran oldukça hassas, bazen bu kadar küçük bir ekranda nasıl olur da yanlış bir yere basılmaz diye düşünüyor insan. Ama bir dezavantaj ekran çizilmez değil. Bu yüzden oldukça dikkat etmek gerekiyor.

Mikrofon/Hoparlör: Samsung gear s 2 de mikrofon bulunuyor ve oldukça güzel ses kaydı yapıyor ama üzerinde herhangi bir dışarıya ses veren hoparlör bulunmuyor. Samsung gear s3 modelinde olur diye bekliyorum. Mikrofon kullanılarak türkçe yönlendirme yapamıyorsunuz.

Kullandıkça özellikleri hakkında paylaşım yapmaya devam edeceğim. Sorularınız için yorum alanını kullanabilirsiniz.

Kolumda saati gören insanlar önce beğenilerini ifade ettikten sonra fiyatını sorduklarında samsung gear s2 saatin fiyatı 999 lira deyince telefonla birlikte mi diye soruyorlar. Peki bu kadar para bir saate verilir mi. Bu sorunun cevabı göreceli. bir ıphone 4000 tl verilir mi sorusuna benziyor.

                                                                                       

Garmin akıllı bileklik ilginizi çekebilir

Mazda Gösterge Paneli İkaz Lambaları Ne Anlama Geliyor

mazda 3 mazda 6 gösterge ikaz paneli ışıklarının anlamları

İkaz İşareti 1-Ön sis farı (yarım çember ve çizgilerin üzerinden geçen çizgi işareti)
İkaz İşareti 2-Elektromekanik direksiyon devre dışı  (direksiyon yanında ünlem işareti)
İkaz İşareti 3-Arka sis farı (yarım çember ve çizgilerin üzerinden geçen çizgi işareti)
İkaz İşareti 4-Silecek suyu uyarısı (gösterge panelinde fiskiyeye benzeyen işaret)
İkaz İşareti 5-Fren balataları aşınması (göstergede yuvarlak çember yanında kesik çizgili işaret)
İkaz İşareti 6-Hız sabitleme aktif
İkaz İşareti 7-Dörtlüler
İkaz İşareti 8-Yağmur ve ışık sensörü
İkaz İşareti 9-Kış modu
İkaz İşareti 10-Bilgi modu
İkaz İşareti 11- Dizel motor uyarısı
İkaz İşareti 12-Buz uyarısı
İkaz İşareti 13-Kontak uyarısı
İkaz İşareti 14- Anahtar arabada değil.
İkaz İşareti 15-Anahtarın şarjı az
İkaz İşareti 16-Mesafe uyarısı
İkaz İşareti 17-Debriyaja basın
İkaz İşareti 18- Frene basın
İkaz İşareti 19-Direksiyon kilit Uyr.
İkaz İşareti 20-Ana Farlar
İkaz İşareti 21-Düşük lastik basıncı
İkaz İşareti 22-Işıklandırma Uyr.
İkaz İşareti 23-Dış aydınlatma Uyr.
İkaz İşareti 24-Stop lambaları uyarısı
İkaz İşareti 25-Dizel partikül filitresi uyarısı
İkaz İşareti 26-Çekici uyarısı
İkaz İşareti 27-Havalı süspansüyon uyarısı
İkaz İşareti 28-Şerit Asistanı
İkaz İşareti 29- Katalitik konvartör uyarısı
İkaz İşareti 30-Emniyet kemeri takılı değil
İkaz İşareti 31-El freni
İkaz İşareti 32-Akü uyarısı
İkaz İşareti 33-Park yardımcısı
İkaz İşareti 34-Servis gerekli
İkaz İşareti 35-Adaptif aydınlatma
İkaz İşareti 36-Işıkların yükseklik ayarı
İkaz İşareti 37-Arka spolier uyarısı
İkaz İşareti 38-Açılabilir tavan uyarısı
İkaz İşareti 39-Airbag uyarısı
İkaz İşareti 40-El freni uyarısı
İkaz İşareti 41-Yakıt Filt.de su var
İkaz İşareti 42-Airbag devre dışı
İkaz İşareti 43-Genel arıza
İkaz İşareti 44-Gündüz Farları Uyr.
İkaz İşareti 45-Hava filtresi Uyr.
İkaz İşareti 46-ECO mod
İkaz İşareti 47-Eğim kontrolü
İkaz İşareti 48-Soğutma Sistemi Uyr.
İkaz İşareti 49-ABS uyarısı
İkaz İşareti 50-Yakıt filtresi Uyr.
İkaz İşareti 51-Kapı açık
İkaz İşareti 52-Kaput açık
İkaz İşareti 53-Yakıt az
İkaz İşareti 54-Otomatik Şzmn. Uyr.
İkaz İşareti 55-Hız limiti
İkaz İşareti 56-Süspansiyon Uyr.
İkaz İşareti 57-Yağ basıncı Uyr.
İkaz İşareti 58-Ön cam buğ
İkaz İşareti 59-Bagaj açık
İkaz İşareti 60-ESP/ASR
İkaz İşareti 61-Yağmur sensörü
İkaz İşareti 62-Motor uyarısı
İkaz İşareti 63-Arka cam buğ çözme
İkaz İşareti 64-Otomatik silecek

BMW Gösterge Paneli İkaz İşaret Lambalarının Anlamı

bmw gösterge panelindeki akü uyarı lambası kırmızı Alternatör arızası. Akü boş. Gereksiz elektrik yükünü kapatın. En yakın Borusan Otomotiv Yetkili Servisinde sorunu kontrol ettirin

 

bmw 1 serisi ikaz işaretleri Emniyet kemerini takın.

 

bmw 2 serisi ikaz işaretleri Fren ve sürüş kontrol sistemleri hatası. Orta hızda seyredin ve sert frenlemeden kaçının.En yakın Borusan Otomotiv Yetkili Servisinde sorunu kontrol ettirin.

 

bmw 3 serisi gösterge panelineki lambaların anlamlarıMotor soğutma sıvısı seviyesi çok düşük. Motora hasar verme riski taşıyor. İlk fırsatta sıvıyı yenileyin (bkz. Kullanım Kılavuzu). Dikkat: Motor hararet yapabilir.

Aracın Hararet Yapmasının Nedenleri

 

bmw 116 ikaz işaretleri Hava yastığı uyarısı.Koltuğu mümkünse kullanmayın. En yakın Borusan Otomotiv Yetkili Servisinde sorunu kontrol ettirin.

 

bmw 320 ikaz işaretleri Hava yastığı uyarısı.Koltuğu mümkünse kullanmayın. En yakın Borusan Otomotiv Yetkili Servisinde sorunu kontrol ettirin.

 

bmw gösterge panelindeki akü uyarı lambası Akü seviyesi çok düşük!

 

bmw göstergedeki ünlem işareti ne demek Fren ve sürüş kontrol sistemleri hatası. Orta hızda seyredin ve sert frenlemeden kaçının.En yakın Borusan Otomotiv Yetkili Servisinde sorunu kontrol ettirin.

Fren balatasının ömrü ne kadardır?

 

bmw göstergedi yağdanlık çeşme işareti Motor yağ basıncı çok düşük. Motora hasar verebilir. Kontağı kapatın. Sürüşe devam edemezsiniz. En yakın Borusan Otomotiv Yetkili Servisiyle temasa geçin.

Motor Yağı Sensörü Detaylı Açıklama Motor yağı seviyesi nasıl doğru kontrol edilir

 

bmw üçgen içinde ünlem uyarısı Fren ve sürüş kontrol sistemleri hatası. Orta hızda seyredin ve sert frenlemeden kaçının.En yakın Yetkili Servise sorunu kontrol ettirin.

 

direksiyon yanında ünlem işareti Direksiyon mekanizmasının davranışı değişti. Direksiyon açısından kaynaklı olabilir. Sürüşe devam edebilirsiniz. Dikkatli kullanın.

 

gösterge panelindeki ampul içindeki ünlem işaretinin anlamı Yanmayan ampül arızası. En yakın Yetkili Servise sorunu kontrol ettirin.

 

göstergede musluk resmi çıkıyor nedir Daha fazla motor yükü katalizöre zarar verebilir. Düşük hızda seyre devam edin. En yakın Borusan Otomotiv Yetkili Servisinde sorunu kontrol ettirin.

 

göstergedeki musluk işareti kırmızı Sürüşe devam etmeniz motora hasar verebilir. Aracı durdurun ve kontağı kapatın. En yakın Borusan Otomotiv Yetkili Servisiyle temasa geçin.

 

göstergedeki yay tel işareti ne demek Isıtma bujisi arızalı. En yakın Yetkili Servis ile temasa geçin.

 

kırmızı u şaretinin içindeki ünlem ne anlama geliyor Lastik patlak. Dikkatle durun. Kullanım Kılavuzundaki lastik değiştirme talimatlarını uygulayın. Runflat lastikler, belirli bir mesafe boyunca maksimum 80km/s hızla yola devam etmenizi sağlar. En yakın Yetkili Servis ile temasa geçin.

 

u şaretinin içindeki ünlem ne anlama geliyor Lastik durumu göstergesi çalışmıyor. En yakın Yetkili Servis ile temasa geçin.

Lastik Basınç Sensörü Nerede ve Nasıl Çalışır

p harfinin yanında ünlem işareti ikazı ne demek Park sensörü devre dışı. En yakın Yetkili Servis ile temasa geçin.

 

yuvarlak dişli içinde ünlem işareti ne demek kırmızıŞanzıman arızası. Acil durum programı devrede. Şanzıman geri vitese geçmeyebilir. Düşük ivmelenme. Dikkatli sürün. En yakın Borusan Otomotiv Yetkili Servisinde sorunu kontrol ettirin.

 

yuvarlak dişli içinde ünlem işareti ne demek Şanzıman arızası. Acil durum programı devrede. P, R, N, D vitesleri (ileri viteslerden sadece 3. ve 5. vites) çalışır. Frensiz vites geçişi yapılıbilir. Şanzıman geri vitese geçmeyebilir. Düşük ivmelenme uyarısı. Dikkatli sürün. En yakın Borusan Otomotiv Yetkili Servisinde sorunu kontrol ettirin.

göstergedeki fiskiye işareti ne demek Silecek sıvısı bitmek üzere. İlk fırsatta silecek sıvısı deposunu doldurun

 

kırmızı direksiyon üzerinde kilit işareti nedir Elektrikli direksiyon kilidinde arıza var. Eğer kontağı kapatırsanız ELV tekrar serbest kalmayacak. Motorunuz çalışıyorsa durdurmayın. Otomobili tekrar çalıştıramayabilirsiniz.

 

direksiyon üzerinde kilit işareti Elektrikli Direksiyon Kilidi (ELV) Bloke! Direksiyonu çevirin.

Motorsiklet Gösterge İkaz Lambalarının Anlamları

akü simgesi motorsiklet Akü sembolü gösterilir. Boşalmış bir akü çeşitli sistemlerin (örn. aydınlatma, motor veya ABS gibi) çalışmamasına yol açar. Bunun sonucunda tehlikeli sürüş durumları meydana gelebilir. Sürüşe devam etmeyin. Akümülatör şarj edilmiyor. Yola devam edildiğinde araç elektroniği akümalatörü boşaltır.

anahtar simgesi ews uyarı sistemi EWS (elektronik çalıştırma engeli) aktif Genel ikaz ışığı sarı yanar. EWS uyarı sembolü gösterilir. Olası neden: Kullanılan anahtar, motoru çalıştırmaya uygun değil veya anahtar ile motor elektroniği arasında iletişim mevcut değil. Kontak bölgesindeki diğer tüm anahtarları çıkartın. Acil anahtar kullanılmalıdır. Arızalı anahtar yetkili bir BMW Motorrad ServicePartner’i tarafından değiştirilmelidir

benzinlik pompa işareti motorsiklet ikaz lambaları Yakıt miktarı rezerv seviyesine ulaştı Yakıt rezervi için ikaz ışığı yanar. Yakıt eksikliği motorun teklemesine yol açabilir. Bu nedenle motor beklenmedik bi- çimde stop edebilir (kaza tehlikesi) ve katalik konvertör zarar görebilir. Motorunuzu boşa yakın depo ile kullanmayınız

bmw motor ikaz lambaları Buz kristali sembolü gösterilir. Olası neden: Araçta ölçülen dış sıcaklık aşağıdaki değerden düşük: -3 °C. -3 °C üzerinde ölçülen sıcaklıklarda da yolda buzlanmalar olabileceği için buzlanma ikazı kapanmaz. Düşük dış sıcaklıklarda özellikle köprülerde ve yolun gölgeli bölgelerinde buzlanma olabilir. Dikkatli sürün.

lastik basınç uyarı lambası motrosiklet Lastik basıncı değeri, izin verilen toleransın dışında lastik basınç kontrollü (RDC)ÖD Genel ikaz ışığı kırmızı yanıp söner. Lastik sembolü bir veya iki ok ile gösterilir. Ayrıca kritik lastik basıncı da yanıp söner. Lastik hava basıncının izin verilen toleransın dışında olması motosikletin sürüş karakteristiğini olumsuz etkiler. Sürüş şeklinizi gerektiği gibi ayarlayın.  Yukarı ok, ön tekerlekte bir hava basıncı problemi olduğunu, aşağı ok ise arka tekerlekte bir hava basıncı problemi olduğunu gösterir. Olası neden: Ölçülen lastik basıncı izin verilen toleransın dışında. Lastik hasar ve sürülebilirlik bakımından kontrol edilmelidir. 

motorda yağdanlık çeşme işareti ne demen Motor yağı seviyesi çok düşük Yağdanlık sembolü gösterilir. OILLVL CHECK gösterilir. Olası neden: Elektronik yağ seviyesi sezicisi motor yağı seviyesinin çok düşük olduğunu tespit etti. En kısa sürede motor yağı eklenmeli.

motorsiklette çeşme işareti Motor kontrolünde ciddi arıza Genel ikaz ışığı yavaşça sarı yanıp söner. Motor sembolü yanıp söner. Motor, acil durum modunda çalışmaktadır. Olağandışı sürüş durumları ortaya çıkabilir. Sürüş şeklinizi ayarlayın. Aşırı hızlanma ve sollama girişimlerinden kaçının

motorsklet abs ikaz lambası ABS arızası ABS ikaz ışığı yanar. Olası neden: ABS kontrol ünitesi bir arıza durumunu tespit etti. ABS fonksiyonu kullanılamaz. Sürüşe devam edilebilir.  Arızanın en kısa sürede giderilmesi için yetkili bir servise başvurun. ABS kapalı ABS ikaz ışığı yanar. Olası neden: ABS sistemi sürücü tarafından kapatıldı. ABS fonksiyonunu çalıştırın.

motrosiklette musluk işareti Motor acil durum modunda çalışıyor Genel ikaz ışığı sarı yanar. Motor sembolü gösterilir. Motor, acil durum modunda çalışmaktadır. Olağandışı sürüş durumları ortaya çıkabilir. Sürüş şeklinizi ayarlayın. Aşırı hızlanma ve sollama girişimlerinden kaçının.

Olası neden: Motor kontrol ünitesi bir arıza durumunu tespit etti. Bazı istisnai durumlarda motor durur ve bir daha çalıştırılamaz. Diğer durumlarda motor, acil sürüş modunda çalışmaya devam eder. Sürüşe devam edebilirsiniz, fakat motor gücü şimdiye kadar alışılmış kullanımdaki gibi değildir.

sıcaklık sembolü anahtar termometre resmiSoğutma sıvısı sıcaklığı çok yüksek Genel ikaz ışığı kırmızı yanar. Sıcaklık sembolü gösterilir. Aşırı sıcak motor ile sürüş motor hasarlarına sebep olabilir. Mutlaka aşağıda sıralanan önlemlere dikkat edilmelidir. Olası neden: Soğutma sıvısı seviyesi çok dü- şük. Soğutma sıvısı seviyesinin kontrolü ( 100). Soğutma sıvısı seviyesi çok dü- şük olduğunda: Soğutma sıvısı seviyesini yükseltin ve soğutma sıvısı sisteminin en kısa sürede bir servis tarafından kontrol edilmesini sağlayın.

Olası neden: Soğutma sıvısı sıcaklığı çok yüksek. Motorun soğutulması için mümkünse düşük devirlerde sürüş yapılmalıdır. Soğutma sıvısı sıcaklığı sürekli yükseliyorsa, arızanın en kısa zamanda bir atölye veya öncelikli olarak yetkili servisi tarafından giderilmesini sağlayınız.

üçgen içinde ünlem işareti ASC müdahelesi ASC ikaz ışığı hızla yanıp söner. ASC sistemi arka tekerlekte bir dengesizlik algıladı ve torku dü- şürecektir. İkaz ışığı ASC mü- dahalesinden sonra da bir süre yanmaya devam eder.

Sürücü bu sayede, kritik bir sürüş durumu sonrasında da ayarın başarıyla gerçekleştirildiğini gösteren bir optik teyit alır. ACS kendi kendini diyagnoz etme tamamlanmadı ASC ikaz ışığı yavaşça yanıp söner.

Olası neden: ASC fonksiyonu Kendi kendini diyagnoz etme tamamlanmadığı için ASC fonksiyonu kullanılamaz. (Tekerlek sezicilerin kontrolü için motosiklet asgari hıza ulaş- malıdır. min 5 km/h) Motosikleti yavaşça hareket ettirin. Birkaç metre sonra ASC ikaz ışığı sönmelidir. ASC ikaz ışığı yanıp sönmeye devam ederse:

Fiat Gösterge İkaz Uyarı Lambaları Ne Anlama Geliyor

Araçlarda bulunan gösterge ikaz işaretlerini bilmek bizim için aracı doğru ve verimli kullanmak için oldukça önemlidir. Bu ikaz işaretlerini tam olarak doğru anlayabilirsek, örneğin aracımızın gösterge panelinde yanan sarı ünlem işareti ile kırmızı ünlem işareti arasındaki farkları bilirsek belki de bizi ciddi masraflara sokmadan daha az bir masrafla kurtulabiliriz.

Fiat gösterge panelindeki sarı, kırmızı ve yeşil renkte yazan ikaz lambaları ne anlama geliyor inceleyelim. İnceleyeceğimiz aşağıdaki gösterge ikaz işaretleri tofaş fiat gösterge panelinde bulunan arıza durumunda yanan gösterge lambaları ile uyumludur.

fiat fiorino gösterge ikaz lambası ünlem işareti ne demek Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı ve motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir.

Düşük fren hidroliği seviyesi: Devrede olası bir sızıntıdan dolayı fren hidroliğinin asgari seviyenin altına düşmesi durumunda uyarı lambası yanar. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

El freni çekili Uyarı lambası, el freni çekili olduğunda yanar. Bazı tiplerde, eğer otomobil hareket halinde ise sesli uyarıcı devreye girecektir.

Dikkat Uyarı lambası, otomobil hareket halinde iken yanarsa el freninin çekili olmadığını kontrol ediniz.

 

fiat 126 gösterge panelinde üçgen içinde ünlem lambası yanıyor

GENEL ARIZA BİLDİRİMİ (sarı) (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda)

Uyarı lambası aıağıdaki durumlarda yanar.
Motor yağ basıncı sensörü arızası Motor yağ basıncı sensörü arızalandığında uyarı lambası devreye girer. En kısa zamanda yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz. Ataletli yakıt kesme anahtarı (öngörülen baz pazarlarda/versiyonlarda) Ataletli yakıt kesme anahtarı tetiklendiğinde uyarı lambası yanar (“Kumandalar” bölümündeki “Çok fonksiyonlu gösterge” paragrafına baknz). Ilgili mesaj ekranda görünecektir. Yağmur sensörü arızası (öngörülen baz pazarlarda/versiyonlarda) Uyarı lambas yandığında bu, yağmur sensörünün arızalandığı anlamına gelir (“Otomobilin Tanıtım” bölümündeki “Çok fonksiyonlu gösterge” kısmına baknz). Yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz. İlgili mesaj ekranda görünecektir. Park sensörü arızası (öngörülen baz pazarlarda/versiyonlarda) Uyar lambası park sensörlerinde bir arızanın tespit edildiğini bildirmek için yanar. Yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz. Baz tiplerde ekranda ilgili mesaj da görüntülenir. Hz limiti aşld (öngörülen baz pazarlarda/versiyonlarda) Otomobil, ayarlanan hız sınırın aştığında ekranda uyar mesaj görüntülenir

fiat 500 göstergedeki kilit işareti lambası yanıyor ARAÇ KORUMA SISTEMI ARIZASI – FIAT ŞIFRE SISTEMI (sarı) (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Fiat şifre sisteminde arıza olması durumunda uyarı lambası (bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj ile birlikte) yanar. En kısa zamanda yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz.

 

fiat coupe gösterge panelinde yanan ampul içinde ünlem işareti DIŞ LAMBA ARIZASI (sarı) (öngörülen baz pazarlarda/versiyonlarda)

Aşağıda belirtilen lambalardan biri arızalandığında uyarı lambas yanar: – Park lambalar – Fren lambalar – Arka sis lambalar – Sinyal lambalar – Plaka lambalar Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir. Bu lambalarla ilgili arızaların sebebi şunlar olabilir: Bir veya daha fazla ampulün yanık olması, sigortanın yanık olması veya elektrik bağlantısının kesilmiş olmasıdır. Bazı tiplerde alternatif olarak üçgen içinde ünlem işareti olan uyarı lambası yanar. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

 

fiat doblo göstergede kırmızı nokta işareti MOTOR SOĞUTMA SIVISI SICAKLIĞI ÇOK YÜKSEK (kırmızı)

Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı ve motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir. Uyarı lambası, motor aşırı ısındığında yanar. Eğer uyarı lambası sürüş sırasında yanarsa, aşağıdaki işlemleri yapınız:

❒ Normal sürüş durumunda: Otomobili durdurup, motoru stop ediniz ve soğutma sıvısının MIN referansının altında olup olmadığını kontrol ediniz. Diğer bir ifadeyle motorun soğuması için birkaç dakika bekleyiniz, sonra kapağı yavaş ve dikkatli bir şekilde açınız, soğutma sıvısıyla tamamladıktan sonra haznedeki seviyenin MIN ve MAX işaretleri arasına gelip gelmediğini kontrol ediniz. Gözle sızıntı kontrolü yapınız. Motoru tekrar çalıştırdığınızda uyarı lambası yanarsa, yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz.

❒ Zor şartlarda kullanımda (örneğin yokuş yukarı römork çekiyor veya otomobil tam yüklü iken): Yavaşlayınız, eğer uyarı lambası sürekli yanarsa, otomobili durdurunuz. Motoru çalışır durumda 2 veya 3 dakika bırakınız ve motor soğutma sıvısının sirkülasyonunu hızlandırmak için, hafifçe gaza basınız ve motoru stop ediniz. Önceden açıklandığı gibi uygun soğutma sıvısı seviyesini kontrol ediniz.

Aracın Hararet Yapmasının Nedenleri

Dikkat Zor şartlarda kullanım durumunda, motoru durdurmadan önce motor çalışır durumda iken bir kaç dakika hafifçe gaza basınız. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

 

fiat egea göstergede çeşme işareti DÜŞÜK MOTOR YAĞ BASINCI (kırmızı)

YETERSIZ YAĞ (kırmızı) (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı, ancak motor çalıştırıldıktan hemen sonra sönmelidir.

Motor Yağı Sensörü Detaylı Açıklama

Düşük motor yağı basıncı Uyarı lambası öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda ekranda ilgili mesajla birlikte sistem motor yağı basıncının düşük olduğunu tespit ettiğinde yanıp sönmeye başlar.

Uyarı lambası seyir halinde iken yanarsa (bazı versiyonlarda ekrandaki mesajla birlikte) motoru hemen durdurunuz ve yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz.

Motor yağ kalitesi düşük (sadece DPF mevcut Multijet tiplerinde) Uyarı lambası yanıp söner ve ekranda bir mesaj (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) görülecektir. Uyarı lambası modele bağlı olarak, aşağıdaki şekillerde yanıp sönebilir.  Her iki saatte bir 1 dakika Yağ değiştirilene kadar 3 dakikalık çevrimlerle ve 5 saniyelik aralıklarla uyarı lambasının yanıp sönmesi. Yağ değiştirilene kadar, ilk uyarıdan sonra motor her çalıştırılışında, uyarı lambası yukarıda tarif edildiği şekilde yanıp sönecektir. Özel bir mesaj uyarı lambasına ilave olarak ekranda görülecektir (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda). Uyarı lambası yanıp sönerse bu aracın arızalandığı anlamına gelmez, fakat düzenli araç kullanımdan sonucu olarak yağ değiştirmenin gerekli olduğu konusunda sürücüyü basitçe bilgilendirmektedir.

Motor yağı seviyesi nasıl doğru kontrol edilir

Motor yağı bozulması aşağıdaki durumlarda daha hızlı olur.  

Aracı şehir içi trafikte sık kullanmak, dizel partikül filtresi (DPF) temizliğinin daha sık yapılmasına sebep olur.

Aracı kısa mesafelerde kullanmak, bu durumda motor çalışma sıcaklığına ulaşmaz

Temizleme sürecinin devamlı olarak kesilmesi, bu durum DPF uyarı lambasının yanması ile belirtilir.

Uyarı lambası yandıktan sonra, asla 500 km’yi geçirmeden mümkün olan en kısa sürede motor yağ değiştirilmelidir. Yukardaki uyarlara dikkat edilmemesi motorda ciddi hasara ve garantinin geçersiz olmasına sebep olur. Unutmayınız ki uyar lambasının yanması motor yağ seviyesi düşük anlamında değildir, yani motor yağ eklemenize gerek yoktur.

Öngörülen baz pazarlarda/versiyonlarda: Sistem motor yağ basıncının düşük olduğunu tespit ettiğinde gösterge üzerinde bir uyarı mesajı ile uyarı lambası yanıp söner (bazı tiplerde). Uyarı lambası yanıp sönüyorsa, bu aracın arıza yaptığı anlamına gelmez, fakat sürücüyü basitçe aracın düzenli kullanımından kaynaklanan nedenlerle yağın değiştirilmesi gerektiği konusunda uyarır. Yağ değiştirilmezse, Uyarı lambası da yanar ve motor işletimi ikinci bir eşik değerine ulaşıldığında 3000 devir/dakika olarak sınırlandırılır. Yağ değiştirilmezse, üçüncü bir eşik değerine ulaşıldığında motor meydana gelebilecek bir hasar  engellemek için 1500 devir/dakika ile sınırlandırılır.

UYARI! Motorun zarar görmesini önlemek için, uyarı lambası yanıp söndüğünde motor yağının değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz.

fiat egea göstergesinde çıkan akü işareti artı eksi DÜŞÜK AKÜ ŞARJI (kırmızı)

(öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Anahtarın MAR konumuna çevrilmesiyle gösterge paneli üzerindeki uyarı lambası yanar, ancak motor çalıştırıldıktan hemen sonra sönmelidir (motor rölantide çalışıyorken lambanın sönmesi kısa bir süre gecikebilir). Bazı tiplerde özel bir mesaj ekrana gelir

fiat fiaorino gösterge ikaz lambası göstergedi kesik kare ne demek KAPI/BAGAJ/KAPUT AÇIK (kırmızı)

Bazı tiplerde, bir veya daha fazla kapı veya bagaj düzgün şekilde kapanmadığında uyarı lambası yanar. Bazı tiplerde özel bir mesaj ekrana gelir. Herhangi bir kapı açık ve otomobil hareket ediyorsa, bir uyarı sesi duyarsınız.

fiat göstergede yuvarlak yanında kesik çizgiler bulunan ikaz lambası FREN BALATALARI AŞINMIŞ (sarı)

(öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Ön fren balataları aşınmışsa uyarı lambası yanar; bu durumda en kısa zamanda fren balataların değiştiriniz. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

Fren balatasının ömrü ne kadardır?

 

fiat idea göstergedeki p işareti neden çıkıyor PARK SENSÖRÜ ARIZASI (sarı)

(öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Uyarı lambası park sensörlerinde bir arıza tespit edildiğinde yanar. Bazı tiplerde üçgen içinde ünlem işareti sembolu uyarı lambası alternatif olarak yanar. Bu durumda yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz. Bazı tiplerde özel bir mesaj ekrana gelir.

 

fiat linea gösterge panelinde iğne işareti var DÜŞÜK MOTOR YAĞ SEVİYESİ (kırmızı)

(öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Kontak anahtarı MAR konumuna çevrildiğinde gösterge panelinde ilgili uyarı lambası yanar fakat birkaç saniye sonra sönmelidir. Gösterge panelinde bulunan uyarı lambası (bazı tiplerde) motor yağ seviyesi asgari seviyenin aşağısına düştüğünde yanar. Uygun şekilde seviyeyi tamamlayınız (“Otomobilin bakımı” bölümündeki “Seviye kontrolleri” kısmına bakınız). Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

fiat linea göstergede yanan sarı nokta lambası YAKIT REZERVİ (sarı)

Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı ve motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir. Uyarı lambası depoda yaklaşık 7 litre yakıt kaldığında yanar. DIKKAT Uyarı lambası bir arızayı işaret etmek için yanıp sönerse, sistemi kontrol ettirmek için yetkili bir Fiat servisi ile en kısa zamanda temasa geçiniz.

 

fiat palio gösterge ikaz lambaları kırmızı hava yastığı işareti HAVA YASTIĞI ARIZASI (kırmızı)

Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı ve motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir. Eğer hava yastığı sisteminde bir çalışma arızası varsa uyarı lambası sürekli olarak yanar. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

fiat punto gösterge panelinde kıvırcık çizgi yanıyor ISITMA BUJILERI DEVREDE (Multijet tiplerinde – sarı)

ISITMA BUJILERI ARIZASI (Multijet tiplerinde sarı) Buji ön ısıtması Kontak anahtarı MAR konumuna çevrildiğinde uyarı lambası yanar; ısıtma bujileri istenilen sıcaklığa eriştiklerinde de söner. Uyarı lambası söndükten hemen sonra motoru çalıştırınız.

Kızdırma bujisi nedir

Dikkat Ortam sıcaklığının yüksek olması durumunda, uyarı lambası kısa bir süre için yanabilir. Isıtma bujisi arızası Buji ısıtma arızası mevcutsa uyarı lambası yanar. En kısa zamanda yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

 

fiat ünlem işareti abs yazıyor EBD ARIZASI (kırmızı)

(sarı) Motor çalışıyorken ünlem işareti  ve abs yazısı uyarı lambalarının aynı anda yanması EBD sistemindeki bir arızayı veya sistemin çalışmadığını işaret eder; bu durumda sert frenlemelerle aracın arka tekerlekleri savrulmaya neden olacak şekilde zamansız olarak kilitlenebilir. Sistemi kontrol ettirmek için, otomobilinizi en yakın Fiat servisine kadar çok dikkatli bir şekilde kullanarak götürünüz. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

gösterge ikaz lambası yuvarlak dişli içinde ünlem işareti var “DUALOGIC” VİTES KUTUSU ARIZASI (kırmızı)

Anahtar MAR konumuna çevrildiğinde bu uyarı lambası yanar ancak birkaç saniye sonra sönmesi gerekir. Şanzımanda bir arıza tespit edildiğinde gösterge panelindeki uyarı lambası yanıp söner (ayarlanabilir çok fonksiyonlu göstergede görüntülenen bir mesaj ve sesli bir sinyalle birlikte). Şanzımanda bir arza meydana gelmesi halinde, sistemi kontrol ettirmek için, mümkün olan en kısa sürede yetkili bir Fiat servisine başvurunuz.

göstergede abs yazısı çıkıyor ABS SISTEMI ARIZASI (sarı)

Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı ve motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir. Uyarı lambası sistem etkisiz veya arızalı olduğunda yanar. Bu durumda, fren sisteminin performansı değişmez, fakat ABS sisteminden yararlanılamaz. Dikkatli olunması ve yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçilmesi gerekir. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

 

göstergede çıkan musluk işareti ENJEKSIYON SİSTEMİ ARIZASI

(Multijet tiplerinde – sarı) EOBD SISTEMI ARIZASI (benzin motorlu tiplerde – sarı) Enjeksiyon sistemi arızası Normal koşullar altında, kontak anahtarı MAR konumuna çevrildiğinde uyarı lambası yanar, fakat motor çalışır çalışmaz sönmesi gerekir. Enjeksiyon/egzoz sisteminde bir arızayı, olası performans düşüklüğünü, düşük sürüş kalitesini ve yüksek tüketim değerlerini bildirmek için uyarı lambası sabit olarak yanar veya seyahat esnasında yanar. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir. Bu koşullar altında, motora fazla yüklenilmeden veya yüksek süratlere çıkılmadan yola devam edilmesi mümkündür. Bu durumda en kısa zamanda yetkili bir Fiat servisi ile temasa geçiniz.

göstergedeki benzinlik pompa işaretine yağmur yağıyor DIZEL FILTRESINDE SU VAR

(Multijet tiplerinde sarı) Kontak anahtarı MAR konumuna getirildiğinde, gösterge panelindeki uyarı lambası yanmalı ve motor çalıştırıldıktan birkaç saniye sonra sönmelidir. Uyarı lambası dizel filtresinde su olması durumunda yanar. Bazı tiplerde ekranda ilgili mesaj da gösterilir.

lastik basınç sensörü u işareti içinde anahtar simgesi ne anlama gelir fiat doblo LASTİK BASINÇ KONTROLÜ (sarı)

YETERSİZ LASTİK BASINCI (sarı) HIZA UYGUN OLMAYAN LASTİK BASINCI (sarı) (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) Anahtar MAR konumuna çevrildiğinde bu uyarı lambası yanar, ancak birkaç saniye sonra sönmesi gerekir. Lastik basınç kontrolü Kadrandaki bu uyarı lambası lastiğin inmiş olduğunu belirtmek üzere yanar. İki veya ikiden fazla lastiğin inmiş olması halinde, gösterge lastiklere ilişkin işaretleri sırayla görüntüleyecektir. Bu durumda, doğru basınç değerlerinin mümkün olduğunca kısa bir süre içerisinde ayarlanması tavsiye edilir (“Teknik Özellikler” bölümündeki “Soğuk Lastik Şişirme Basıncı” paragrafına baknız). Yetersiz lastik basıncı Gösterge panelindeki bu uyarı lambası bir veya birden fazla lastikte basıncın önceden belirlenmiş basınç eşiğinin altına düşmesi halinde yanar. Bu şekilde, lastik basıncı izle- me sistemi (T.P.M.S.) sürücüyü lastiğin/lastiklerin tehlikeli bir şekilde inmiş ve dolayısıyla delinmiş olabileceğine dair uyarır.

Lastik Basınç Sensörü Nerede ve Nasıl Çalışır

DİKKAT Otomobilin sürülebilirliğini tehlikeye atabileceğinden, lastiklerin biri veya birden fazlası inmiş halde sürüşe devam etmeyiniz. Ani fren ve manevralardan kaçınarak sürüşü durdurunuz. Tekerleği derhal stepne ile (ön- görülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) değiştiriniz veya özel kiti kullanarak tamir edip, mümkün olan en kısa sürede yetkili bir Fiat servisine başvurunuz. Hıza uygun olmayan lastik basınç Saatte 160 km üzeri bir hızla seyahat etmeyi planlıyorsanız lastikleri “Şişirme basıncı” paragrafında belirtilenlere uygun olarak şişirmeniz gerekir. Lastik basıncı izleme sisteminin (T.P.M.S.) (öngörülen bazı pazarlarda/versiyonlarda) bir veya birden fazla lastikte basıncın gidilen hıza uygun olmadığını tespit etmesi halinde uyarı lambası yanar (göstergede ilgili bir mesajla birlikte) ve otomobilin hızı önceden belirlenmiş eşiğin altına düşünceye kadar yanık halde kalır. DİKKAT Bu durumda lastiğin aşırı ısınması performansı ve kullanım ömrünü düzeltilemeyecek şekilde etkileyebileceğinden ve hatta lastiğin patlamasına yol açabileceğinden hızı derhal düşürünüz.

 

fiat albea gösterge ekranındaki buz simgesiYolda muhtemel buzlanma

uyarı lambası, hava sıcaklığı 3°C’ye veya altına düştüğü zaman yolda meydana gelebilecek buzlanma ihtimali konusunda sürücüyü uyarmak için yanıp sönmeye başlar.

Bu yazıda açıklanan bilgiler ile uyumlu Fiat modelleri: Fiat 126 Bis, 500 Ailesi, Albea, Brava, Bravo, Coupe, Croma, Egea, Idea, Linea, Marea, Mirafiori, Palio, Panda, Punto, Siena, Stilo, Tempra, Tipo modelleridir.