Motorsiklet Gösterge İkaz Lambalarının Anlamları

Yazar: | 1 Ocak 2016

akü simgesi motorsiklet Akü sembolü gösterilir. Boşalmış bir akü çeşitli sistemlerin (örn. aydınlatma, motor veya ABS gibi) çalışmamasına yol açar. Bunun sonucunda tehlikeli sürüş durumları meydana gelebilir. Sürüşe devam etmeyin. Akümülatör şarj edilmiyor. Yola devam edildiğinde araç elektroniği akümalatörü boşaltır.

anahtar simgesi ews uyarı sistemi EWS (elektronik çalıştırma engeli) aktif Genel ikaz ışığı sarı yanar. EWS uyarı sembolü gösterilir. Olası neden: Kullanılan anahtar, motoru çalıştırmaya uygun değil veya anahtar ile motor elektroniği arasında iletişim mevcut değil. Kontak bölgesindeki diğer tüm anahtarları çıkartın. Acil anahtar kullanılmalıdır. Arızalı anahtar yetkili bir BMW Motorrad ServicePartner’i tarafından değiştirilmelidir

benzinlik pompa işareti motorsiklet ikaz lambaları Yakıt miktarı rezerv seviyesine ulaştı Yakıt rezervi için ikaz ışığı yanar. Yakıt eksikliği motorun teklemesine yol açabilir. Bu nedenle motor beklenmedik bi- çimde stop edebilir (kaza tehlikesi) ve katalik konvertör zarar görebilir. Motorunuzu boşa yakın depo ile kullanmayınız

bmw motor ikaz lambaları Buz kristali sembolü gösterilir. Olası neden: Araçta ölçülen dış sıcaklık aşağıdaki değerden düşük: -3 °C. -3 °C üzerinde ölçülen sıcaklıklarda da yolda buzlanmalar olabileceği için buzlanma ikazı kapanmaz. Düşük dış sıcaklıklarda özellikle köprülerde ve yolun gölgeli bölgelerinde buzlanma olabilir. Dikkatli sürün.

lastik basınç uyarı lambası motrosiklet Lastik basıncı değeri, izin verilen toleransın dışında lastik basınç kontrollü (RDC)ÖD Genel ikaz ışığı kırmızı yanıp söner. Lastik sembolü bir veya iki ok ile gösterilir. Ayrıca kritik lastik basıncı da yanıp söner. Lastik hava basıncının izin verilen toleransın dışında olması motosikletin sürüş karakteristiğini olumsuz etkiler. Sürüş şeklinizi gerektiği gibi ayarlayın.  Yukarı ok, ön tekerlekte bir hava basıncı problemi olduğunu, aşağı ok ise arka tekerlekte bir hava basıncı problemi olduğunu gösterir. Olası neden: Ölçülen lastik basıncı izin verilen toleransın dışında. Lastik hasar ve sürülebilirlik bakımından kontrol edilmelidir. 

motorda yağdanlık çeşme işareti ne demen Motor yağı seviyesi çok düşük Yağdanlık sembolü gösterilir. OILLVL CHECK gösterilir. Olası neden: Elektronik yağ seviyesi sezicisi motor yağı seviyesinin çok düşük olduğunu tespit etti. En kısa sürede motor yağı eklenmeli.

motorsiklette çeşme işareti Motor kontrolünde ciddi arıza Genel ikaz ışığı yavaşça sarı yanıp söner. Motor sembolü yanıp söner. Motor, acil durum modunda çalışmaktadır. Olağandışı sürüş durumları ortaya çıkabilir. Sürüş şeklinizi ayarlayın. Aşırı hızlanma ve sollama girişimlerinden kaçının

motorsklet abs ikaz lambası ABS arızası ABS ikaz ışığı yanar. Olası neden: ABS kontrol ünitesi bir arıza durumunu tespit etti. ABS fonksiyonu kullanılamaz. Sürüşe devam edilebilir.  Arızanın en kısa sürede giderilmesi için yetkili bir servise başvurun. ABS kapalı ABS ikaz ışığı yanar. Olası neden: ABS sistemi sürücü tarafından kapatıldı. ABS fonksiyonunu çalıştırın.

motrosiklette musluk işareti Motor acil durum modunda çalışıyor Genel ikaz ışığı sarı yanar. Motor sembolü gösterilir. Motor, acil durum modunda çalışmaktadır. Olağandışı sürüş durumları ortaya çıkabilir. Sürüş şeklinizi ayarlayın. Aşırı hızlanma ve sollama girişimlerinden kaçının.

Olası neden: Motor kontrol ünitesi bir arıza durumunu tespit etti. Bazı istisnai durumlarda motor durur ve bir daha çalıştırılamaz. Diğer durumlarda motor, acil sürüş modunda çalışmaya devam eder. Sürüşe devam edebilirsiniz, fakat motor gücü şimdiye kadar alışılmış kullanımdaki gibi değildir.

sıcaklık sembolü anahtar termometre resmiSoğutma sıvısı sıcaklığı çok yüksek Genel ikaz ışığı kırmızı yanar. Sıcaklık sembolü gösterilir. Aşırı sıcak motor ile sürüş motor hasarlarına sebep olabilir. Mutlaka aşağıda sıralanan önlemlere dikkat edilmelidir. Olası neden: Soğutma sıvısı seviyesi çok dü- şük. Soğutma sıvısı seviyesinin kontrolü ( 100). Soğutma sıvısı seviyesi çok dü- şük olduğunda: Soğutma sıvısı seviyesini yükseltin ve soğutma sıvısı sisteminin en kısa sürede bir servis tarafından kontrol edilmesini sağlayın.

Olası neden: Soğutma sıvısı sıcaklığı çok yüksek. Motorun soğutulması için mümkünse düşük devirlerde sürüş yapılmalıdır. Soğutma sıvısı sıcaklığı sürekli yükseliyorsa, arızanın en kısa zamanda bir atölye veya öncelikli olarak yetkili servisi tarafından giderilmesini sağlayınız.

üçgen içinde ünlem işareti ASC müdahelesi ASC ikaz ışığı hızla yanıp söner. ASC sistemi arka tekerlekte bir dengesizlik algıladı ve torku dü- şürecektir. İkaz ışığı ASC mü- dahalesinden sonra da bir süre yanmaya devam eder.

Sürücü bu sayede, kritik bir sürüş durumu sonrasında da ayarın başarıyla gerçekleştirildiğini gösteren bir optik teyit alır. ACS kendi kendini diyagnoz etme tamamlanmadı ASC ikaz ışığı yavaşça yanıp söner.

Olası neden: ASC fonksiyonu Kendi kendini diyagnoz etme tamamlanmadığı için ASC fonksiyonu kullanılamaz. (Tekerlek sezicilerin kontrolü için motosiklet asgari hıza ulaş- malıdır. min 5 km/h) Motosikleti yavaşça hareket ettirin. Birkaç metre sonra ASC ikaz ışığı sönmelidir. ASC ikaz ışığı yanıp sönmeye devam ederse:

2 thoughts on “Motorsiklet Gösterge İkaz Lambalarının Anlamları

  1. muzaffer

    Motorsiklet gösterge panelinde gösterilen ikaz lambalarının ne anlama geldiğini paylaşmanız çok güzel. Ama bazı ikaz işaert bilgileri eksik lütfen eksik olan gösterge uyarı lambalarını da paylaşırmısınız. emeğinize sağlık

    Reply
  2. Lütfü Başaran

    Arora Arso11 panel sol tarafta sarı ışık çalışır vaziyette devamlı yanıp sönüyor bunun anlamını bilmiyoruz yardımcı olursanız sevinirim

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir