Aylık Arşiv: Aralık 2015

Araçlarda bulunan start stop özelliği nedir hangi amaçla kullanılır

Yeni nesil araçlarda görmeye alışık olduğumuz yağmur sensörü, far sensörü, otomatik park özelliği gibi özellikler hayatımızı oldukça kolaylaştırdı. Bunlardan biri de start stop özelliği, peki nedir bu start stop Volkswagen   markasında açıklayalım;

otomatik vites golf 7 de start stop özelliği aktif etmek için vites kolunun yanında bulunan A yazan düğmeye basılır. Start stop özelliği aktif olduğu zaman  aracın göstergesinde A harfinin etrafında yuvarlık ok işaretli bir çizgi belirir. Aynı düğmeye tekrar basarsanız bu simge kaybolur ve start stop un inaktif olduğu anlamına gelir.
Start stop kısa süreli beklemelerde kırmızı ışık veya trafik tıkanıklığı gibi durumlarda  kontağı kapatmadan motoru otomatik olarak durdurmanızı sağlar. Frene basıp araç durana kadar ayağınızı frende tutarsanız auto holder devreye girer ve araç durur. bu aşamada motor durmaz. ayağınızı bir iki saniye daha fren pedalında tutarsanız start stop devreye geçer ve aracın motoru durur. Gitmek istediğiniz zaman yapmanız gereken tek şey gaza basmak olacaktır.  Sanki aracın motoru çalışıyormuş gibi hiç zaman kaybetmeden teklemeden duraksamadan yolunuza devam edebilirsiniz. İlk zamanlarda start stop a alışmak biraz zaman alabilir. Frene basma süresini ayarlayamadığınız için  istemediğiniz halde araç start stop devreye alabilir. Zamanla ayağınız bu süreye alışıyor merak etmeyin.

C sharp ASP.Net MVC ile cascading dropdownlist örneği nasıl yapılır

C# ASP.Net MVC ile  ile veritabanında bulunan illeri seçince yine veritabanında bulunan o il ile bağlantılı ilçeleri getirmesi için javascript kullanarak jsonresult ile nasıl kodlandığını görelim:

html alanına yazılacak kod:

@model cascading.ViewModel.SehirViewModel
@{
ViewBag.Title = "Index";
}

<h2>Index</h2>
@using(Html.BeginForm("Create","Home", FormMethod.Post))
{
<label>İl adı</label> @Html.DropDownListFor(m=>m.SehirID, Model.SehirList)
<br />
<br />
<br />
<label>İlçe Adı</label> @Html.DropDownListFor(m=>m.IlceID, Model.IlceList)
}

@section scripts
{
<script type="text/javascript">
$(document).ready(function () {
$("#SehirID").change(function(){
var id = $(this).val();
var IlceList = $("#IlceID");
IlceList.empty();
$.ajax({
url: '/Home/IlceList',
type: 'POST',
dataType: 'json',
data: { 'id': id },
success: function (data) {
$.each(data, function (index, option) {
IlceList.append('<option value='+option.Value+'> '+option.Text+'</option>');
});
}
});
});
});
</script>
}

 

model alanına yazılacak kod:

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Web;
using System.Web.Mvc;

namespace CascadingOrnek.ViewModel
{
public class SehirViewModel
{

public SehirViewModel()
{
this.IlceList = new List<SelectListItem>();
IlceList.Add(new SelectListItem { Text = "Seçiniz", Value = "" });
}
public int SehirID { get; set; }
public int IlceID { get; set; }

public List<SelectListItem> SehirList { get; set; }
public List<SelectListItem> IlceList { get; set; }

}
}

 

Bir controller oluşturup controller alanına eklenecek kodu yazalım:

using CascadingOrnek.Models;
using CascadingOrnek.ViewModel;
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Web;
using System.Web.Mvc;

namespace CascadingOrnek.Controllers
{
public class HomeController : Controller
{
public ActionResult Index()
{
SehirViewModel model = new SehirViewModel();
CascadingDBEntities db = new CascadingDBEntities();

List<Sehir> SehirList = db.Sehir.OrderBy(f => f.ŞehirAdi).ToList();

model.SehirList = (from s in SehirList
select new SelectListItem
{
Text = s.ŞehirAdi,
Value = s.SehirID.ToString()
}).ToList();
model.SehirList.Insert(0, new SelectListItem { Value = "", Text="Seçiniz", Selected=true });

return View(model);
}

public JsonResult IlceList(int id)
{
CascadingDBEntities db = new CascadingDBEntities();
List<Ilce> ilcelist = db.Ilce.Where(f => f.SehirID == id).OrderBy(f => f.İlceAdi).ToList();

List<SelectListItem> itemlist = (from i in ilcelist
select new SelectListItem
{
Value = i.IlceID.ToString(),
Text = i.İlceAdi
}).Tolist();

return Json(itemlist, JsonRequestBehavior.AllowGet);
}
}
}

Honda Civic Gösterge İkaz Işıkları

Araçlarda bulunan gösterge ikaz ışıkları otomobil kullanıcıları için işleri kolaylaştıran bir fonksiyon, tabi ki ne demek istediğiniz anlarsanız. Kırmızı, sarı veya yeşil lambaları olan gösterge panelindeki ikaz işaretlerini bilmek oldukça önemlidir. Bu yazımızda Honda markasının City,
Civic, CRX, CR-Z, Integra, Jazz, Legend, Prelude, S2000, Shuttle, Stream gibi modellerinde bulunan gösterge panelindeki ikaz lambalarının anlamlarını açıklıyoruz.

 accord emnyet kemeri işaretiEmniyet Kemeri İkaz Lambası: Kontak anahtarını ON konumuna getirdiğinizde emniyet kemerinizi takmıyorsanız yanar ve  bir bip sesi işitilir.  Ön yolcu emniyet kemerini takmıyorsa, ikaz lambası birkaç saniye içinde yanar.  Sürücü veya ön yolcu emniyet  kemerini takmamışsa sürüş esnasında yanar. Düzenli aralıklarla bip sesleri duyulur ve ikaz lambası yanıp söner. Sürücü ve ön yolcu emniyet kemerini taktığında bip sesi kesilir ve ikaz lambası söner.  Sürücü ve ön yolcu emniyet kemerini takmasına rağmen yanık kalıyor ise: Sensörde bir algılama arızası ortaya çıkmış olabilir. Aracı bir servise kontrol ettiriniz

anahtar işaretiGösterge ikaz panelinde anahtar simgesi çıkması: Kontak anahtarı LOCK konumundayken sürücü kapısını açtığınızda görünür. Kontak anahtarını kontaktan çıkarınız.

anahtar üzerinde ünlem işaretiGösterge panelinde çıkan (accord jazz civic) anahtar üzerinde ünlem işareti: Anahtarsız Giriş Sistemi Gösterge Lambası: Güç modunu ON (Açık) konumuna getirdiğinizde birkaç saniyeliğine yanar.  Anahtarsız giriş veya anahtarsız çalıştırma sistemlerinde bir sorun algılanır algılanmaz yanar.  Aracı bir servise kontrol ettiriniz.

araba simgesi tamir anahtarıHerhangi bir servis işleminin 30 günden veya toplam tahmini yaklaşık 30 güne karşılık gelen sürüş mesafesinden daha kısa sürede yapılması gerektiğinde görünür.  Kalan mesafe her 10 kilometrede geriye doğru sayılacaktır.  Kalan gün sayısı, her gün geriye doğru sayılacaktır

arac resmi off yazısıVSA (Araç Denge Destek) OFF (Kapalı) İkaz Lambası:  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, ardından söner.  VSA devreden çıktığında yanar.  VSA (Araç Denge Destek) Sistemi Viraj alırken eğer araç istenilenden daha çok veya daha az dönerse VSA aracı dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca kaygan yüzeylerde çekişi muhafaza etmeye de yardımcı olur. Bunu, motor çıkışını düzenleyerek ve seçici olarak frenleri uygulayarak yapar.  VSA devreye girdiğinde, motorun gaza basılmasına cevap vermediğini fark edebilirsiniz. Ayrıca hidrolik sistemden bir takım seslerin geldiğini de fark edebilirsiniz. Ayrıca, gösterge lambası da yanıp sönecektir. Bu düğme sürücü tarafı kontrol panelinin üzerindedir. VSA sistemini açıp kapatmak için, basınız ve bir bip sesi duyana kadar basılı tutunuz. VSA duracak ve gösterge lambası yanacaktır. Yeniden açmak için, bir bip sesi duyana kadar (VSA OFF) düğmesine basınız. Motoru her çalıştırdığınızda VSA açılır, aracı son kullandığınızda kapatmış olsanız bile.

Dikkat: VSA sistemi arızalıyken, aracınızın normal frenleme ve viraj alma performansında bir değişiklik olmayacak, ancak VSA çekiş ve denge takviyesi devre dışı kalacaktır. Belli olağandışı koşullar altında, aracınız derin çamur birikintilerine veya gevşek kara saplandığında, VSA’yı geçici olarak kapatarak kurtulmak çok daha kolay olabilir. VSA sistemi kapatıldığında, çekiş kontrol sistemi de kapanır. Aracı VSA’yı kapatarak kurtarmayı sadece VSA açıkken kurtarmanız mümkün olmuyorsa denemelisiniz. Aracınızı kurtarmanın hemen ardından, VSA’yı tekrar açtığınızdan emin olunuz. Aracınızı, VSA ve çekiş kontrol sistemleri kapalı halde kullanmanızı önermiyoruz. Motoru çalıştırdıktan hemen sonra veya sürüş esnasında sistem kontrolleri gerçekleştirilirken motor bölmesinden gelen bir motor sesi duyabilirsiniz. Bu normaldir.

aracın arkasında zikzak çizgiVSA (Araç Denge Destek) Sistemi Gösterge Lambası  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniye yanar, ardından söner.  VSA devrede olduğunda yanıp söner.  Yokuşta kalkış destek sisteminde herhangi bir sorun olduğunda yanar.  Sürekli yanıyor – Aracı bir servise kontrol ettiriniz.

 

c ve termometre uyarısıHonda bazı modellerde (jazz accord civic) göstergede çıkan c harfi ve su üzerinde anahtar simgesinin anlamı: Düşük Sıcaklık Gösterge Lambası:  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar.  Motor soğutma suyu sıcaklığı düşük olduğunda yanar.  Motor normal çalışma sıcaklığına ulaştığında gösterge lambası yanıyorsa, sıcaklık sensörlerinde bir sorun olabilir. Aracı bir servise kontrol ettiriniz

civic benzinlik işaretiHanda civic ve diğer modellerde göstergede çıkan benzinlik pompa işaretinin anlamı: Düşük Yakıt İkaz Lambası:  Depodaki yakıt miktarı azaldığında yanar. (yaklaşık 7,5 litre/1,65 lmp gal kaldığında).  Yakıt göstergesinde bir problem olduğunda yanıp söner.  Yanıyor – Mümkün olan en kısa sürede yakıt alınız.  Yanıp sönüyor – Aracı bir servise kontrol ettiriniz.  Depoda kalan yakıtla gidebileceğiniz tahmini mesafeyi gösterir.

göstergede anahtar işaretiHerhangi bir servis işleminin 10 günden veya toplam tahmini yaklaşık 10 güne karşılık gelen sürüş mesafesinden daha kısa sürede yapılması gerektiğinde görünür.  Belirtilen bakımı en kısa zamanda yapınız.

göstergede at mt yazıyorVites Büyütme Gösterge Lambası: Kontak anahtarını ON konumuna getirdiğinizde kısa süreliğine yanar.  Vites arttırmanız önerildiğinde yanar.

 

göstergede balon simgesi jazzHava Yastığı Sistemi Gösterge Lambası: Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniye yanar, ardından söner.  Aşağıdaki sistemlerde herhangi bir arıza algılandığında yanar: – Hava Yastığı Sistemi – Yan hava yastığı sistemi – Perde hava yastığı sistemi – Emniyet kemeri gericisi  Sürekli yanıyor veya hiç yanmıyorsa Aracı bir servise kontrol ettiriniz.

 

göstergede çiçek çıkıyorGöstergede çıkan çiçek uyarı ışığı: ECON Modu Gösterge Lambası: Kontağı ON konumuna getirdiğinizde yanar ve motor çalıştığında söner.  ECON modu açık olduğunda yanar.

 

göstergede d yazıyorHonda araçlarda göstergede yazan D simgesinin anlamı: Şanzıman Gösterge Lambası: Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, ardından söner.  Şanzıman sisteminde bir problem varsa yanar. Sürüş esnasında yanıyorsa: Ani kalkışlardan ve hızlanmalardan kaçınınız ve aracı derhal bir servise kontrol ettiriniz.

göstergede m2 yazıyorGösterge panelinde M 2yazmasının sebebi:  M (Sıralı vites değiştirme modu) Gösterge lambası /Vites Konum Gösterge Lambası:  Manuel sıralı vites değiştirme modu kullanıldığında yanar.  Şanzıman sisteminde bir problem varsa yanar.

 

h yazısı hararet işareti anahtar semboluYüksek Sıcaklık İkaz Lambası: Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar ardından söner.  Motor soğutma suyu sıcaklığı yükseldiğinde yanıp söner ve sıcaklık yükselmeye devam ederse yanık kalır.  Sürüş esnasında yanıp sönüyorsa: Harareti önlemek için aracı yavaş kullanınız.  Sürüş esnasında yanıyor – Motorun soğuması için derhal emniyetli bir yerde durunuz.

Aracın Hararet Yapmasının Nedenleri

honda anahtar uyarısıGösterge panelinde çıkan anahtar uyarı lambası: İmmobilizer Sistemi Lambası: Kontak ON konumuna getirildiğinde kısa süreliğine yanar, ardından söner.  İmmobilizer sistemi anahtar bilgilerini tanıyamadığında yanar.  Yanıp sönüyorsa: Motoru çalıştıramazsınız. Kontağı LOCK konumuna getiriniz, anahtarı çıkarınız ve anahtarı yeniden sokup kontağı ON konumuna getiriniz.  Sürekli yanıp sönüyor: Sistemde bir arıza olabilir. Aracı bir servise kontrol ettiriniz.  Bu sistemde bir değişiklik yapmaya ya da sisteme başka cihazlar eklemeye çalışmayınız. Elektrik promlemleri ortaya çıkabilir.

honda bagaj kapağı açık Bagaj Açık İkaz Lambası:  Kontak anahtarını ON konumuna aldığınızda yanar ve motor çalıştıktan hemen sonra söner.  Bagaj tam olarak kapanmadığında yanar.  Bagaj kapatıldığında söner.

 

honda çeşme damlayan su işareti anlamıGösterge panelinde bulunan yağdanlık ya da damlayan musluğa benzeyen işaret: Kontak anahtarını ON konumuna aldığınızda yanar ve motor çalıştıktan hemen sonra söner.  Motor yağı basıncı düşük olduğunda yanar. Sürüş esnasında yanarsa: Derhal emniyetli bir yerde durunuz.  Uyarı lambasının yanmasının sebepleri:Motor yağı basıncı düşük olduğunda yanar. Uyarı lambası yanar yanmaz yapılacaklar: 1. Aracı hemen güvenli bir yere park ediniz. 2. Gerekirse, dörtlü flaşörleri yakınız. Araç park edildikten sonra yapılacaklar 1. Motoru durdurunuz ve yaklaşık bir dakika boyunca bekleyiniz. 2. Kaputu açınız ve yağ seviyesini kontrol ediniz. Motoru çalıştırarak yağ basıncı lambasını kontrol ediniz. Lamba sönerse: Aracı tekrar sürmeye başlayınız. Lamba 10 saniye içinde sönmezse: Motoru durdurunuz ve tamir için hemen yetkili servise başvurunuz.

Motor Yağı Sensörü Detaylı Açıklama

honda drl uyarısıGündüz Seyir Lambaları Gösterge Lambası  Kontak ON  konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar ve sonra söner.  DLR sisteminde bir sorun olduğunda yanar.  Aracı bir servise kontrol ettiriniz.

 

honda jazz akü simgesiGöstergede çıkan akü simgesi anlamı: Şarj Sistemi Gösterge lambası: Kontak anahtarını ON konumuna aldığınızda yanar ve motor çalıştıktan hemen sonra söner.  Akü şarj olmuyorsa yanar. Sürüş esnasında yanıyorsa: Elektrik tüketimini azaltmak için ısıtma ve soğutma sistemini, klima kontrol sistemini ve arka rezistansı kapatınız. Uyarı lambasının yanmasının sebepleri Akü şarj olmuyorsa yanar. Uyarı lambası yandığı zaman yapılacaklar Isıtma ve soğutma sistemini/klima kontrol sistemini, arka rezistansı ve diğer elektrik sistemlerini kapatınız ve tamir için hemen yetkili servise başvurunuz.

honda kapılar açık simgesi

Kapı Açık İkaz Lambası  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, ardından söner.  Herhangi bir kapı tam olarak kapanmadığında yanar.  Sürüş esnasında herhangi bir kapı açılırsa bip sesi duyulur ve ikaz lambası yanar.  Tüm kapılar kapatıldığında söner.

 

honda musluk işaretiGösterge panelinde çıkan musluğa benzeyen motor arıza lambası anlamı: Arıza İkaz Lambası: Kontak ON konumuna getirildiğinde yanar ve motor çalıştıktan ya da motor çalışmadıysa birkaç saniye sonra söner.  Emisyon kontrol sisteminde herhangi bir sorun olduğunda yanar.  Motor silindirlerinde tekleme algılandığında yanıp söner.  Yakıt dolum kapağı gevşek veya kayıpsa yanar.  Sürüş esnasında yanıyor – Aracı bir serviste kontrol ettiriniz.  Emisyon kontrol sistemlerinin kendi kendini arıza teşhis durumunda olduğunu gösterir.  Sürüş esnasında yanıp sönüyor ise Yanıcı nesnelerin bulunmadığı emniyetli bir yerde durunuz. Moturun 10 dak. veya dahazun süre stop edip soğumasını bekleyiniz. Ardından, aracı bir servise götürünüz. Bazı modellerde:  Aracınızı servise götürmeden önce yakıt deposu kapağını kontrol ediniz.

İkaz lambasının yanmasının veya yanıp sönmesinin sebepleri: Motor emisyon kontrol sistemiyle ilgili bir sorun olduğunda veya yakıt kapağı olmadığında veya gevşek olduğunda yanar. Motor teklediğinde yanıp söner.  İkaz lambası yandığı zaman yapılacaklar Yüksek devirlerden kaçınınız ve aracınızı derhal yetkili serviste kontrol ettiriniz.  İkaz lambası yanıp söndüğü zaman yapılacaklar: Aracınızı yanıcı maddelerin olmadığı güvenli bir yere park ederek motoru stop ediniz ve motor soğuyuncaya kadar en az 10 dakika veya daha uzun süre bekleyiniz. Aracı arıza ikaz lambası yanık olarak sürerseniz, emisyon kontrol sistemi ve motor hasar görebilir. Motoru yeniden çalıştırdığınızda arıza ikaz lambası tekrar yanıp sönerse, aracınızı 50 km/s veya daha düşük bir hızla en yakın yetkili servise götürünüz. Aracınızı kontrol ettiriniz.

honda yuvarlak içinde abs yazıyor ABS (Kilitlenmeyi Önleyen Fren Sistemi) İkaz Lambası  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, ardından söner.  Başka zaman bu lamba yanarsa, ABS’de bir sorun var demektir.  Sürekli yanıyor – Aracı bir servise kontrol ettiriniz. Lamba yanarken aracınızın frenleri normal bir şekilde çalışır fakat kilitlenmeyi önleme fonksiyonu devre dışı kalmıştır.

Tekerleklerin kilitlenmesini önlemeye ve frenleri sizin yapabileceğinizden çok daha hızlı şekilde pompalayarak direksiyon kontrolünü elinizde tutmanıza yardımcı olur. ABS’nin bir parçası olan elektronik fren gücü dağıtım (EBD) sistemi de araç yüküne göre ön-arka fren gücü dağıtımını dengeler. Fren pedalını asla pompalamamalısınız. Fren pedalı üzerinde daima sağlam, sabit basınç tutarak ABS’nin sizin için çalışmasına izin veriniz. Bu durum bazen “bas ve sür” olarak adlandırılır.

ABS’nin çalışması ABS çalışırken fren pedalı hafifçe titreyebilir. Pedala sağlam şekilde basmaya devam ediniz. Kuru yollarda ABS’yi devreye sokmak için fren pedalına oldukça sert basmalısınız. Ancak, karlı veya buzlu yollarda durmaya çalışırsanız ABS’nin derhal devreye girdiğini hissedebilirsiniz. Araç hızı 10 km/s’nin altına düştüğünde ABS durur.

Yanlış tipte ve ebatta bir lastik kullanırsanız ABS doğru şekilde çalışmayabilir. Sürüş esnasında ABS gösterge lambası yandığında, sistemde bir sorun olabilir. Normal frenleme etkilenmemesine karşın, ABS’nin çalışmama ihtimali vardır. Aracı derhal bir servise kontrol ettiriniz. ABS aracın durma süresini veya mesafesini azaltmaz. Yalnızca frenleme esnasında direksiyon hakimiyetini kaybetmemenize yardımcı olur.

Aşağıdaki durumlarda, aracınızın, ABS bulunmayan bir araca göre daha uzun durma mesafesine ihtiyacı vardır:

• Moloz veya karla kaplı engebeli yüzeylerin de dahil olduğu bozuk satıhlı yollarda sürüş yaparken.

• Lastik zincirleri takılıyken.

Motoru çalıştırdıktan hemen sonra veya sürüş esnasında sistem kontrolleri gerçekleştirilirken motor bölmesinden gelen bir motor sesi duyabilirsiniz. Bu normaldir.

honda yuvarlak içinde ünlem işareti anlamı El Freni ve Fren Sistemi İkaz Lambası (Kırmızı yanar):  Kontak ON  konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, ardından söner.  El freni çekildiğinde yanar ve indirildiğinde söner.  Fren hidroliği seviyesi düşük olduğunda yanar.  Fren sisteminde herhangi bir sorun olduğunda yanar.  El freni tam indirilmemiş olduğu halde aracı kullanırsanız bir bip uyarı sesi verilir ve ikaz lambası yanar. Sürüş esnasında yanarsa:  El freninin indirildiğinden emin olunuz. Fren hidroliği seviyesini kontrol ediniz.  ABS ikaz lambası ile birlikte yanıyorsa: Aracı servise kontrol ettiriniz.

jazz direksiyon yanında ünlem işareti EPS (Elektrikli Hidrolik Direksiyon) Sistemi Gösterge Lambası: Kontak anahtarını ON konumuna aldığınızda yanar ve motor çalıştıktan hemen sonra söner.  EPS (Elektrikli Hidrolik Direksiyon) Sisteminde herhangi bir sorun olduğunda yanar.  Sürekli yanıyor veya hiç yanmıyor – Aracı bir servise kontrol ettiriniz.

kar simgesiKontak ON konumundayken, dış hava sıcaklığı 3°C’nin altına düşerse bir defa görünür.  Yol yüzeyinde buzlanma tehlikesi vardır.

on off gösterge ikaz ışığıYolcu Ön Hava Yastığı Açma/Kapama İkaz Lambası  Her iki ikaz lambası da kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, sistem kontrolünün ardından söner. Yolcu ön hava yastığı devrede olduğunda: Açık ikaz lambası tekrar yanar ve yaklaşık 60 saniye boyunca yanık kalır. Yolcu ön hava yastığı devre dışı olduğunda: Kapalı ikaz lambası yanar ve yanık kalır. Bu, yolcu ön hava yastığının devre dışı olduğunu hatırlatır.

 

 

saat üzerinde ok işaretiSabit Hız Ana Göstergesi:  MAIN düğmesine ve bu göstergeyi seçmek için LIM düğmesine bastığınızda yanar. Gaz pedalına basmadan sabit bir araç hızını muhafaza eder. Sabit hız kontrolünü çok hafif hızlanma ve yavaşlama ile sabit hızda seyrettiğiniz otoyollarda veya açık yollarda kullanınız.  Sabit hız kontrolünün yanlış kullanılması bir kazaya sebep olabilir. Sabit hız kontrolünü sadece iyi havalarda, açık yollarda seyrederken kullanınız. Yokuş çıkarken veya inerken sabit hızı korumak mümkün olmayabilir. Sabit hız kontrolünü kullanmadığınız zamanlarda: CRUISE düğmesine basarak, sabit hız kontrolünü kapatınız. ECON modundayken, ayarlanan hızı muhafaza etmek için hızlanmak göreceli olarak daha uzun süre alabilir. Ayağınızı pedaldan çekiniz ve istenen hıza ulaştığınızda –/SET düğmesine basınız. –/SET düğmesini bıraktığınız an ayar hızı sabitlenir ve sabit hız kontrolü başlar. CRUISE CONTROL göstergesi yanar.

u içerisinde ünlem işareti varDüşük Lastik Basıncı/Lastik Havası İnik Uyarı Sistemi Gösterge Lambası  Kontak ON , konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar ve sonra söner.  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar ve araç 45 saniye içinde hareket ettirilmezse, kalibrasyon işleminin henüz başlamadığını belirtir.  Aşağıdaki durumlarda yanıp yanık kalır: Bir veya birkaç lastiğin belirgin şekilde indiğini gösterir. – Sistemin kalibre edilmediğini gösterir.  Sürüş esnasında yanıyorsa: Aracı emniyetli bir yerde durdurunuz, lastik basınçlarını kontrol ediniz ve gerekirse lastikleri şişiriniz. Lastikler önerilen hava basıncında şişirildikten sonra yanık kalıyor – Sistemin yeniden kalibre edilmesi gereklidir.

Lastik Basınç Sensörü Nerede ve Nasıl Çalışır

Araçtaki lastik havası inik uyarı sistemi, her bir lastiğin basıncını doğrudan ölçmek yerine, lastiklerden birisinin veya birkaçının havasının belirgin şekilde inip inmediğini belirlemek için sürüş esnasında her bir tekerleğin ve lastiğin dönme yarıçapını veya dönme karakteristiklerini izler ve karşılaştırır. Bu, düşük lastik basıncı/lastik havası inik uyarı sistemi ikaz lambasının yanmasına ve çok amaçlı bilgi ekranında bir mesaj görünmesine sebep olacaktır.

Aşağıdaki durumlarda lastik havası inik uyarı sisteminin kalibrasyonunu başlatmalısınız:

• Bir veya birden çok lastiğin basıncını ayarladığınızda.

• Lastiklerin yerini değiştirdiğinizde.

• Bir veya birden çok lastiği değiştirdiğinizde. Lastik havası inik uyarı sistemini kalibre etmeden önce:

• Her dört lastiğin soğuk lastik basıncını ayarlayın.

Lastik Havası İnik Uyarı Sistemi:  Sistem, araç düşük hızda kullanılırken lastikleri izlemez. Düşük ortam sıcaklığı ve rakım değişikliği gibi koşullar doğrudan lastik basıncını etkiler ve düşük lastik basıncı ikaz lambasının yanmasına sebep olabilir.

Lastik basıncı aşağıdaki koşullarda kontrol edilir ve ayarlanır:

• Sıcak hava, soğuk havada inik hale gelebilir.

• Soğuk hava, sıcak havada aşırı şişirilmiş hale gelebilir. Düşük lastik basıncı ikaz lambası, aşırı şişirilme sonucunda yanmayacaktır. Lastik tipi ve ebadı karışık olduğunda lastik havası inik sistemi düzgün çalışmayabilir. Aynı tipte ve ebatta lastik kullandığınızdan emin olun. 2

Aşağıdaki durumlarda düşük lastik basıncı/lastik havası inik ikaz lambası geç yanabilir veya hiç yanmayabilir:

• Aniden hızlandığınızda, yavaşladığınızda veya direksiyonu çevirdiğinizde.

• Aracı karlı veya buzlu yollarda kullandığınızda.

• Kar zincirleri kullandığınızda.

Düşük lastik basıncı/lastik havası inik ikaz lambası aşağıdaki koşullarda yanabilir:

• Bir kompakt stepne* kullanıldığında.

• Lastiklerin üzerinde, kalibrasyon anına kıyasla, römork çekerken olduğu gibi daha ağır ve dengesiz yük varken.

• Kar zincirleri kullandığınızda.

yuavrlak ok içinde ünlem var Marş sisteminde bir problem varsa Gösterge Paneli yanar.  MOTOR MARŞ/STOP düğmesine basıp 15 saniye süreyle basılı tutunuz. Aracı bir servise kontrol ettiriniz.

 

yuvarlak içinde i yazıyorSistem Mesajı Gösterge Lambası:  Kontak ON konumuna getirildiğinde birkaç saniyeliğine yanar, ardından söner.  Bir problem algılandığında bip sesi ile birlikte yanar. Aynı anda i-çok amaçlı bilgi ekranında bir sistem mesajı belirir.  Gösterge lambası yanarken, mesajı tekrar görmek için (ekran/bilgi) düğmesine basınız.  i-Çok amaçlı bilgi ekranında bir sistem mesajı belirdiğinde bu bölümdeki Göstergeler bilgilerine bakınız. Mesaja göre uygun eylemi gerçekleştiriniz.  Uyarı iptal edilmedikçe veya düğmesine basılmadıkça i-çok amaçlı bilgi ekranı normal ekrana dönmez.

Honda civic kullanım klavuzundan daha detaylı bilgi almak için tıklayın

Araba Kaloriferi Nasıl Çalışır

Özellikle kışın aracınızın içine bindiğiniz zaman eliniz ayağınız iyice üşür ve direksiyona dokunmak bile istemezsiniz. Aracın kaloriferini açtığınız zaman buz gibi bir soğuk hava üflediğini görürsünüz. Bunu sebebi aracınızın motorunun daha ısınmamış olmasından kaynaklanır. Peki aracın motorunun ısınması ile kaloriferin ısıtmamasının ne alakası var ?

Aracınızın motoru çalıştığı zaman ciddi bir sıcaklık açığa çıkar ve bu sıcağın motordan uzaklaşması için motorunuzun içinde sürekli bir su dolaşımı vardır. Bu su motorunu aracınızda bulunan devirdaym motoru denilen bir parça sağlar. Aracın kaputunu açınca hemen ön kısımda radyatör denilen kalorifer peteğine benzeyen ama petekleri daha ince olan bir yapı görürüz.

Radyatörün içinde su bulunur ve bu su veya antifiriz motorun içinde dolaşır, motorda oluşan sıcak havayı alır ve radyatörün petek kısmına gelen su sıcaklığı dışarı verir. Böylece aracın motoruda belli bir sıcaklıkta durur. Eğer sıcaklık artarsa radyatörün önünde bulunan fan çalışır ve sıcaklık genelde 90 dereceye gelene kadar çalışır. Daha sonra durur. Yazın sıcak havalarda veya arabanızı çok zorladıktan sonra aracınızın motorunu durdursanız bile aracın kaputun altından bir ses duyarsınız bu ses aracınızın motor sıcaklığını düşürmek için çalışan fan motorunun sesidir.

Araçların kalorifer motorunun önünde küçük bir radyatör bulunur ve bu radyatör peteklerinden de motordan geşen sıcak su geçer. Eğer siz aracınızı havalandırmasını açar ve sıcağa getirirseniz motorun sıcağı aracınızın içine gelir, tabi motor ısınmışsa. Böylece aracınızın içini ekstra yakıt harcamadan aracın klimasını açmadan ısıtırsınız.

Aracınızın içi eğer ısınmıyorsa bu durumun birçok sebebi olabilir;

1. aracı yeni çalıştırdıysanız motor soğuktur. Aracın motoru ısınana kadar bekleyin

2. Motor ısındığı halde sıcak gelmiyorsa kalorifer radyatörü tıkalı olabilir. Aracınızı ustaya ya da servise götürün

3. Aracın motorunun daha çabuk ısınmasını isterseniz yapmanız gereken aracınızın önünde bulunan radyatörün önündeki açıklığı kapatın. Böylece radyatörden çıkan sıcak hava dışarı ile temas edemez ve böylece motordan gelen su soğumadan tekrar motora döner.

Özellikle kışın kamyon, otobüs veya dolmuşların önlerinde gazete kağıdı, karton kağıdı gibi radyatörün önünü kapatan malzemeler konduğunu görmüşsünüzdür. Bu durumun sebebi de aynı şekilde aracın radyatöründeki suyunun soğumasını engellemektir.

4. aracın içinin daha fazla ısınmasını sağlamak için alternatif bir yöntemde kaloriferin düğmelerinin bulunduğu yerde olan yan yatan u şeklinde ve ucunda ok işareti olan bir simge bulunmaktadır. Bu simge aracın havalandırması çalıştığı zaman havanın aracın içinden mi yoksa dışından mı gelmesini istediğiniz ayardır.

Eğer bu düğme aktif hale gelirse aracın içinde olan hava sürekli kaloriferin önüne gider ve dışardan hava gelmediği için araç daha çabuk ısınır. Bu düğmeyi dışardan aracın içine kötü bir koku geldiğinde engellemek için de kullanabilirsiniz. Fakat bu durumda arcın içi buğu olabilir. Böyle bir durumda aracın içinden dışarısı gözükmez ve siz ne kadar silseniz de aracın içi çok fazla sisli bir hal alır.

Sanki bulutun içindeymişsiniz gibi bir izlenim oluşur. Böyle bir durumda aracın camını açın veya havalandırmayı cam kısmına yöneltin.

TSI Motora Tüp Takılır Mı

Volkswagen, audi ve benzer modellerde bulunan yeni nesil araç motorları FSI veya TSI olarak adlandırılıyor. Önceden voswogen marka araçlara tüp çok rahat takılırken artık TSI veya FSI motor olduğu için takılmadığı söyleniyor peki doğru mu?

Aracımı servise götürünce bu durumu kaynağından öğrenmek için  ATİKER LPG servisine girdim. Ustasından bu işi öğrenmek için durumu anlattım. Ustanın dediği TSI motorlar 2000 euro karşılığında tüp takıyoruz ve %50 yakıt tasarrufu sağlıyor ve araç hiç benzin harcamıyor. Burada öenmli olarak düşünülmesi gereken 2000 euroluk tüp ne kadar sürede kendini amorti edecek veya etmeyecek.  Eğer aracınızla çok fazla km yapıyorsanız taktırmak belki mantıklı olabilir onun haricinde oldukça yüksek bir fiyat. Normal takılan LPG dönüşümlerinin 2000-3000 TL arasında olduğunu düşünürseniz oldukça yüksek bir fiyat gibi duruyor.

Toyota Lastik Basınç Sensörü Nasıl Çalışır Nereden Sıfırlanır

Yeni nesil araçlarda bulunan yağmur sensörü, park sensörü, hız sabitleyici gibi özellikler hayatımızı oldukça kolaylaştırdı. Bu hayatımızı kolaylaştıran otomobil sensörlerinden biri de tekerleklerin basıncını kontrol eden lastik basınç sensörüdür.

Bu sensör aracın bütün tekerleklerinin basınçlarını kontrol eder ve tekerler arasında basınç uyumsuzluğu varsa uyarı verir.  Genelde mevsimlik lastikler değiştirildiğinde ya da lastiğin havası tekerlek patladığı veya havası indiği zaman sürücüyü uyarır.

Araç lastik basınç sensörlerinin göstergedeki ikaz ışığı genelde u şekli içinde termometre işaretine benzer bir işareti vardır. Bu işaret gösterge panelinde ikaz ışığı olarak yanıyorsa aracın tekerleklerinin basıncı düşmüştür. Bu durumun diğer bir sebebi ise yedek lastik yani stepnenin (istetme diyenlerde var) lastiğinin basıncının düşük olmasıdır. Bu durumda da aracın 4 tekerinin havası da aynı çok hassas bir şekilde aynı olsa bile lastik basınç sesör uyarı lambası yanabilir. Bu durumdan kurtulmak için stepnenin de havasını diğer 4 tekerin havasına eşit duruma getirmek gerekir.

Lastik basınç sensöürü kapatma (resetleme) düğmesi torpido gözünde olabilir. Genelde teyp ekranında aranıp bulunamayan bu basınç sıfırlama tuşu hiç beklenmedik yerlerde olabiliyor.

Yolculuk esnasında aracınızın lastiği havası indiği zaman veya patladığı zaman yedek lastiğin sağlam olduğu böylece lastik basınç sensörü ile garanti altına alınmış olur.

Evin içinde nereden geldiği belli olmayan kötü koku sebebi

Evin içine girdiğinizde ağır bir koku geliyor ve sebebini arıyor bulamıyorsanız ve sebebi bulunamıyorsa, etrafta rahatsız edici bir koku yoksa bu durumun sebebi mutfak, tuvalet veya banyo lavabo giderleri olabilir. Lavabonun altında suyun aktığı bir gider borusu bulunuyor. Bu borunun şekli normalde u şeklinde olur ve u şeklinin oluştuğu alanda su birikir. Bu biriken su kötü kokunun geri gelmesini engeller.

Normalde bu u şeklindeki boruların şekli sabittir. Ama bazen plastik yumuşak bir boru kullanılır ve bu boruya u şekli verilir. Zamanla bu şekil bozulursa giderde oluşan kötü koku geri gelir. Bunu düzeltmenin en kolay yolu boruyu tekrar u şekline getirip sabit bir şekilde durması için bantlamak ya da bağlamak olabilir.

Eğer bu durumu gözden geçirdiniz ve hala kötü bir koku geliyorsa banyo veya tuvalet havalandırma pencerelerini kontrol edin. Özellikle kışın veya rüzgarlı havalarda üst katlarda hava evin içine dolabiliyor.

Aracımdan bir yere sürtüyormuş gibi ses geliyor

Yoğun bir iş gününden sonra işten çıkıp akşam eve gitmek için aracıma bindim. Her zamanki gibi çalıştırdım ve aracımı sürmeye başladım. Dışardan bir ses geliyor ama ne olduğunu çok anlayamadım. Ses sanki aniden durmaya çalışan büyük kamyon otobüsün durmaya çalışırken frene bastığı zaman çıkardığı sese benziyordu. Ben çok aldırış etmedim aracım yeni olduğu için benim arabamdan geleceğini hiç düşünmedim bile. Sonra baktım ki ses benimle birlikte geliyor ve hiç azalmıyor.

Korktuğum başıma gelmişti ses benim arabamdan geliyordu. Sanki bir şey bir yere sürtüyor sanki aracın bir yerine bir parça takılmış gibi bir ses çıkarıyor gibi. Biraz gidince duruyor gibi ama ara ara iyice artıyor. Biraz daha korka korka 5-10 m sürdükten sonra benzinlik kenarına çekip durdum arabanın her tarafına baktım ama hiç bir yerinde bir şey yoktu zaten hava karanlık olduğu için çok birşey anlayamadım. Daha sonra aracımı bakıma götürdüğüm ustayı aradım. Bu arada sağolsun merakla yanıma yaklaşan benzinlikteki çalışanlar yardımcı oldular sesin tam geldiği yeri bulduk. Ses ön tekerlek tarafından geliyordu. Ustaya durumu anlatınca hızlıca teşhisi koydu: aracın fren balataları bitmiş o da ses yapıyordu. Yarın gel çok kullanma araca çok zarar vermeden frenleri yapalım dedi. Bakalım yarın gidiyorum durum ne olacak. Umarım sadece frenler bitmiştir de fazla masraf çıkarmaz.

 Bir gün sonra:

Aracımı bakıma götürdüm ve fren balatalarının bittiğini gördük. Normalde fren balataları bitince uyaran sensör var ama daha aktif hale gelecek kadar azalmamış demek ki. Aracımdan gelen sesin fren balatalarından olduğu beni çok mutlu etti.

toyota corolla unlem isaretleri ne anlama geliyor

elektrik-motorlu-direksiyon-sistemi-uyarı-ışığı

Elektrik motorlu direksiyon sistemi uyarı ışığı (uyarı sesi). Direksiyon yanında ünlem işareti: Elektrik motorlu direksiyon sisteminde (EPS) arıza olduğunu gösterir.

 

lastik-basıncı-ünlem-işareti

Lastik basıncı uyarı ışığı . U işareti içinde gösterilen ünlem işareti anlamı: Işık yandığında:

Düşük lastik hava basıncı gibi

Doğan sebepler
Patlak lastik
Lastik hava basıncını (yedek lastik de dahil) belirtilen değere ayarlayınız. Birkaç saniye sonra ışık sönecektir. Lastik hava basıncı ayarlandığı halde ışığın sönmediği durumlarda sistemi bir Toyota bayisine kontrol ettiriniz.

Işık bir dakika boyunca yanıp söndükten sonra yandığında: Lastik basınç uyarı sisteminde arıza Aracınızı Toyota bayisine muayene ettiriniz.

multimod-düz-şanzıman-uyarı-ışığı

MultiMode düz şanzıman uyarı ışığı. Dişli yuvarlak içindeki ünlem işareti ne anlama geliyor: MultiMode düz şanzıman sisteminde arıza olduğunu gösterir. Sistemi Toyota bayisine kontrol ettiriniz.

MultiMode düz şanzıman uyarı ışığı (sesli uyarı) MultiMode düz şanzıman sisteminde arıza olduğunu ve aşırı yüke bağlı olarak debriyajın ısındığını gösterir. Aracınızı yol kenarına çekiniz. ve vitesi N konumuna alınız.Debriyajın soğuması için yaklaşık 15 dakika bekleyiniz. Sistemi Toyota bayisine kontrol ettiriniz.

 

 

multimod-düz-şanzıman-uyarı-ışığı-yanıp-sönüyorsa

Isınmış debriyaj uyarı ışığı (sesli uyarı): Dişli yuvarlak içindeki ünlem işareti ne anlama geliyor:

Debriyajın ısındığını belirtir, ancak MultiMode düz şanzıman sisteminde bir arıza olduğunu göstermez. Aracınızı yol kenarına çekiniz ve vitesi N konumuna alınız. Debriyajın soğuması için yaklaşık 15 dakika bekleyiniz.

 

ünlem-işareti

Ana uyarı ışığı. Üçgen içindeki ünlem işareti: Sesli uyarı ve yanıp sönen uyarı ışığı, ana uyarı sisteminin bir arıza tespit ettiğini gösterir.

ünlem-işareti-toyota-corolla

Fren sistemi uyarı ışığı (sesli uyarı)
• Fren hidroliğinde azalma
• Fren servosu sisteminde arıza Park freni indirilmediğinde de bu uyarı ışığı yanar. Park freni tamamen indirildikten sonra uyarı ışığı sönüyorsa, sistem düzgün çalışıyordur

 

Bludio Kablosuz bluetooth kulaklık

Sürekli müzik dinleyenler ya da sesli dökümanlarla meşgul olanlar için kablolu kulaklıklar daha doğrusu kablolar oldukça sıkıcı olmaya başlıyor. Bu durumdan kurtulmak için en güzel yöntem kablosuz kulaklık almak ama hangisini?

Bludio Q5 kablosuz kulaklık alınabilecek kablosuz kulaklıklardan birisi. Nedenleri;

Şarj süresi oldukça iyi. yaklaşık 5 saatten fazla dinleme süresi imkanı sunuyor.

Kablosuz bluetooth bağlantısı oldukça başarılı 10 metre mesafede rahatlıkla problem olmadan bağlantı kopmadan kullanılabilmektedir.

Uyarı sesleri ile ingilizce ve birkaç dilde daha bağlantı kopukluğu şarj azalması açık kapalı gibi uyarıları vermektedir.

Aynı ayna iki cihaza birden bağlanabilmektedir. Bilgisayar ya da tabletten bir şey dinlerken telefonunuza da bağlı ise telefonu biri aradığı zaman arama uyarısı veriyor bununla birlikte eğer telefonu açarsanız önceki sesi kapatıp telefon sesini aktif hale getiriyor.

Kolay şarj olabiliyor. Cep telefonu şarj kablosu ile kablosuz kulaklığı kolayca şarj edebilirsiniz.