toyota corolla unlem isaretleri ne anlama geliyor

Yazar: | 20 Aralık 2015

elektrik-motorlu-direksiyon-sistemi-uyarı-ışığı

Elektrik motorlu direksiyon sistemi uyarı ışığı (uyarı sesi). Direksiyon yanında ünlem işareti: Elektrik motorlu direksiyon sisteminde (EPS) arıza olduğunu gösterir.

 

lastik-basıncı-ünlem-işareti

Lastik basıncı uyarı ışığı . U işareti içinde gösterilen ünlem işareti anlamı: Işık yandığında:

Düşük lastik hava basıncı gibi

Doğan sebepler
Patlak lastik
Lastik hava basıncını (yedek lastik de dahil) belirtilen değere ayarlayınız. Birkaç saniye sonra ışık sönecektir. Lastik hava basıncı ayarlandığı halde ışığın sönmediği durumlarda sistemi bir Toyota bayisine kontrol ettiriniz.

Işık bir dakika boyunca yanıp söndükten sonra yandığında: Lastik basınç uyarı sisteminde arıza Aracınızı Toyota bayisine muayene ettiriniz.

multimod-düz-şanzıman-uyarı-ışığı

MultiMode düz şanzıman uyarı ışığı. Dişli yuvarlak içindeki ünlem işareti ne anlama geliyor: MultiMode düz şanzıman sisteminde arıza olduğunu gösterir. Sistemi Toyota bayisine kontrol ettiriniz.

MultiMode düz şanzıman uyarı ışığı (sesli uyarı) MultiMode düz şanzıman sisteminde arıza olduğunu ve aşırı yüke bağlı olarak debriyajın ısındığını gösterir. Aracınızı yol kenarına çekiniz. ve vitesi N konumuna alınız.Debriyajın soğuması için yaklaşık 15 dakika bekleyiniz. Sistemi Toyota bayisine kontrol ettiriniz.

 

 

multimod-düz-şanzıman-uyarı-ışığı-yanıp-sönüyorsa

Isınmış debriyaj uyarı ışığı (sesli uyarı): Dişli yuvarlak içindeki ünlem işareti ne anlama geliyor:

Debriyajın ısındığını belirtir, ancak MultiMode düz şanzıman sisteminde bir arıza olduğunu göstermez. Aracınızı yol kenarına çekiniz ve vitesi N konumuna alınız. Debriyajın soğuması için yaklaşık 15 dakika bekleyiniz.

 

ünlem-işareti

Ana uyarı ışığı. Üçgen içindeki ünlem işareti: Sesli uyarı ve yanıp sönen uyarı ışığı, ana uyarı sisteminin bir arıza tespit ettiğini gösterir.

ünlem-işareti-toyota-corolla

Fren sistemi uyarı ışığı (sesli uyarı)
• Fren hidroliğinde azalma
• Fren servosu sisteminde arıza Park freni indirilmediğinde de bu uyarı ışığı yanar. Park freni tamamen indirildikten sonra uyarı ışığı sönüyorsa, sistem düzgün çalışıyordur

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir