Araçlarda bulunan start stop özelliği nedir hangi amaçla kullanılır

Yazar: | 31 Aralık 2015

Yeni nesil araçlarda görmeye alışık olduğumuz yağmur sensörü, far sensörü, otomatik park özelliği gibi özellikler hayatımızı oldukça kolaylaştırdı. Bunlardan biri de start stop özelliği, peki nedir bu start stop Volkswagen   markasında açıklayalım;

otomatik vites golf 7 de start stop özelliği aktif etmek için vites kolunun yanında bulunan A yazan düğmeye basılır. Start stop özelliği aktif olduğu zaman  aracın göstergesinde A harfinin etrafında yuvarlık ok işaretli bir çizgi belirir. Aynı düğmeye tekrar basarsanız bu simge kaybolur ve start stop un inaktif olduğu anlamına gelir.
Start stop kısa süreli beklemelerde kırmızı ışık veya trafik tıkanıklığı gibi durumlarda  kontağı kapatmadan motoru otomatik olarak durdurmanızı sağlar. Frene basıp araç durana kadar ayağınızı frende tutarsanız auto holder devreye girer ve araç durur. bu aşamada motor durmaz. ayağınızı bir iki saniye daha fren pedalında tutarsanız start stop devreye geçer ve aracın motoru durur. Gitmek istediğiniz zaman yapmanız gereken tek şey gaza basmak olacaktır.  Sanki aracın motoru çalışıyormuş gibi hiç zaman kaybetmeden teklemeden duraksamadan yolunuza devam edebilirsiniz. İlk zamanlarda start stop a alışmak biraz zaman alabilir. Frene basma süresini ayarlayamadığınız için  istemediğiniz halde araç start stop devreye alabilir. Zamanla ayağınız bu süreye alışıyor merak etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir