Aracımdan bir yere sürtüyormuş gibi ses geliyor

Yazar: | 24 Aralık 2015

Yoğun bir iş gününden sonra işten çıkıp akşam eve gitmek için aracıma bindim. Her zamanki gibi çalıştırdım ve aracımı sürmeye başladım. Dışardan bir ses geliyor ama ne olduğunu çok anlayamadım. Ses sanki aniden durmaya çalışan büyük kamyon otobüsün durmaya çalışırken frene bastığı zaman çıkardığı sese benziyordu. Ben çok aldırış etmedim aracım yeni olduğu için benim arabamdan geleceğini hiç düşünmedim bile. Sonra baktım ki ses benimle birlikte geliyor ve hiç azalmıyor.

Korktuğum başıma gelmişti ses benim arabamdan geliyordu. Sanki bir şey bir yere sürtüyor sanki aracın bir yerine bir parça takılmış gibi bir ses çıkarıyor gibi. Biraz gidince duruyor gibi ama ara ara iyice artıyor. Biraz daha korka korka 5-10 m sürdükten sonra benzinlik kenarına çekip durdum arabanın her tarafına baktım ama hiç bir yerinde bir şey yoktu zaten hava karanlık olduğu için çok birşey anlayamadım. Daha sonra aracımı bakıma götürdüğüm ustayı aradım. Bu arada sağolsun merakla yanıma yaklaşan benzinlikteki çalışanlar yardımcı oldular sesin tam geldiği yeri bulduk. Ses ön tekerlek tarafından geliyordu. Ustaya durumu anlatınca hızlıca teşhisi koydu: aracın fren balataları bitmiş o da ses yapıyordu. Yarın gel çok kullanma araca çok zarar vermeden frenleri yapalım dedi. Bakalım yarın gidiyorum durum ne olacak. Umarım sadece frenler bitmiştir de fazla masraf çıkarmaz.

 Bir gün sonra:

Aracımı bakıma götürdüm ve fren balatalarının bittiğini gördük. Normalde fren balataları bitince uyaran sensör var ama daha aktif hale gelecek kadar azalmamış demek ki. Aracımdan gelen sesin fren balatalarından olduğu beni çok mutlu etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir