Araba Nasıl Durur?

Yazar: | 23 Aralık 2020

Bir araç nasıl durdurulur?

İlk defa direksiyona oturan biri için ibre saatte 35-40 kilometre hızına tekabül ettiğinde, bu hız o kişiye sanki saatte 150-160 kilometre hız ile ilerliyor gibi gelir. Bundan mütevellit herhangi bir aracı güvenle durdurabileceğinizi bilmek daha doğrusu buna inanmak size çok daha fazla sürüş güveni verecektir. Böylelikle sonraki denemelerinizden önce kendinize aşıladığınız özgüvenden ötürü daha rahat araç kullanacak ve sıkıntılı anlarda panik yapmadan soğukkanlılıkla net kararlar verebileceksiniz.

 

Güvenli duruş biçimi

 

Aracın kullanımı esnasında herhangi bir kavşağa veya trafik ışıklarına yaklaşırken arabanızı güvenli bir şekilde durdurmak için bolca vaktiniz olmalıdır. Bu esnada etrafınızda neler olup bittiğinin farkında olmanız gerekmekte ve daha sonra kademeli olarak fren yapmadan önce ayağınızı gaz pedalından çekmek için yeterli zamanınız olacaktır.

Durmaya hazırlanırken daha sert ve sıkı bir şekilde frene baskı uygulayın ve debriyajınızı aşağı doğru bastırın. Aracınız durmak üzereyken ani bir sarsıntılı durmayı önlemek için debriyaj üzerindeki basıncı koruyup frenlerinizdeki basıncı azaltın. Şayet bir saniyeden fazla duracaksanız el frenini çekin. Bu, sürüş testi için iyi bir uygulamadır bu nedenden ötürü araba kullanırken yokuşta olmasanız bile el frenini kullanmaya özen gösterin.

 

Acil duruş biçimi

 

Araç kullanırken herhangi bir nedenden ötürü acil olarak durdurmanız gerekiyorsa paniğe kapılmamaya çalışın. Acil bir duruş yapmak oldukça korkutucu gelebilir ancak rahat olmanız ve soğukkanlılığınızı korumanız lazım. Eğer sürücü kursundaysanız hiç endişelenmeyin, sürüş eğitmeniniz bol miktarda pratik yapmanızı sağlayacaktır.

Acil durdurmayı hemen yapmanız ve her zaman yaptığınız ayna denetim kontrolünüzü yapmamanız yani alışılmışın dışına çıkmanız oldukça önemlidir. Şayet bu vaka sürücü adayı iken başınıza geliyor ise zaten eğitmeniniz veya sınav görevliniz, durmanızın sizin için güvenli olduğu andan itibaren size yardımcı olacaktır.

 

Uygulama aşaması

 

Pratik aşamasına gelirsek aracın kullanırken ayağınızı çok hızlı ve serinkanlı bir biçimde gaz pedalından çekin daha sonra freninize hızlı bir şekilde baskı uygulayın ve iki eliniz de direksiyon simidinde olsun. Bu aşamalardan sonra bir yandan arabanın direksiyonunu düz tutmaya gayret ederken bir yandan da kendinizi desteklemek için direksiyonu sıkıca tutun ve durmadan hemen önce debriyaja seri bir şekilde baskı uygulayın.

Araç durduğunda ise ayağınızı debriyaja basılı tutun ve freni aşağı indirin. Daha sonra el frenini çekin ve vites kolunu boşa aldığınızdan emin olun. Acil bir duruştan sonra tekrar hareket ettiğinizde ise sadece her iki aynanızı değil, aynı zamanda yolun ortasında olacağınız için diğer sürücülerin görüş açısını bozmamak için her iki omzunuzun da oturduğunuz koltuğu ortalayıp ortalamadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Şayet sürücü kursundaysanız sınav esnasında, sınav görevlisi sizden acil durdurma yapmanızı isteyip istemeyeceğini ve ne zaman bunun yapılması gerektiğini zaten size bildirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir