Araba Nasıl Üzerine Alınır?

Yazar: | 22 Aralık 2020

Ülkemiz de vergilerin artmasıyla birlikte bir araba sahibi olmak isteyen kişiler ikinci el arabalara yönelmektedirler. Aracı alırken bazı kağıtların düzenlenmesi ve aracın dikkatlice kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu sebeplerden dolayı aracı alacak kişinin ruhsatı görmek, aracın yaptığı kazaları tespit etmek ve alış işlemini noterde yapması oldukça güvenli olacaktır.

 

Bir araba satmanın önündeki en büyük engel, arabanın vergi borcunun bulunmasıdır. Bu vergiler Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV), arabanın en son muayenesi ve yazılmış bir ceza olabilmektedir.

 

Araba Satılırken Noterde Neler Yapılır?

 

Noter işlemleri bittikten sonra yeni sahibi aracı teslim alabilir. Sırasıyla süreç şu şekilde işlemektedir:

 

Arabayı satan bütün belgeleri notere verir.

 

Aracın satılmasına engel bir koşul var mı diye bakılır.

 

Alan ve satan kişiler kimliklerini notere verir. Bunun sebebi kişilerin T.C kimlik numaraları ile kontrol edilmesidir.

 

Noter de bulunan yetkili tarafından bir sözleşme hazırlanır, alan ve satan kişi isim ve cep telefonunu yazıp belgeyi imzalar.

 

Noterde satış sözleşmesi yapıldıktan sonra alan kişi vezneye giderek hesabı yapılmış olan işlem ücretini öder.

 

Bu işlemler sonucunda aracın yeni sahibine geçici bir ruhsat verilir. Noterde mukavele imzalanmadan önce satıcı ücreti tahsil etmelidir. Mukavele imzalandıktan sonra parayı almakta sorun yaşaması halinde herhangi bir hak talebinde bulunamaz. Araç yeni sahibi adına tescillenmiştir, eski sahibiyle bir bağı kalmamıştır.

 

Geçici ruhsat verildikten sonra bu belge 1 ay süresince geçerlidir. Aracın gerçek ruhsatı bu süre içinde posta ile evinize kadar getirilmektedir.

 

Aracın yeni sahibi en geç 10 gün içinde Trafik sigortası yaptırmalıdır. Türkiye Cumhuriyetinde yollarda bulunan her aracı trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Sigorta haksız olduğunuz bir kazada karşı tarafın tüm masraflarını karşılamaktadır. Sigorta yapılmadığında kusurlu araç sahibi çok daha ağır bir maddi yükün altına girmek zorunda kalır.

 

Araba satışı sırasında gerekli evraklar.

 

Araç alım-satımında bazı evrakların notere teslim edilmesi zorunludur. Satıcının teslim etmesi gereken belgeler şunlardır:

 

T.C kimlik kartı.

 

Noter satış sözleşmesi.

 

Tescil ve Trafik evrakı.

 

Araçla ilişki kesme evrakı.

 

Araç plakası.

 

Sigorta poliçesi.

 

Vergi numaraları.

 

Vekaleten birisi katılıyorsa, vekalet belgesi.

 

Araç eğer ki bulunduğu şehre satılıyorsa bu belgeler yeterlidir. Eğer ki araç şehir dışından birine satılıyorsa, şehir değiştiriyorsa araç ruhsatında yazan adres ve plaka il numarasının değiştirilmesi gereklidir. Buna ek olarak şehirlerarası trafik sorgusuna gelen cevapta bu belgelere eklenmelidir.

 

2020 Yılında Noter Satış Ücretleri

 

Araba alım-satım işlemlerinde noterin alacağı işlem ücretleri her zaman alıcıya aittir. Alıcının notere ödeyeceği toplam para 2020 yılı için 224,50 TL olarak bildirilmiştir. Bu paranın içinde 148,50 TL noter de yapılan belgelerin tutarı bulunmaktadır. Onun dışında 54 TL notere ödenmektedir, 22 TL de basılan orijinal belgelerin basım tutarıdır. Plaka değiştirmenin ücreti bu kalemlerin tamamen dışında sayılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir