Araba Neden Erken Fan Açar ?

Yazar: | 30 Aralık 2020

Soğutma sistemi fanı araçlarda en önemli elemanlardan biridir. Çoğu zaman özen gösterilmeyen fanlar büyük bir arızanın sebebi olabilir.

 

Araba Fanı Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Arabalarda en önemli sistemlerden bir tanesi soğutma sistemidir. Motordaki yanmanın etkisiyle motor bloğu ve yağlar ısınır. Motor bloğunu soğutma için kullanılan suyun da sıcaklığı artar. Sıcaklığı yükselen suyun tekrar soğutulması gerektiği için, bu su radyatöre gönderilir ve soğuk hava yardımı ile soğutulur.

Fakat havanın çok sıcak olması, arabanın durağan halde olması veya bazı mekanik arızalar sebebi ile radyatör suyu soğutmayabilir. İşte bu noktada fan devreye girer. Fan çalıştığında radyatör üzerinde büyük miktarda hava geçer ve radyatörün içindeki su soğutulur.

 

Fan Açmak Nedir?

 

Bu tabir genellikle “fanın çalışması” anlamında kullanılır. Motor açığa çıkan ısı radyatörde kendiliğinde dışarı atılır ve su soğutulabilirse fanın çalışmasına gerek yoktur. Fakat radyatör içindeki su belirlenen bir sıcaklık değerini aşar ise fan açılır ve içerdeki suyu soğutur. Fanın çalışmasını sağlayan şey, arabadaki kontrol sistemidir.

arac fani ne ise yarar neden calisirBir sıcaklık ölçer sayesinde su sıcaklığı devamlı olarak ölçülür. Ölçülen değer belirlenen değerden büyük ise fana elektrik gider ve fan çalışır. Su sıcaklığı istenilen düzeye geldiğinde fan tekrar durur. Böylece arabanın soğutma sisteminde kullanılan suyun çok fazla ısınarak sıcaklığının yükselmesi önlenir ve arızaların önüne geçilir.

 

Fan Açılmazsa Ne olur?

 

Yukarda bahsedildiği gibi fan araba soğutma sisteminde çok önemlidir. Eğer fan gerektiğinde devreye girmez ise motor bloğuna giden suyun sıcaklığı da giderek artar. Fan açık olmadığı için suyun sıcaklığı kritik düzeye gelir ve araba “hararet” denilen aşırır ısınma durumuna geçer. Bu olduğunda arabanın motoru büyük zararlar görebilir.

Motor kapağı contaları zarar görür ise bakım maliyetleri de yüksek olacaktır. Ayrıca arabanın su soğutma sisteminde yani su hortumları, bağlantı elemanları, su haznesi gibi elemanlarda da zararlar oluşabilir.

 

Araba Neden Erken Fan Açar?

 

Fanın çalışması için, fanın elektrik kontrol ünitesine bir sinyal gelmesi gerekir. Bu sinyal suyun sıcaklığının yüksek olduğunu söyleyen sinyaldir. Eğer araba soğuk havalarda veya sürüş esnasında sürekli olarak fan çalıştırıyor ise bunun birkaç farklı sebebi olabilir;

 

Fan sıcaklık müşiri bozulmuş olabilir,

 

Motordaki bir arıza nedeniyle motor fazla ısınıyor olabilir,

 

Su soğutma sistemindeki su azalmış olabilir.

 

Fanın çalışması için su sıcaklığının belirli bir seviyeye ulaşması gerekir. Fakat eğer sıcaklık ölçen fan sıcaklık müşiri bozulmuş ise, suyun sıcaklığı doğru ölçülemediği için fan sürekli veya erken çalışıyor olabilir. Motordaki bir arıza sebebiyle suyun sıcaklığı normalden daha erken yükselmiş olabilir. Bunların dışında bir sebep de arabanın soğutma suyunun eksilmiş olmasıdır. Eğer sistem içinde yeteri kadar su yoksa suyun sıcaklığı normalden çok daha kısa süre içerisinde yükselir ve suyun sıcaklığını düşürmek için fan erken çalışır.

One thought on “Araba Neden Erken Fan Açar ?

  1. Cem

    Abi mrb araba çalıştığım andan itibaren fan çalışmaya basliyo sebebi nedir ?

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir