Araba Neden Bağırır ?

Yazar: | 27 Aralık 2020

Balata bitiminden kaynaklı bağırması

Balatanın bitmesinden ve bu sebepten ötürü arabanın bağırması balata kavrama yeteneklerinin azalmasına ve yitirilmesine neden olur. Bağıran arabanın gitmemesi hemen balata sorunun tam olarak bitmesinden kaynaklanan bir durum değildir.

Balata ömrünün bitmeye çok yakın olduğu zamanda benzer durumlar yaşanabilir. Özellikle aracınız yüklü ve kapasite fazlası yükte olduğu zamanlarda hareket etmekte zorlanmaya başlayacaktır. Bu durum araba performansında düşüşler yaşanması yanı sıra ömrünün de azalmasına neden olur. Baskı balata ömrünün bittiğini tespit ettiğiniz anda tedbir alma gerekliliği bilinmelidir.

 

Katalitik Çevirici Sorunu ve İptali Konusunda Kaynaklanan Araba Bağırması

 

Katalitik çeviricinin iptal ya da kullanılmaz olmasından araba bağırması olağan olarak kendini genellikle arabanın bağırması durumu dışında ne yazık ki hızlanmaması ile bu durumu göstermektedir. Çeviricilerin görevi ve sorumluluğu araçtan çıkan kimyasal ve zararlı gazların zararsız hale getirilmesidir. Katalitik tıkanması ya da arızalanması halinde çekiş düşmeye başlar. Çevirici temizliğinin sağlanması ve bakım yapılması şarttır.

 

Bilindiği üzere otomobiller egzozdan çıkan ozon tabakasına zarar veren gazların salınımına sebebiyet veren fiili yapı olurlar. Dünyadaki araç nüfusu yani sayısını göz önünde bulundurduğumuz zaman bu durum hiç de düşünüldüğü gibi değildir.

Katalitik çevirici tam da bu noktada devreye giriyor. Otomobil üreticileri artık bir takım kanun ve yönetmeliklere içinde ekonomik dünya düzenine göre, bazı önlemler ve tedbirler almak zorunda bırakılmıştır. Bu sayede sonunda çevre kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

Katalizörlerin içinde zirkon dioksit adlı bir garip ad verilen bir kimyasal bulunur. Bu adı farklı olan kimyasal sayesinde egzoz dumanından çıkan zehirli kimyasallar bağlanır ve egzozdan çıkan gaz daha temiz olur.

 

Hava Filtresinden Kronik Sorun Olarak Kaynaklanan Bağırma Problemi

 

Genellikle hava filtresinden gelen kronik kaynaklı bağırma karşımıza en sık çıkan problemlerden başında gelenlerden bir tanesidir. Eğer aracınızın çekişten düştüğünü gözlemliyorsanız durumu buna bağlıyorsanız eğer ve araba daha çok can sıkan bir şekilde bağırıyorsa; bunun sebebi büyük ihtimalle hava filtresinden kaynaklanıyor olabileceği aklımıza gelen ilk sorunlardan birisi olmalıdır.

Özellikle hava filtrelerinin tıkalı kalması bağıran arabanın doğal olaraktan gitmemesine ve yürümemesine neden olmaktır. Buna rağmen ek olarak diyebileceğimiz; yanlış takılmış hava filtresi seçilip, hava filtresinin yerine tam olarak da oturmaması da gibi sorunlar arabanızın bağırmasına neden olabilecek sorunların başında gelecek olan bir durumdur. Son olarak alt başlıkta bahsedeceğimiz diğer bir konu ise;

 

Arabanın Süspansiyon Ayarlarının Bozuk Olması Sorunu

 

Arabanın süspansiyon ayarlarının bozuk olmasından kaynaklı bağırma pistonların yerine tam olarak nedenlerinden biriside oturmamasından kaynaklanmaktadır denebilir. Eğer bu durumda pistonlar hava yakıt ile bir karışımı olduğunda birlikte doğru bir senkron olmazlar ise, aracınızın bağırmasına neden olacaktır. Sonuç olarak aracın çekişinde performans olarak doğal bir düşüş yaşanır.

Bu duruma piston vurması ya da piston aşağı düşmesi gibi dile getirilip bu şekilde de denir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir