Toyota Gösterge Paneli İkaz Uyarı Işıkları Anlamları

Yazar: | 15 Haziran 2015

abs-uyarı-işareti

ABS uyarı ışığı. Yuvarlak bir çember içinde yazan ABS işareti ABS; ya da Fren destek sistemlerde arıza olabileceğini gösterir.

 

akıllı-giriş-çalıştırma-sistemi

Akıllı giriş ve çalıştırma sistemi gösterge ışığı. Anahtar üzerinde görülen sinyal ışığı: Akıllı giriş ve çalıştırma sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Acil bir durumda yapılması gerekenler Arızayı gidermek üzere belirtilen işlemleri gerçekleştirdikten sonra uyarı ışığının söndüğünü kontrol ediniz.

akü-şarj-durumu-ışığı

Akü şarj durumu uyarı ışığı. Akü işareti içinde artı eksi işareti anlamı: Aracın akü şarj sisteminde arıza olduğunu gösterir

 

arka-yolcu-emniyet-kemeri

Arka yolcu emniyet kemeri. 3 kişi emniyet kemeri takıyor işareti: uyarı ışığı (sesli uyarı) Arka koltukta oturan yolcuları emniyet kemeri takmadıkları hususunda uyarır.

dpf-sistemi-uyarı-ışığı

DPF sistemi uyarı ışığı (dizel motor). nokta yarım çember ve çizgi işaretlerinin anlamı: Sürekli kısa mesafe sürüşü yapmanız ve/ veya düşük hızda sürüş nedeniyle DPF katalitik konvertörün temizlenmesi gerektiğini gösterir.
DPF katalitik konvertörde biriken suyun belirlenen seviyeye ulaştığını gösterir. DPF katalitik konvertörü temizlemek için, DPF sistemi uyarı ışığı sönene kadar aracı 65 km/s veya daha yüksek hızda 20-30 dakika boyunca sürünüz DPF sistemi uyarı ışığı sönene kadar mümkün olduğunca motoru durdurmayınız. Aracı 65 km/s veya daha yüksek hızda sürmeniz mümkün değilse veya 30 dakika doğru şekilde sürdükten sonra DPF sistemi uyarı ışığı sönmüyorsa, aracı yetkili Toyota bayisine incelettiriniz.

düşük-motor-yağı-seviyesi

Düşük motor yağı seviyesi uyarı ışığı (sadece dizel motor). Yağdanlık damla ve su hareketi işareti anlamı: Motor yağı seviyesinin düştüğünü gösterir, bu bir arıza belirtisi değildir. Motor yağı seviyesini kontrol ediniz ve gerekiyorsa ilave ediniz.

Motor Yağı Sensörü Detaylı Açıklama

düşük-motor-yağı-uyarı-basınç-ışığı

Düşük motor yağı basıncı uyarı ışığı. Yağdanlık demliğe benzer su damlası akışı işaret anlamı: Motor yağ basıncının çok düştüğünü gösterir.

Motor yağı seviyesi nasıl doğru kontrol edilir

düşük-ön-cam-suyu

Düşük ön cam yıkama suyu seviyesi uyarı ışığı. kesik çizgilerle oluşan gösterge işareti anlamı: Düşük cam yıkama sıvısı seviyesi. Depoyu doldurunuz.

düşük-yakıt-seviyesi-uyarı-ışığı

Düşük yakıt seviyesi uyarı ışığı. Benzinlik işareti göstergesi anlamı: Depoda kalan yakıt miktarının 8,2 L veya daha az olduğunu gösterir. Aracınıza yakıt doldurunuz.

 

elektrik-motorlu-direksiyon-sistemi-uyarı-ışığı

Elektrik motorlu direksiyon sistemi uyarı ışığı (uyarı sesi). Direksiyon yanında ünlem işareti: Elektrik motorlu direksiyon sisteminde (EPS) arıza olduğunu gösterir.

emniyet-kemeri-uyarı-ışığı2

Sürücü ve ön yolcu emniyet kemeri uyarı ışığı (sesli uyarı). Emniyet kemeri takan adam gösterge panelindeki işaretin anlamı: Sürücü ve/veya ön koltukta oturan yolcunun emniyet kemeri takmadıkları hususunda uyarır. Emniyet kemerini bağlayınız

 

hız-sınırlayıcı-gösterge-ışığı

Hız sınırlayıcı gösterge ışığı. Gösterge kadran saat işareti anlamı: Hız sınırlama sisteminde arıza olduğunu gösterir.

kapı-açık-uyarı-ışığı1

Açık kapı uyarı ışığı (sesli uyarı). Aracın 2 kapısı açık gösterge anlamı: Kapının veya bagaj kapağının tam olarak kapanmadığını gösterir. Bütün kapıların ve bagaj kapağının kapatıldığını kontrol ediniz.

kayma-gösterg-ışığı

Kayma gösterge ışığı. Aracın arkasında 2 s yazısı göstergesi anlamı: Aşağıda belirtilen sistemlerde arıza olabileceğini gösterir.

VSC sistemi;
TRC sistemi; ya da
Eğimde kalkış destek kontrol sistemi
VSC, TRC veya eğimde kalkış destek kontrol sistemi devreye girdiğinde uyarı ışığı yanıp sönmeye başlar

 

 

 

lastik-basıncı-ünlem-işareti

Lastik basıncı uyarı ışığı . U işareti içinde gösterilen ünlem işareti anlamı: Işık yandığında:

Düşük lastik hava basıncı gibi

Doğan sebepler
Patlak lastik
Lastik hava basıncını (yedek lastik de dahil) belirtilen değere ayarlayınız. Birkaç saniye sonra ışık sönecektir. Lastik hava basıncı ayarlandığı halde ışığın sönmediği durumlarda sistemi bir Toyota bayisine kontrol ettiriniz.

Işık bir dakika boyunca yanıp söndükten sonra yandığında: Lastik basınç uyarı sisteminde arıza Aracınızı Toyota bayisine muayene ettiriniz.

Lastik Basınç Sensörü Nerede ve Nasıl Çalışır

Motor-arýzasý-uyarı

Motor arızası uyarı ışığı anlamına gelir. Pervane veya fana benzeyen bu ikaz: Aşağıda belirtilen sistemlerde arıza olabileceğini

gösterir.

Elektronik motor kontrol sistemi
Elektronik gaz kelebeği kontrol sistemi
Elektronik Multidrive kontrol sistemi;
Elektronik MultiMode düz şanzıman kontrol sistemi;
ya da

DPF katalitik konvertör.

motor-yağı-değişim-uyarı-ışığı

Motor yağı değişimi uyarı ışığı (dizel motor). Tamir anahtarı işareti: Motor yağının değişmesi gerektiğini gösterir. Motor yağı değiştikten (ve sistem sıfırlandıktan) yaklaşık 15.000 km sonra yanar. Motor yağı ve yağ filtresi kontrolünü ve değişimini Toyota yetkili servisinize yaptırınız. Motor yağı değiştirildikten sonra, yağ değiştirme sistemi sıfırlanmalıdır.

motor-yağı-değişim-uyarı-ışığı-2

Motor yağı değişimi uyarı ışığı (dizel motor). Tamir anahtarı işareti: Akıllı giriş ve çalıştırma sistemine sahip olmayan

araçlar: Kontak anahtarı AÇIK (ON) konumuna alındığında yaklaşık 15 saniye yanıp söner. Akıllı giriş ve çalıştırma sistemine sahip araçlar:

Kontak anahtarı KONTAK AÇIK (IGNITIO ON) konumuna alındığında yaklaşık 15 saniye yanıp söner. Motor yağı ve yağ filtresi kontrolünü ve değişimini Toyota yetkili servisinize yaptırınız. Motor yağı değiştirildikten sonra, yağ değiştirme sistemi sıfırlanmalıdır.

 

multimod-düz-şanzıman-uyarı-ışığı

Isınmış debriyaj uyarı ışığı (sesli uyarı): Dişli yuvarlak içindeki ünlem işareti ne anlama geliyor:

Debriyajın ısındığını belirtir, ancak MultiMode düz şanzıman sisteminde bir arıza olduğunu göstermez. Aracınızı yol kenarına çekiniz ve vitesi N konumuna alınız. Debriyajın soğuması için yaklaşık 15 dakika bekleyiniz.

 

 

multimod-düz-şanzıman-uyarı-ışığı-yanıp-sönüyorsa

MultiMode düz şanzıman uyarı ışığı. Dişli yuvarlak içindeki ünlem işareti ne anlama geliyor: MultiMode düz şanzıman sisteminde arıza olduğunu gösterir. Sistemi Toyota bayisine kontrol ettiriniz.

MultiMode düz şanzıman uyarı ışığı (sesli uyarı) MultiMode düz şanzıman sisteminde arıza olduğunu ve aşırı yüke bağlı olarak debriyajın ısındığını gösterir. Aracınızı yol kenarına çekiniz. ve vitesi N konumuna alınız.Debriyajın soğuması için yaklaşık 15 dakika bekleyiniz. Sistemi Toyota bayisine kontrol ettiriniz.

 

 

sabit-hız-kontrol-uyarı-ışığı

Sabit hız kontrol gösterge ışığı. Saat işareti üzerinde ok işareti olan işaret nedir: Sabit hız kontrol sisteminde arıza olduğunu gösterir.

 

srs-hava-yastığı-uyarı-işareti

SRS hava yastığı uyarı ışığı. Emniyet kemeri takan birisi ve yuvarlak topa benzeyen şeyin anlamı: Aşağıda belirtilen sistemlerde arıza olabileceğini gösterir.

SRS hava yastığı sistemi; ya da
Aktif gergili emniyet kemeri sistemi

ünlem-işareti-toyota-corolla1

Fren sistemi uyarı işareti. Yuvarlak içindeki ünlem işareti anlamı: Aşağıdaki uyarı fren sisteminde arıza olduğunu gösterir. Aracınızı hemen güvenli bir yerde durdurunuz ve Toyota bayisini arayınız.

Fren sistemi uyarı ışığı (sesli uyarı)
• Fren hidroliğinde azalma
• Fren servosu sisteminde arıza Park freni indirilmediğinde de bu uyarı ışığı yanar. Park freni tamamen indirildikten sonra uyarı ışığı sönüyorsa, sistem düzgün çalışıyordur

yakıt-filtresi-uyarı-ışığı

Yakıt filtresi uyarı ışığı (dizel motor)*3

Yakıt filtresinde biriken suyun belirlenen seviyeye ulaştığını gösterir.

 

 

Yüksek-motor-soðutma-sıvısı-uyarı-ışığı

Yüksek motor soğutma sıvısı sıcaklığı uyarı ışığı: Anahtar veya termometreye benzeyen gösterge paneli işareti anlamı: Motorun hararet yapmak üzere olduğunu gösterir.

Aracın Hararet Yapmasının Nedenleri

Araç bilgi ekranında “Check entry & start system” (Giriş ve çalıştırma sistemini kontrol ediniz) görüntülendiğinde (araç bilgi ekranı olan araçlar) Sistemde arıza olabilir. Aracınızı hemen Toyota bayisine götürünüz.

Toyota LDA Arıza İkazı Ne Anlama Gelir

Kızdırma bujisi nedir

toyota auris gösterge paneli ikaz toyota gösterge paneli ikaz toyota yarisgösterge paneli ikaz

toyota auris gösterge paneli ikaz 1

toyota auris gösterge paneli ikaz 2

toyota auris gösterge paneli ikaz 3

Kaynak: Toyota Kullanma Kılavuzu

PDF için tıklayınız

14 thoughts on “Toyota Gösterge Paneli İkaz Uyarı Işıkları Anlamları

 1. murat

  merhaba 93 toyota corolla gösterge isaretleri ve anlamlarinı paylaşır mısınız. aracımın göstergesinde musluk işareti var. araç çalıştıktan sonra yanıyor ve sönmüyor. yardım lütfen

  Reply
 2. ilhan

  toyota corolla arabamda kayma işaretine benzer bir işaret çıkıyor bunun sebebi nedir. özellikle kışın çıktığını farkettim

  Reply
 3. ALPEREN

  2016 corolla aracimda arabanin üzerinde kilit tarzi bi isaret olan uyari ışığı yanıp sönüyor sürekli tamamen sönmüyor bi türlü. Kitapcikta güvenlik uyarı ışığı diyo ama neden yanıyor anlamadım yardimci olursaniz cok sevinirim

  Reply
  1. Tamer

   Bende de ayni sorun var akilli calistrma gosterge isigi devamli yaniyor sorun nedir anlamadm arastirdim 3 derece ve alti.soguklarda debamli yanar gibi aeyler yaziyor forumlarda

   Reply
 4. ömer

  Merhaba.
  2011 dizel auris aracımda bir kaç gün önce yakıt göstergesinin sol alt bölgesinde ‘R’ diye bir yazı çıktı ne anlama geldiğini çözemedim. İnternette çok baktığım yerler tahmini olarak şu anki yakıt seviyesinin altına inmemesini gösterdiğini söylüyorlar. Yakıtı doldurduğum halde geçmedi.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  Reply
 5. tuncay

  toyota corolla 2006 d4 terra dizel dişli içinde ünlem işareti olan sizinde belirtiginiz ısınmış debriyaj uyarısı diye benm sorunum aynı ama 15 20 sn bekliyorum yine devam ediyo bu sorunu nasıl yaptırrım hiç yanmaması için uzun yola cıksam hep yanacakmı bu bi yardım edermisiniz bu hep ısınacakmı

  Reply
 6. gülderen tepebaşı

  merhabalar benim aracım toyota yaris 1.3sol 2004.aracı kulanırken bazen gösterge tablosu tamamen gidiyor arac seyir halinde iken.toyota servise götürdüm bi sey yok dediler(o an arıza göstermese bile)ne yapabilirim.yazar yardım ederseniz sevinirim.

  Reply
 7. Tayfun arslantas

  Arkadaşlar birkaç gü dür aracım yolda giderken ikaz lambaları yanıyor ve devir ile hız göstergesi çalışmıyor ayrıca kilometre paneli çizgi çizgi oluyor araç hislerime göre özellikle yokuşta çekişden de düşüyor bir müddet gidince tekrar tüm ışıklar sönüyor turtıklı ünlem işareti hariç ve hız göstergesi ile devir saati çalışmaya başlıyor anlamadım bi ustaya gösterdim o da bulamadı aracım 2006 focus 1.6 benzin lpg trend yükleyebilirsem videosunu yükleyeceğim yardımcı olursanız sevinirim

  https://youtu.be/ezOHWXzD3a8

  Reply
 8. Orhan Öztuna

  toyoto celica 2003 1,8 TS aracim var VSC_TRC ve Motor ikaz lambalari devamli yaniyor
  sebebi nedir vede nasil söndürebilirim
  Tesekkürler

  Reply
 9. Selim aslan

  TOYATA RAV 4 2007 model (ınce varnik) bazen yanıyor ne anlama geliyor bilen varmı yardımcı olurmusunuź

  Reply
 10. Nihat

  Benim aracim 2003 toyota avansis otomotik 2000 motor vsc of yaniyor surekli bide vsc isik surekli yaniyor nedendir neyapmaliyim bilgilendirirseniz tsklerr

  Reply
 11. Merve

  Merhaba benim aracım 2013 model auris active skypack. Aracımın yakıtı azaldığında ve cam suyu bittiğinde uyarı vermiyor. Bu modellerde bu özelllikler yok mu?

  Reply
 12. Mehmet Ömer yağlıoğlu

  1999 model hıace panelvan kamyonetim ‘in çalıştıktan sonra uyarı ışıklarının tamamı yanıyor ancakmotor devri yükselince sönüyorlar yaklaşan arıza ne olabilir

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir