Volvo Gösterge Paneli Işıkları Anlamları

Yazar: | 15 Haziran 2015

Volvo ilk olarak 1927 yılında İsveç’te bir  bilya üretici olarak piyasaya girmiştir. Volvo markası günümüzde TIR, otobüs, otomobil, iş makinesi, deniz araçlarının motorları ve endüstri motorları üretimi yapmaktadır.  1999’da Volvo Cars İsveçli Volvo Group tarafından Ford Motor Company’ye, daha sonra ise 2010 yılında Çin’li Geely’ye satılan ve sadece binek araba ve SUV üreten bir otomobil markasıdır.  Volvo Group bünyesinde ise, uçak sanayi, finans alanı gibi geniş bir alanda faaliyet gösteren dünyaca bilinen bir holdingdir.

 

volvo v40 v60 arıza ikaz lambaları

1. Hararet göstergesi Motor soğutma sisteminin sıcaklığını gösterir. Sıcaklık anormal derecede yüksekse ve ibre kırmızı bölgeye ulaşırsa ekranda bir mesaj belirecektir. Radyatör panjuru önüne monte edilecek ilave lambaların hava sıcaklığının yüksek ve motor yükünün fazla olduğu durumlarda soğutma kapasitesini azaltacağını unutmayın.
2. Ekran Ekranda bilgi ve uyarı mesajları gösterilir.
3. Hız göstergesi Aracın hızını gösterir.
4. Günlük kilometre ölçer, T1 ve T2 Seyir kilometre sayacı kısa mesafelerin ölçümünde kullanılır. Sağdaki rakam kilometrenin onda birini gösterir. Sayacı sıfırlamak için düğmeye 2 saniyeden daha uzun süreyle basın. Sayaçlar arasında geçiş yapmak için düğmeye kısa süreli basın.
5. Sabit hız kumanda göstergesi 
6. Kilometre sayacı Kilometre sayacı aracın yaptığı toplam mesafeyi gösterir.
7. Uzun far açık/kapalı farların açılıp kapanmasını gösterir.
8. Uyarı lambası Bir arıza olması durumunda lamba yanar ve ekrana bir mesaj gelir.
9. Devir göstergesi Motor devrini 1000 devir/dakika (RPM) cinsinden gösterir. İbre kırmızı bölgeye geçmemelidir.
10. Otomatik vites Seçilen vites burada gösterilir. Aracınızda Geartronic otomatik vites bulunuyorsa ve siz manüel modu kullanıyorsanız ekranda o anda hangi viteste olduğunuz gösterilir.
11. Dış hava sıcaklığı göstergesi Dışarıdaki hava sıcaklığını gösterir. Sıcaklık +2 °C ve –5 °C arasındayken, yol yüzeyinin kayganlaştığı konusunda sizi uyarmak amacıyla ekranda kar tanesi simgesi belirecektir. Araç duruyorsa veya yeni hareket etmişse dış hava sıcaklığı göstergesi gerçekte olandan biraz daha yüksek bir değer gösterebilir.
12. Saat Saati ayarlamak için düğmeyi çevirin.
13. Yakıt göstergesi Gösterge panelindeki lamba yandığında, depoda yaklaşık 8 litre kullanılabilir yakıt kalmıştır.
14. Gösterge ve uyarı ışıkları
15. Sinyaller – sol/sağ sağa sola sinyaller çalıştığı zaman yanıp sönen ışıklardır.

volvo s40 gösterge ikaz işaretleri anlamları

volvo s40 gösterge ikaz işaretleri volvo s40 gösterge lambaları işaretleri volvo s40 gösterge paneli

3 thoughts on “Volvo Gösterge Paneli Işıkları Anlamları

 1. ilhami

  volvo s40 aracımda gösterge panelinde musluk işareti var bu ne anlama geliyor bilen var mı. aracım çalışınca yanıyor ve daha sonra da sönmüyor

  Reply
  1. kenan

   volvo gösterge panelindeki ünlem işaretlerini bu yazıdan çok rahatlıkla bulabilirsiniz. paylaşım için teşekkür ederim. emeğinize sağlık.

   Reply
 2. murat halim

  volvo s60 aracımın gösterge ikaz lambası yanıyor. ikaz lambasında i işareti var, gösterge lambasında yazan i ne anlama geliyor.

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir