Fabrikalar Neden Arabaları Tam Güç Üretmiyor?

Yazar: | 21 Eylül 2017

Özellikle son zamanlarda araçlar için geliştirilmiş olan birçok yazılım seçeneği sayesinde günlük hayatta kullanmış olduğunuz araçlardan çok daha fazla performans almak mümkün.

Turbo beslemeye sahip olan araçlarda bahsetmiş olduğumuz bir performans artışı çok daha fazla oluyor. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman ise insanların aklına gelen ilk sorulardan bir tanesi madem bu kadar yüksek güç almak mümkün neden fabrikalar araçları tam güç olarak piyasaya sürmüyor? Aslında bunun oldukça mantıklı bir sebebi var.

Fabrikalar araç üretimi yaparken dünya genelinde satış yapabilmek için belli başlı kurallara uymak zorundadır. Bunlardan en önemli olanlardan bir tanesi havaya verilen karbondioksit oranı olarak karşımıza çıkıyor. Eğer motor sürekli olarak tam performans çalışmaya devam ederse daha fazla karbondioksit açığa çıkacağı için bu değerler standartları karşılayamayacak ve satış konusunda ciddi problemler meydana gelecektir.

Bunun yerine daha sınırlı güç kullanarak piyasaya çıkan araçlar daha sonra satış işlemi bittikten sonra yazılım işlemi alarak bu problem ortadan kalkmış oluyor. Son zamanlarda araç yazılım konusunda kullanıcılar tarafından gelen talep oldukça yüksek seviyelere ulaştığı için bazı otomobil üretici firmalar garanti işlemini devreden çıkarmadan yazılım yapma imkanı da sunuyor. Özellikle bu konuda Volvo ciddi anlamda çalışmalar yapmaya devam ederek piyasaya çıkarmış olduğu araçlarına daha sonradan yazılım yüksek çok daha yüksek güç ortaya çıkarabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir