ESP Sistemi Devreden Çıkarsa Ne Olur?

Yazar: | 23 Eylül 2017

Özellikle spor olarak tasarlanmış olan araçlarda bulunmakta olan ESP sistemi eğer şoför isterse devreden çıkıyor.

Peki bu durum kullanıcıların ne işine yarıyor? ESP sistemi devreden çıktıktan sonra araç özellikle drift yapmayı seven kişiler için daha uygun bir hale geliyor. Tabii ki bu sistemi kesinlikle trafik içerisinde kapatmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü araç, meydana gelebilecek herhangi bir kayma sonucunda sizi korumak yerine daha önceden kapatmış olduğunu ESP sistemi yüzünden kaymaya başlayacak ve bu durum kaza yapmanıza sebebiyet verebilir.

Eğer aksi bir durum söz konusu değilse mutlaka kayma konusunda sizi koruyacak olan bu sistemi devrede tutmanız tavsiye ediyoruz. Son zamanlarda üretilmekte olan yüksek güvenlik önlemleri sahip araçlarda ESP’yi devreden çıkarmak için özel bir tuş bulunuyor olsa da eğer araç kaymaya başladıktan sonra belirli bir açıyı geçmeye başlıyorsa herhangi bir kaza olma durumunu engellemek için sistem yeniden kendini size sormadan devreye alıyor.

Böylece bilinçsiz bir şekilde yapılmış olan hareketler sonrasında arabanın kaza yapması büyük oranda engellenmiş oluyor. Günlük hayatta kullanım sırasında aracınızın kaymaması ve yoldan çıkmaması için bu sistemi mümkün olduğu kadar açık tutmanız tavsiye ediyoruz.

Aynı zamanda internet sitemizde bulunmakta olan diğer içeriklere de göz atarak araç teknolojileri hakkında çok daha detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir