Aracı Boşa Almak Daha Mı Az Benzin Yakar?

Yazar: | 24 Eylül 2017

Eğer araba vites sistemi ile yakından ilgileniyorsanız halk arasında dolaşan, yokuş aşağı giderken arabayı boşa almak gibi yöntemleri eminim ki siz de duymuşsunuzdur.

Bu yöntemleri savunan kullanıcıların iddialarının büyük bir bölümü boş viteste ilerleyen bir arabanın benzin yakmayacağını öne sürüyor. Fakat günümüzde üretilmekte olan son model arabalarda böyle bir durum söz konusu değildir. Özellikle Volkswagen tarafından üretilmiş olan dsg şanzıman sistemi vites devrede iken hareket ettiği zaman boş vitese göre çok daha ekonomik bir şekilde yol almanıza yardımcı oluyor.

Araçları boşa almış olsanız bile motor ile şanzıman birbirinden ayrılmadığı için yine de benzin harcamaya devam edecektir. Üstelik böyle bir yöntemi tercih etmek aynı zamanda trafik sırasında güvenliğinizi de riski atacaktır. Boş viteste giden bir araba ani bir şekilde güce ihtiyacınız olduğu zaman refleks olarak gaza basmanız halinde hızlanmayacağı için birazc benzin tasarrufu yapayım derken çok daha büyük problemleri meydana gelmesine sebebiyet verebilirsiniz.

Eğer DSG vites sistemine sahip olan bir araca sahipseniz serbest sürüş özelliği sayesinde boş vitese almasanız bile araç yokuş aşağı veya düz giderken çok daha ekonomik olacaktır. Serbest sürüş ile alakalı olarak çok daha detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız internet sitemizde bulunmakta olan içeriklere göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir