Akıllı 4 Çeker Sistemi Nedir?

Yazar: | 25 Eylül 2017

Özellikle premium seviyede araç üreten Mercedes ve BMW gibi markalar akıllı 4 çeker sistemini son zamanlarda çok daha sık kullanmaya başladı.

Akıllı 4 çeker sistemi daha önceden kullanılmakta olan sürekli olarak dört tekerli güç aktarma durumunu ortadan kaldırarak uygun olan ortam şartlarına göre hangi tekere güç gideceğin ayarlıyor. Bu özel yöntem sayesinde eğer yol şartları dört çeker özelliğini açmak için gerekli değilse araç benzin tasarrufu yapıyor.

Akıllı 4 çeker sistemi araba üreticiler tarafından farklı farklı isimlerle anılıyor olsa da aslında ortalama olarak hepsini yapmış olduğu iş aynı. Günlük hayatta karşılaşmış olduğunuz bir çok aracın arkasında gördüğünüz Quattro ve X-Drive gibi yazılar aslında bahsetmiş olduğunuz bu akıllı dört çeker sistemini anlatıyor.

Bu sistemi devreye sokmak veya devreden çıkartmak için özel olarak bir tuşa basmanıza veya herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Araç içerisinde bulunmakta olan yazılım, sizin sürüş dinamiklerinize göre kendini ayarlıyor ve tam da ihtiyacınız olduğu anda dört tekere güç vererek aracın zorlandığı yollardan kolay bir şekilde ilerlemenizi sağlıyor.

Eski model üretilmiş olan araçların sürekli olarak dört tekere güç göndermesi ve güçlü motor seçenekleri benzin israfını ciddi anlamda arttıran unsurlardan bazılarıydı. Akıllı 4 çeker sistemi ise normal şartlarda otobanda ilerlerken sıradan bir araç gibi davranarak benzin tasarrufuna yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir