ABS Devreye Nasıl Girer

Yazar: | 26 Eylül 2017

Özellikle belli bir zamandan sonra piyasaya çıkan araçlarda bulunmakta olan fren sistemi olan ABS aynı şekilde fren gerektiği zaman devreye girer.

Genellikle ABS devreye girdiği zaman kullanıcı daha önce böyle bir tecrübe yaşamadıysa panik olur. Bunun sebebi ise ABS devreye girdikten sonra yerde herhangi bir şeye çarpıyormuş diye bir hissiyatın oluşmasıdır.

Bu fren sistemi normal frenden farklı olarak aracın frenlerini saniyede yaklaşık olarak 5 veya 6 defa sıkıp bırakarak tekerlerin kaymasını önler. Böylece yavaşlamaya yardımcı olur.

Bütün tekerlek birbiriyle akıllı bir yazılım ile anlaşma sağlar ve böylece tüm tekerlek aynı anda fren yaptığı için araç maksimum seviyede güvenli bir şekilde durmuş olur. ABS sistemini devreye sokmak için öncelikle belirli hızın üzerinde olmak gerekiyor.

Yüksek hızda seyahat ederken frene gereğinden fazla bakacak olursanız araç sizin ani şekilde durma konusunda bir destek talep ettiğiniz düşünerek hemen ABS sistemini devre sokacaktır. Yani bu sistemi devreye almak için özel bir tuşa basmak veya herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Sadece pedala normal şiddetinden çok daha sert basarak bu işleminin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

ABS sistemi çok eski model olmamakla beraber günümüzde kullanmakta olan araçların %90 başında aktif bir şekilde görev almaya devam etmektedir. Bu fren sistemi sayesinde çok daha güvenli bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir