Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılır

Yazar: | 26 Haziran 2015

İngilizcesi PDR (Paintless Dent Repair) olarak ifade edilen boyasız kaporta göçük düzeltme, tamiri, onarımı işlemi karmaşık olmayan birkaç aletle yapılan çok zaman almayan ama yine de ustalık gerektiren bir işlemdir. Hem alüminyum ve çelik paneller de kullanılan bu sistem daha çok dolu hasarı, kapı göçükleri, boyası bozulmayan küçük ya da geniş hacimli içeri göçüklerde kullanılır.

Dolu yağması gibi ceviz büyüklüğünde aniden bastıran farkına varmadığımız ve önlemini alamadığımız durumlarda aracın birçok yerinde küçük de aracın tavanında, kaputunda yada farklı yerlerinde içe doğru göçükler, girintiler oluşabilir. Böyle bir durumda aracın her tarafına çekiç vurdurmak aracın değerini oldukça düşürecektir.

Aracın doluya maruz kalması veya başka hangi sebeple olursa olsun oluşan aracın boyasını etkilememiş kazalar boyasız kaporta düzletme işlemi ile yaptırılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken hasarlı olan bölgenin daha öncesinden macun, boya gibi işlem yapılmamalıdır. Çünkü hasarlı olan bölgede daha önce macun ve boya varsa kaporta ezik, göçük düzeltme işleminde bu boya çatlama veya dökülme ihtimali yüksektir.

kaporta göçük düzeltme tamiri nasıl yapılır

Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılır
Göçük düzeltme için kullanılan malzemeler
Dent Silikon Isıtıcı Tabanca
Dent Silikon Ucu
Dent Düzeltme Tutacağı
Dent Düzeltme Vantuzu

Isıtıcı silikon tabancası kullanılarak yeterli miktarda silikon ısıtılarak hasarlıi yüzeye sürülür.
Düzeltme vantuzu, silikon uygulanmış olan hasarlı kaporta yüzeyine yapıştırılır ve silikonun kuruması için 5 dakika beklenir.
Düzeltme tutacağı düzeltme vantuzunun üzerine bağlanır ve yavaşça çevrilmeye başlar.
Aracın kaportası eski haline gelene kadar çevrilme işlemi yapıldıktan sonra silikon kendiliğinden kaportadan ayrılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir