Arabanın Akü Lambası Neden Yanar?

Yazar: | 29 Mayıs 2018

Sürüş sırasında panosundaki akü uyarı lambası (pil sembolü şeklinde bir ışık) yanarsa, bu şarj sisteminin çalışmadığı anlamına gelir, ancak arıza aküden başka bir şeyde olabilir.

Akü lambasının yanmasının nedeni, şarj sisteminin gevşek veya korozyona uğramış bir batarya kablosu veya diğer kablo bağlantı bileşenleri olabilir veya alternatör veya voltaj regülatörüyle ilgili bir sorun olabilir. Alternatör, aküde saklanan gücü üretir. Alternatör arızalanırsa veya alternatörü tahrik eden aksesuar kayışı gevşek veya kırılmışsa, kötü bir alternatör akünün yeniden şarj edilmemesini ve akünün ölmesine neden olur.

Aracı çalıştırdığınızda şarj sistemi uyarı ışığı birkaç saniye göstermelidir, ancak aracı sürerken akü lambası yanarsa, bu ışık bir soruna işaret eder. Alternatörün veya şarj sisteminin diğer parçalarının çalışmadığı diğer işaretlerin yanı sıra loş farlar veya saat kaybına neden oluyor.

 

akü lambası

 

Bazı aküler pilin içinde kaldığı sürece araç çalışmaya devam edecektir, ancak şarj sistemi çalışmıyorsa veya kötü bir alternatörünüz varsa, akünüz boşaldığında aracınızın motoru çalışmayacaktır. Motoru kapatırsanız, bataryanın motorun marş motorunu çalıştırmak için yeterli şarjı kalmamışsa yeniden başlatamazsınız.

Akü lambası yanıyorsa ve hala arabayı sürüyorsanız, stereo, klima veya ısıtıcı gibi birçok elektrik aksesuarını kapatın ve elektrikli camlar gibi elektrik kontrollerini kullanmaktan kaçının.

Otomobilin tükettiği elektrik miktarını azaltmak, akü boşalmadan önce kullanabileceğiniz mesafeyi arttırır. Mümkün olan en kısa sürede bir tamirciye gidin ve pili, kabloları ve şarj sistemini, sorunun nedenini ve neleri onarmanız veya değiştirmeniz gerektiğine karar vermek için kontrol ettirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir