Fren Balatalarının Ömrü Ne Kadardır?

Yazar: | 27 Mayıs 2018

Fren balatalarının ne kadar süre dayanması gerektiğine dair bir zaman veya mesafe sınırı koymaya çalışmak, ne tür bir gaz kilometresi beklediğinizi tahmin etmeye çalışmaktan daha zordur. Fren ömrü ne kadar sürdüğümüze, sürdüğümüz yere (şehir ve otobanı düşünün) ve nasıl sürdüğümüze bağlıdır (yolun ayağını yavaş ve sabit olarak gösterir). Fren balataları, bunlara ve bazı diğer faktörlere bağlı olarak farklı oranlarda aşınır, bu nedenle ne zaman değiştirmeniz gerektiğini belirlemek zordur. Fren balatalarının ne kadar uzun sürdüğüne ve ne zaman değiştirileceğine nasıl karar vereceğimize daha yakından bakalım.

Fren Balatalarının Ömrü Ne Kadardır?
Bir kılavuz olarak, çoğu aracınız açık yolda, araçlarında çoğu zaman harcayanların aksine, sürüşünüzün birçoğu dur ve git kuralının hakim olduğu büyük bir kentsel alanda ise, daha hızlı yıpranacaktır. Fren pedalına bir saat veya daha uzun süre dokunmayabilirler. Bu hem fren balataları hem de fren rotorları için geçerlidir.

Hibrid veya elektrikli bir araca sahipseniz, frenleriniz uzun süre dayanmalıdır çünkü kullandıkları rejeneratif fren sistemleri, durma gücünün büyük bir kısmını sağlayarak, pedlerde ve rotorlardaki aşınmayı azaltır. Ayrıca, yavaş ve kademeli bir duruş için frenlerin erken uygulanması fren aşınmasını artırmaz ve elektrik motorunu çalıştırmak için pilleri yeniden şarj eder.

 

fren balatalarının değiştirilmesi

 

 

Fren Balatalarınızın Değiştirilmesi
Frenler yavaş yavaş aşınır, bu nedenle durma kabiliyetinde hafif fakat istikrarlı bir bozulma fark etmeyebilirsiniz ya da frenleri (pedalların giyildiğini gösteren bir işaret) devreye girdiğinde pedal aşağıya iner. Yeni fren balatalarına ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için frenlerinizi görsel olarak da inceleyebilirsiniz. Fren balatalarına tekerleğinizdeki boşluklardan bakarak aşınma olup olmadığını kontrol edin. Tekerlek, görüşünüzün önemli bir bölümünü engelleyecektir, ancak rotora karşı bastırılan fren balatasını görebilmeniz gerekir. Fren balataları minimum 1/4 inç kalınlığa sahip olmalıdır.

Sürüş sırasında dikkat edin
Aracınız veya direksiyon simidi bir tarafa veya fren pedalına bastığınız zaman diğerine “çeker” ise, fren balatalarınızın eşit olmayan şekilde takıldığını gösterebilir. Fren sisteminizin ayarlanması gerekebilir veya fren rotorlarını veya pedlerini değiştirmeniz gerekebilir.
İlk yıldan sonra veya yeni bir aracın sürülmesinden sonra, her yağ değişiminde frenlerin kontrol edilmesi iyi bir fikirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir