Araba Neden Su Eksiltir ?

Yazar: | 1 Ocak 2021

Su eksiltme problemi arabalarda çok karşılaşılan, ağır sonuçları olabilecek bir sorundur. Arabanın neden su eksilttiğini anlamak için ilk önce soğutma sisteminin nasıl çalıştığını anlamak yerinde olacaktır.

 

Arabadaki Su Sistemi Nasıl Çalışır?

 

Su kaçaklarına geçmeden önce, suyun sistemde nasıl dolaştığına göz atmakta fayda var. Su bir araba soğutma işlemini gören en önemli maddedir. Soğuk su ilk önce motor çevresinde dolaşarak motorun sıcaklığını istenilen seviyede tutar. Daha sonra yağ soğutucuya girerek yağın sıcaklığını da istenilen değerlerde tutar.

Bu sırada sıcaklığı artan suyu soğutma için “radyatör” olarak bilinen bir ısı değiştiriciye girer. Soğuk havanın etkisiyle sıcaklığı düşen su böylece soğumuş olur ve soğutma sisteminde dolaşmaya devam eder. Suyun transferi bir pompa yardımıyla yapılır ve bu sistem devamlı kendini tekrar eder. İşte bütün bu işlemler sırasında aslında su boruların içinde uzun bir yol kat eder.

 

Araba Neden Su Eksiltir?

 

Su eksiltmeni bazı olası nedenlerini açıklamaya çalışalım;

 

Su borularının kendisinde veya bağlantı noktalarındaki hasarlar

 

LPG’li araçlardaki soğutma sistemine verilen hasarlar

 

Su haznesindeki hasarlar ya da su haznesi kapağından kaçaklar

 

Yağ soğutma ünitesindeki kaçaklar

 

Motor contasının eskimesi ya da hararet sebebiyle deforme olması

 

Bahsettiğimiz gibi su devamlı olarak boruların içinde dolaşır. Bu borulardaki ufak hasarlar (çatlaklar veya delikler) suyun sistemden dışarı çıkasına ve sonunda arabanın su eksiltmesine sebep olur. Ayrıca birçok farklı noktadan su çıkışı da olabilir. LPG takılı olan araçlarda, LPG akışını kontrol eden beyin mekanizması da soğutulmak zorundadır.

Bu sebeple mevcut soğutma borularına ek yapılarak LPG beyninden su geçirilmesi sağlanır. Eğer bu boru bağlantıları profesyoneller tarafından yapılmaz ise, bu noktalardan su kaçışı olması ihtimali yüksektir. Arabalarda suyun eklenmesi için bir su haznesi bulunmaktadır.

Bu haznenin kapağı sıkı bir şekilde kapatılmazsa veya kapağın kendisi bozuk ise su kaçağı olabilir. Arabalarda aşınmayı önleme ve soğutma gibi amaçlarla yağ kullanılır. Bu yağın da soğutulması gerekmektedir. Eğer bu yağ düzgün şekilde soğutulamaz ise hem yağ yanarak özelliğini kaybeder hem de motorun sıcaklığı çok fazla artacağı için motor zarar görür.

 

Bunu önlemek için araçlarda yağ soğutma ünitesi olarak da bilinen bir yapı vardır. Bu elemanın contaları eskimişse veya kendisi zarar görmüş ise araba su eksiltebilir. Bütün bunlarla beraber arabalarda en çok rastlanan su eksiltme sebebi motor contalarının eskimesi, aşınması ya da zarar görmesi sonucu oluşan su eksiltme olayıdır.

Motor contası, motoru soğutmak için içerde dolaşan suyun çevreyle bağlantısını kesen bir elemandır. Eğer araba uzun süre hararet yaptırılarak kullanıldıysa bu parça yüksek sıcaklıktan dolayı zarar görür ve su dışarıya doğru kaçar. Bu sebeple arabada suyun eksildiği görülür

 

Su Kaçağının Tespit Edilmesi

 

Su kaçağının tespit edilmesi bazı durumlarda kolay iken, bazılarında zor olabilir. Motorun gözle görülemeyen kısımlarındaki arızların tespiti zordur. Eğer görünen kısımda bir arıza var ise kaçakları tespit etmek kolay olabilir.

Fakat her iki durumda da tecrübeli bir ustaya gitmeniz hem güvenli hem de arızanın düzgünce giderilmesi açısından mantıklı olacaktır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir