Arabaya Nasıl Film Çekilir ?

Yazar: | 2 Ocak 2021

Cam Filmi Nedir?

Cam filmleri termoplastik polimer reçinesinden üretilir. Cam filmleri arabanızın dışarıdan daha güzel gözükmesinin yanında arabanın içindeki insanlara da oldukça yarar sağlar. Cam filmleri güneşten gelen ışınların arabanın direk içine işlemesini önleyerek aracın içindeki insanları güneşten korumakla kalmayıp döşemelere gelecek zararı da önlüyor.

Yaz aylarında güneşi bir miktarda olsa engelleyip klimanızın daha verimli çalışmasına yardımcı oluyor. Araba camının da sağlamlığını bir miktar arttırırlar. Cam filmleri dışarıdan içerinin gözükmesini de engellediği için hem mahremiyet hem de arabanızda unuttuğunuz ya da bıraktığınız eşyalar için güvenlik sağlıyor.

 

Cam Filmi Yasak Mı?

 

Yukarıda da belirtilen nedenlerin bir kaçından ötürü cam filmlerinin ışığı en az %70 oranında geçirmesi zorunludur ve ön camda kullanılması yasaktır. Ön camda yasak olmasıyla birlikte ön camında film bulunduran arabalar araç muayenelerinden geçememektedir.

%70 oranından fazla ışık geçiren iki çeşit film vardır. Bu filmler serbesttir. 1 numaralı cam filmi ve 2 numaralı cam filmi olarak adlandırılırlar. 1 numaralı cam filmi ışığı %85 oranında geçirme özelliğine sahiptir. 2numaralı cam filmi ise ışığı %70 oranında geçirebilmektedir.

 

 

Cam Filmi Nasıl Takılır?

 

Cam filmi taktırmak istiyorsanız öncelikle bu işlemi sanayide halledebilirsiniz. Cam filmini kendiniz takmak istiyorsanız bu adımları izleyerek güzel bir şekilde cam filminizi kendi ellerinizle takabilirsiniz. İlk kez yapıyorsanız biraz yorucu olacaktır.

 

Öncelikle cam filminizi alınız 1 veya 2 numara bir film aldıktan sonra güzel bir şekilde camlarınızı temizlemeniz gerekiyor her hangi bir toz kalmaması için temizlediğiniz veya yıkadınız camları bezle silmek yerine silecek yardımıyla silebilirsiniz. Silecekle silerseniz hem bezin bırakacağı küçük toz veya ip parçaları kalmaz hem de hiç nem kalmamış olur.

 

İkinci adım olarak camınızın ölçüsünü çıkartmalısınız bunun için camınıza bir miktar su sıkarak cam filmin cama yapışmasını sağlayabilirsiniz. Cam filmi güzel bir şekilde camınıza oturtup elinize alacağınız kapalı bir falçata ile camın kenarlarından filminizi işaretleyebilirsiniz.

Bu işareti yaparken zaten işaretin dışına kalan yerler kendiliğinden kırılacak ya da cam filmi kaldırdığınızda küçük hareketlerle hemen kopartabileceksiniz.

 

Asıl iş olan cam filmini yapıştırmaya geldi sıra kalıp olarak çıkardığınız cam filminin koruyucu tabakasını çıkartarak üstten ve kenardan yapıştırmaya başlamalısınız. En üstten yapıştırmaya başlamak için camınızı bir miktar aşağı indirmeniz gerekmektedir.

üst tarafı yapıştırdıktan sonra camınızı tekrar kapatabilirsiniz yavaş bir şekilde hava bırakmayarak ya da kırıştırmayarak cam filminizi yapıştırın bunu yaparken acele etmeyin.

 

Cam filmin tamamını yapıştırdığınızda ne kadar uğraşmış olursanız olun bir kaç tane hava kabarcığı kalmış olacaktır. Bu hava kabarcıklarını geçirmek oldukça kolay daha öncesinden camınızı silmek için kullandığınız su veya cam sil size oldukça yardımcı olacaktır.

Aldığınız cam filminin yanında çıkan bir aparat veya cam filme zarar vermeyecek bir spatula yardımıyla o hava kabarcıklarını yok edebilirisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir