Kick-Down Tuşu Nedir?

Yazar: | 18 Eylül 2017

Uzun zamandan beri otomatik vitese sahip olan bir araba kullanıyor olsanız bile bugüne kadar Kick-Down tuşunu hiç duymamış olabilirsiniz.

Genellikle otomatik vitese sahip olan araçlarda ani güç talebi için kullanılmakta olan bu tuş sayesinde aracınızdan kısa süre içerisinde maksimum performans alabilirsiniz. Kick-Down tuşu gaz pedalının en son bölümünde bulunur. Tam olarak yerini tespit etmek istiyorsanız gaz pedalında sonuna kadar bastıktan sonra bir tuşa takıldığını göreceksiniz.

Eğer biraz daha zorlayacak olursanız bu tuş aktif hale gelir ve bu durum motorun mümkün olduğu kadar fazla devir çevirmesine sebep olur. Böyle bir durumda ise araç maksimum performansını göstermeye başlar. Sürekli olarak bu özelliği aktif bir şekilde kullanırsınız özellikle uzun yol için benzin tüketim miktarı ciddi anlamda artış gösterebilir.

Kick-Down tuşunu sadece yüksek performans ihtiyacı olduğu zaman kullanırsanız, hem yüksek performans alabilir hem de benzin tasarrufu konusunda bir aksilik yaşamadan bu özelliği kullanabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz bu tuş her arabada olmamakla beraber özellikle yeni arabalarda bulunmaktadır. Bazı arabalar bu tuş ile beraber yüksek performans modunu aktif hale getirirken bazıları da sizin gaza basma şiddetinize göre kendisi bunu anlar ve motor devir saati ile vites sistemini sizin talep etmiş olduğunuz güce göre değiştirir.

Siz de kendi arabanızda bulunmakta olan özellikleri kontrol ederek eğer Kick-Down tuşu bulunuyorsa hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir