Hararet Yapan Arabaya Ne Yapılmalı?

Yazar: | 3 Haziran 2018

Sahip olduğunuz otomobilin motordaki ısı değeri yükselir ve bu durumun farkına varmazsanız, bir süre sonra motor bölümünden dumanlar çıkmaya başlar ve müdahale edilmediğinde yoğun dumana maruz kalırsınız. Otomobilinizin motor bölümünden su buharı çıkarsa, bu durum aracınızda oluşan bir hararetin göstergesidir. Peki, hararet yapan arabaya ne yapılmalı?

Öncelikle bilmeniz gerekir ki, aracınızda oluşan hararet durumuyla karşılaştığınız zaman ilk yapmanız gereken işlem, aracınızı istop ettirmektir. Bu işlem sonrasında, motorun soğumasını beklemelisiniz ve akabinde, kaputu açarak radyatör suyun kontrol etmeniz gerekir.

Otomobilinizin motoru aşırı derece ısınma yaşar ise, su eksilmesi söz konusu olabilir. Suyun eksildiğini fark ederseniz, hemen su ekleyerek ilk müdahaleyi yapabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz su eksilme durumu söz konusu değilse, bu durumda yapmanız gereken ise, hemen servisi arayarak durum hakkında bilgi verip yardım istemek olacaktır. Böyle durumlarda, profesyonel destek almanız daha kötü sonuçlarla karşılaşmanıza engel olacaktır.

 

hararet yapan araba nasıl anlaşılır

 

Hararet yapan araba nasıl anlaşılır?
Aracınızın motor bölümünde yer alan radyatördeki su eksilmesi durumuyla karşı karşıya kalmadıysanız, muhtemelen aracınızın contası yanmıştır. Motor kaynaklı hararet sorunu var ise, içerideki suyun beklediğinden daha az bir şekilde devir daim yaptığı ortadadır. Aracınıza su takviyesi yaptıysanız ve hala aynı sorunla baş etmeye çalışıyorsanız, herhangi bir bölümde kaçak olması söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir