Excel İlk Kelime Ayırmak

Yazar: | 6 Haziran 2015

Uzunca bir ad soyad listesinden isimleri ayrı soy isimlerini de ayrı almak için microsoft excel programı kullanılarak kolayca isimleri ayrı soy isimleri ayrı alanlara taşınabilmektedir. İlk kelime ayırmak için çok karmaşık olmayan bir excel fonksiyonu kullanmak gerekir. Bunun için yapılması gereken excelde uygun formülü kullanmak.

=SOLDAN(A1;MBUL(” “;A1;1)-1)


kelime ayırmak

Yukardaki resimdeki excelde soldan formülü içine yazılan MBUL formülüne bakıldığı zaman A1 hücresinde yazan iki kelime öbeği birbirinden nasıl ayrıldığını görelim.

=SOLDAN(A1;MBUL(” “;A1;1)-1) formülünü yazıp eneter tuşuna basınca C1 hücresinde sadece incele.web.tr geldiğini sitesi yazısının gelmediği görülür. Formül bulunan hücreyi tutup sürüklediğiniz zaman diğer hücreler içinde ayrı kelime ayırma bölme işlemini yapacaktır.

kelime ayırmak excel isim soy isim ayırmak fonksiyonu

Excelde fonksiyonlar eşittir işareti ile başlar ve daha sonra fonksiyon adı yazılır. Fonksiyon adı tamamen yazıldıktan sonra parantez açma simgesi gelir ya da kendimiz yazarız. Excelde bir fonksiyon yazıldığı zaman hemen altında bu fonksiyonun nasıl kullanılacağı açık ve anlaşılır bir şekilde ifade edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir