Excel düşeyara vertical loop

Yazar: | 18 Haziran 2015

Excel fonksiyonlarını tam olarak doğru kullanmak işlerimiz oldukça kolaylaştırır. İşyerlerinde bazı iş yükleri oldukça fazla olabilir. Bu iş yüklerine bir de gereksiz angarya işler birleşince bu işler iyice bıktırıcı bir hal alabilmektedir. Bu yüzden excelde yapılacak işleri iyi bilmek gerekir. Excelde yapılacaklar doğru kullanmak hem çalışanın iş yükünü azaltır hem de gereksiz mükerrer işlemlerden kurtarır. Düşeyara ya da vertical loop olarak çok kullanılmayan ama çok önemli bir excel arama fonksiyonudur.
Excel düşeyara fonksiyonu nasıl çalışır bir örnekle açıklamaya çalışalım. Uzunca bir liste var ve bu listede il plaka kodlarının karşısına o il ile ilgili bazı başlıklar bulunuyor. Ama sizin istediğiniz bu listede tabloda il plaka kodu değilde il isimleri gelsin. İl plaka kodlarının olduğu yerlere doğru il isimlerini getirmek için yapılacak işlemler birkaç basamakta yapılır. İlk önce ayrı bir tabloda il isimleri ve il kodlarının bulunduğu bir excel tablosu oluşturulur. İlk sütun il kodları, ikinci sütun ise il isimleri olsun. Daha sonra il kodu ile il isimlerini değiştireceğimiz excel tablosunda il kodlarının olduğu sütunun yanına =düşeyara(aranan değer;tablo dizini;sütun indis sayısı;aralık bak) fonksiyonu kullanılır.
Aranan değer: il plaka kodu
Tablo dizisi: daha sonra oluşturduğumuz il plaka kodu il isimlerinin olduğu liste (iki kolonuda tamamen seçmeliyiz)
Sütun indis sayısı: il plaka isim tablosundan hangi kolonu getirmesini istiyorsak o yazılmalıdır. Örneğin ilk kolonda plaka kodu, ikinci kolonda il ismi varsa biz 1 yazarsak il kodu, 2 yazarsak il ismi gelecektir.
Aralık: eşleştirme türüdür. Bu kısma doğru ya da yanlış iki değer yazılabilmektedir. Biz bu alana yanlış yazmalıyız ki sadece tam eşleşme yapılanları getirmeli

One thought on “Excel düşeyara vertical loop

  1. Pingback: Excel de Açılan Pencere Combobox Nasıl Yapılır ? | incele.web.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir