Volkswagen Golf Tarihi İncele

Yazar: | 20 Mayıs 2016

Golf Kuzey Atlantik’in sıcak su akıntısına verilen isim olan Golfstrom’dan esinlenilmiştir. Volkswagen Golf ilk nesli Golf I olarak adlandırılan model 1974 yılında üretilmeye başlandı.

Golf I

kaplumbağa modeline alternatif olarak üretildi. Volkswagen Golf1 bu isimle değil de 1984 yılına kadar Rabbit ve Caribe ismiyle piyasaya sürüldü.
Volkswagen Golf’ün Golf GTI adı verilen spor modeli 1975 yılında tanıtıldı.

GOLF II

Golf II modeli ise 1983 ile 1991 yılları arasında üretildi. Golf II ilk olarak Eylül 1983 yılında Frankfurt Motor Fuarında tanıtıldı.
Volkswagen Golf II modelinde Golf I modeline göre daha büyük bir kasa tercihi yaptı.

GOLF III

Golf III modeli 1991 den 1998 yılına kadar üretildi. 1992 yılında yılın otomobili seçilen Golf III modeli3 kapılı spor kasasıyla da oldukça beğeni topladı.

GOLF IV

1997 yılında üretilmeye başlayan bu model Avrupa’da en çok satılan araç oldu. Bu modelde iç dizayn yenilenmiştir. Tampon rengi ise gövde rengi ile aynı renk yapılmıştır.

GOLF V

2003 yılında üretilmeye başlayan bu model ise 2009 yılına kadar üretilmeye devam etmiştir. Bu model 2006 yılına kadar ABD de satışa sunulmadı.

GOLF VI

Golf VI Ekim 2008 de Paris Fuarında tanıtıldı. Bu model World Car Of The Year, Euro NCAP Safest Car of the Year ödüllerini almıştır.

GOLF VII

2012 yılından itibaren üretilen ve halen üretilmeye devam eden bu model de iç tasarım önceki modellere göre dikkat çekici değişikliğe gitmiştir.
Golf VII modeli bir önceki modeline göre 100 kg daha hafif olmasına rağmen kasa daha büyüktür.
2013 yılında World Car Of The Year ve World Car Awards ödüllerini almıştır. Bu modelde tasarım çizgileri önceki modellere göre sadeleştirilmiştir.

One thought on “Volkswagen Golf Tarihi İncele

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir