PORTATİF MOBİL TAŞINABİLİR KLİMA İNCELE

Yazar: | 20 Mayıs 2016

Yaz geliyor ve sıcaklıklar gittikçe artıyor. Bir zaman sonra sıcaklık dayanılmaz bir noktaya gelecek. Klima olmadan durulmaz noktaya geldiğinde sıcaklar canınıza tak deyince klima almak isteyecek ama eviniz kira olduğu için ya da farklı sebeplerden klima taktıramayacaksınız. Artık sıcaklığın etkisi iyice artarsa alternatif yollar arayıp en sonunda portatif klima ya da taşınabilir klima diye bir şey duyacaksınız. Portatif veya taşınabilir klima nedir nasıl kullanılır anlatalım.

Portatif klima tek parçadan oluşan normal klimalar gibi dışarda ayrı bir parçası olmayan tamamı bütün bir sistemdir. Aynı standart klima mantığı ile çalışır ve aynı derecede soğutma sağlayabilir. Kullanımı kolaydır ve ekstra bir bakımı da yoktur. Elektriğin olduğu istediğiniz yere götürüp kullanabilirsiniz. Taşınabilir klima boyutu çok büyük olmadığı için istenilen her yere rahatlıkla taşınabilir. Aşağıdaki videodan daha detaylı bilgi alabilir ve daha açıklayıcı görüntülere ulaşabilirsiniz.

Fakat bazı dezavantajları vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi sayılacak olanı gürültülü çalışmasıdır. Cihazı kapattığınız zaman ne kadar sese maruz kaldığınızı hissediyorsunuz.
İlk etapta serinlemenin verdiği rahatlık hoş bir rahatlama hissi verse de daha sonra cihazın çalışma sesi oldukça rahatsız etmeye başlıyor.
Diğer bir problem ise cihazdan çıkan sıcak havayı bir boru vasıtasıyla dışarı vermeniz gerekliliği. Soba borusu genişliğinde olan bu borudan sıcak hava çıkıyor ve bu havanın cihazın bulunduğu ortamın dışına aktarılması gerekiyor.

İlk aklımıza gelen boruyu balkon aralığından dışarı veririz. Fakat o zamanda dışardan gelen sıcak havayı engellenemez. Portatif klimanın tam verimle çalışması için boru mesafesinin 1 veya 1.5 metreden fazla olmaması gerekir.

portatif klima bağlantı

O yüzden taşınabilir klimanın borusunu soba borusunun takıldığı bacaya takmanız mümkün değil. Ya cama köpük sıkılıp mobil klimanın borusunu camdan dışarı verilecek ya da cam kesilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir