Volkswagen Golf 1.2 TSI DSG İncele

Yazar: | 21 Mayıs 2015

Araba almak için araştırma yaptığınız zaman karşınıza hatırı sayılır bir şekilde 1.2 motor seçeneği sunuluyor. İlk akla gelen 1.2 motor çeker mi rampalarda boğulur mu sollamaya çıkınca zorlanır mı. Bu sorulara verilen cevaplar ise genelde bu kadar küçük bir araba alınmaz. Motor küçük olduğu için hem çok yakar hem de zorlanır. Peki gerçekten böyle mi.

Bunu öğrenmenin en kolay yolu 1.2 motora sahip bir araç ile deneme yapmak. Test sürüşü için verilen araçla çok kısa mesafe gittiğiniz için ne olduğunu anlayamayabilirsiniz. Bu yüzden daha uzun süreye ve daha çok test imkanına gerek var.

vw volkswagen golf 1.2 tsi dsg

Volkswagen Golf 7 kasa 1.2 TSI otomatik modeli inceleyip değerlendirmesini yapalım. Öncelikle Volkswagen otomatik  vites (DSG) sürekli arıza veriyor diye yaygın görüş de insanların akıllarına geliyor. Bu konuyu başka bir yazıda değerlendirelim.

Volkswagen Golf 1.2 modelinin midline plus ve comfortline modeli arasında motor gücü olarak bir değişiklik yok. Sadece aksesuar ve tekerlek ebadı farklı olduğunu belirtelim. Volkswagen Golf 1.2 vites sisteminde normal sürüş ve spor sürüş modu bulunuyor.  Normal modda kullandığınız zaman gösterge ekranında D yazar spor modunda kullanıldığı zaman S ile spor modda sürdüğünüzü belirtir. D modu yani normal modda aracı sürmeye başlayalım. Kalkışta hafif bir hantallık hissi veriyor. Ama hemen sonrasında çok hızlı topluyor. Araç 7 ileri vites ve hızlanmaya başladıkça viteslerin geçişini hissetmeden hızlı vites artırıyor. 70 km hıza vardığınızda araç 7 vitese geçiyor. Devir ibresine baktığınızda normal modda 2000 devirin altında olduğu gözüküyor. Bu durum yakıt kullanımını oldukça etkiliyor.

Rampalarda veya sollamalarda şaşırtıcı bir serilik ile size güzel bir sürüş imkanı sunuyor. Eğer aracın 1.2 motor olduğunu bilmeseniz çok fazla inanmayabilirsiniz.  Aracın vitesi D/S konumundayken vites kolunu geriye doğru çektiğiniz zaman S yani spor moduna geçer. Bu modda ise araç daha yüksek devirde çalışır ve çok daha seri olur. Tabi bu durum yakıtınızı etkileyecektir.

Midline plus modeli 105 beygir gücündedir. Bu çekiş gücü aracın hantal olmasını boğulmasını engelliyor.  Bu motor gücü kullanıcıya güzel bir sürüş imkanı sürüyor.

Peki normal modda otomatik vites bir 1.2 TSI golf ne kadar yakar

Şehir içi: normal sakin kullanımda 100 km de 7 litreyi geçmez. Araçta start stop özelliği olduğu için araç kırmızı ışıkta ya da kısa süreli beklemelerde motor durur ve gaza basana kadar çalışmaz. Start stop aktif olduğu zaman bu yakıt daha da azalacaktır.

Şehirlerarası: ortalama 100 km hız ile gidilirse 5 litreye kadar yakıt düşer.

Bu veriler otomatik vites verileridir. Düz viteste yakıt tüketimi daha da az olması gerekir.

2 thoughts on “Volkswagen Golf 1.2 TSI DSG İncele

  1. mehmet çelik

    Araç güzel ama bu renk çok hoşuma gitmiyor. Biraz daha canlı tonlar bu araca yakışır.

    Reply
  2. goksel

    75.000 liraya kadar otomatik vites araç aramaktayım. Benzinli ya da dizel. Ancak çok seçenek var.. Hem gösterişli hem de güzel bir performansa sahip bir araç arıyorum. İdeal olanı seçmek için sizlerin görüşlerine ihtiyacım var. önerilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir