Nissan tüm modeller gösterge paneli arıza işaretleri

Yazar: | 24 Eylül 2016

 1. Kilitlenme Önleyici Fren Sistemi (ABS) uyarı lambası (yuvarlak içinde abs yazan yazı anlamı) Kontak anahtarını ON konumuna getirdikten sonra lamba yanacaktır. ABS fren sistemi uyarı lambası, sistemde herhangi bir sorun yoksa yaklaşık 2 saniye sonra sönecektir. Motor çalışıyorken lamba yanacak olursa, aracını- zın ABS ile ilgili donanımlarında bir arıza meydana gelmiş olabilir. Sistemi NISSAN yetkili servisinde kontrol ettirin.
 2. Fren uyarı lambası (yuvarlak içinde ünlem işareti) Bu uyarı lambası hem el freni hem de ayak freni sistemleri ile ilgilidir. El freni göstergesi: Bu lamba el freni çekildiğinde yanar. Düşük fren hidroliği seviyesi uyarısı: Hidrolik seviyesi düşecek olursa bu lamba yanarak sürücüyü uyarır. Bu ışık motor çalışırken ve el freni çekili değilken yanarsa aracı hemen durdurun ve güvenli bir yere çekerek aşağıdaki prosedürü uygulayın: 1. Fren hidrolik seviyesini kontrol edin. Gerektiği kadar fren hidroliği ekleyin. UYARI: Fren hidrolik yağı seviyesi, haznedeki MIN (minimum) çizgisinin altında ise fren sistemini NISSAN Yetkili Servisine kontrol ettirmeden aracınızı kullanmaya devam etmeyin. Fren hidrolik seviyesi normal ise: Uyarı sistemini NISSAN Yetkili Servisinizde kontrol ettirin. UYARI: Aracınızı kullanmanız tehlikeli olabilir. Aracınızı en yakın NISSAN Yetkili Servisi’ne çektirin. Motor durduğunda fren pedalına basılması durma mesafesinin artmasına sebep olur ve daha fazla pedal açıklık mesafesi ve daha büyük pedal kuvveti gerektirebilir.
 3. Şarj uyarı lambası (gösterge panelindeki nissan akü artı eksi işareti) Motor çalışıyorken lamba yanacak olursa, aracınızın şarj sisteminde bir arıza var demektir. Motoru durdurun ve alternatör tahrik kayışını kontrol edin. Alternatör kayışı gevşek, kopmuş, aşınmış veya çatlamış ise veya akü şarj uyarı lambası yanmaya devam ediyorsa, derhal NISSAN yetkili servisine başvurun. DİKKAT Alternatör kayışı gevşek, kopmuş veya kayıpsa aracınızı kesinlikle kullanmaya devam etmeyin.

nissan-gosterge-ariza-isaretleri-kaskayi

 1. Dizel Partikül Filtresi (DPF) uyarı lambası (mevcut ise) UYARI: Egzoz gazıyla yanmamak için dikkatli olun. z Aracınızı kuru ot, kağıt ve çöp gibi kolay tutuşabilen maddeler üzerine park etmeyin. DPF uyarı lambası yanarken araç düşük hızla kullanılırsa, arıza güvenlik sistemi motor devrini ve/veya torkunu sınırlayacaktır. Böyle bir durumda motor yağının değiştirilmesi ve biriken partiküllerin NISSAN yetkili servisi tarafından temizlenmesi gerekmektedir. Servis rejenerasyonu bir bakım öğesidir ve NISSAN Garantisi kapsamında değildir. DPF bulunan modeller için tavsiye edilen yağları kullanın. Ayrıntılı bilgi için “9. Teknik bilgi” bölümündeki “Kapasiteler ve tavsiye edilen yakıt ve yağlar” kısmına bakın. DİKKAT DPF, partikül yakımından sonra aşırı sıcak olacaktır. Sadece M9R motorlu model: Kontak anahtarı ON konumuna çevrildiğinde, Dizel Partikül Filtresi uyarı lambası bir kaç saniye yanar ve sonra söner. Bu durum sistemin doğru şekilde çalıştığını gösterir. Tüm dizel motorlarda: NISSAN YEŞİL PROGRAMI Bazı dizel modellerde, egzoz gazındaki karbonu (kurum) yok eden bir Dizel Partikül Filtresi (DPF) mevcuttur. DPF sisteminin daha iyi daha etkin çalışabilmesi için, sistemin “rejenerasyon” (yeniden üretim) adı verilen ve biriken karbonun yok edilmesini kapsayan bir temizlik işlemi yapması gerekir. 2-4 Gösterge ve kumandalar Bu rejenerasyon işlemi, normalde otomatiktir ve sü- rücü tarafından görülemez. Rejenerasyonun kısıtlamaları: Sık yapılan kısa yolculuklar ya da dur/kalkların yoğun olduğu sürüşler, filtrede aşırı karbon oluşmasına neden olabilir. Bu durumda DPF uyarı lambası yanar (ve araç bilgileri ekranında bir mesaj görüntülenir, bu bölümde daha sonra anlatılan “Araç bilgileri ekranı” konusuna bakın) ve rejenerasyon başlatılabilecek şekilde aracı kullanmanız için sizi uyarır. DPF uyarı lambası yandığında, yasal ve güvenlik durumu el verdiği sürece, araç, DPF uyarı lambası sönene kadar 60 km/sa hızın üstünde sürülmelidir. Bu işlemin tamamlanması 30 dakika sürebilir. Rejenerasyon başarısız olursa: DPF uyarı lambasına rağmen önlem almamanız durumunda, DPF sisteminin dolmasına neden olabilir. Bu gerçekleşirse NISSAN Yetkili Servisi’nizde Servis Rejenerasyonu yaptırmanız gerektiğini gösteren Arıza Göstergesi (MI) de yanar. DPF sistemini korumak için motor devri 3000 dev/dk.ya sınırlanabilir. NOT Zorunlu rejenerasyon için bir NISSAN satıcısı- na ya da yetkili servisine başvurun.
 2. Elektrik Destekli Direksiyon (EPAS) uyarı ışığı (göstergedeki ps işaretinin anlamı): Kontak anahtarı ON konumuna alındığında, EPAS uyarı ışığı yanar. Bu, sistemin devrede olduğunu gösterir. Uyarı lambası, motor çalıştırıldıktan sonra yanmaya devam ederse, hidrolik direksiyon desteği olmaz: normal çalışmayla kıyaslandığında direksiyon simidini döndürmek için sarf edilen çaba ciddi oranda arttığı için tavsiye edilmemesine rağmen, araç, mekanik direksiyon sistemi kullanılarak sürülebilir. UYARI:  Sürüş esnasında EPAS uyarı lambası yanarsa güvenli bir şekilde mümkün olan en kısa zamanda aracı durdurun. Bazı durumlarda EPAS sisteminin dışındaki faktörler uyarı lambasının yanmasına neden olabilir. Uyarı ışığı yanarsa aracı güvenli bir şekilde mümkün olduğunca çabuk durdurun, kontak anahtarını “OFF” konuma getirerek yaklaşık 20 saniye bekleyin, sonra da kontak anahtarını tekrar ON konumuna getirin. Işık yanmaya devam ederse NISSAN Yetkili Servisi’niz ile bağlantı kurun.
 3. Motor yağ basıncı uyarı lambası (göstergedeki yağdanlık çeşme damla işaretine benzeyen yazının anlamı): Bu lamba, düşük motor yağ basıncı uyarısını verir. Normal sürüş esnasında yağ basıncı uyarı ışığı yanıp söner ya da sürüş esnasında yanarsa veya motor ilk çalıştığında yanık kalırsa aracınızı hiç vakit kaybetmeden emin bir yere çekip motoru hemen durdurun ve NISSAN Yetkili Servisi’nizden yardım isteyin. DİKKAT Yağ basıncı uyarı lambası yanık iken aracın kullanılmaya devam edilmesi, motorunuzda garanti dışı sayılabilecek çok ciddi hasarlara neden olabilir. NOT [Oil Level Low] (Yağ seviyesi düşük) mesajı, kontak ON (AÇIK) konumuna getirildikten sonra 5 saniye süreyle görüntülenir. Ayrıca bu bölümde anlatılan “Araç bilgilendirme ekranı” konusuna bakın.
 4. Ön hava yastığı devre dışı (OFF) uyarı lambası Kontak anahtarı ON konumuna getirildiğinde, gösterge tablosundaki ön yolcu hava yastığı devre dışı (OFF) uyarı lambası , 7 saniye yanar sonra, söner. Bu, sistemin devrede olduğunu gösterir. Lamba, ön yolcu hava yastığının durumunu belirtir. Ön yolcu hava yastığı devreden çıkarılmışsa, lamba yanar ve ön yolcu hava yastığı anahtarı OFF (KAPALI) pozisyonunda kaldığı sürece yanmaya devam eder.
 5. Arıza uyarı ışığı (kırmızı) (mevcut ise) Kontak ON konumuna alındığında, Arıza Göstergesi lambası (MI) yanar. Bu, sistemin devrede olduğunu gösterir. Turuncu Arıza Göstergesi (MI) ışığıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için bu bölümün ilerleyen kısımlarında yer alan “Arıza Göstergesi (MI) ışığı” başlıklı konuya bakın. Kırmızı arıza uyarı ışığı motor çalışıyorken sürekli yanıyorsa, motor kontrol sisteminde bir arıza olabilir. Aracı NISSAN yetkili servisinizde kontrol ettirin. Aracı servise kadar çektirmeniz gerekli değildir. DİKKAT: Motor kontrol sistemindeki arıza giderilmeden aracın kullanımı aracın sürüş özelliklerinin bozulmasına, yakıt tüketiminin artmasına ve motor kontrol sisteminde arızaya neden olabilir. Bu da aracın garanti kapsamını etkileyebilir. Aracın motor kontrol sisteminin düzgün ayarlanmaması, geçerli emisyon kurallarıyla ve yönetmelikleriyle uyumsuzluğa yol açabilir.
 6. Kritik uyarı lambası (üçgen çinde ünlem işaretinin anlamı): Kritik uyarı lambası, herhangi bir uyarı mesajı verildiğinde görüntülenir. Ayrıca bu bölümde anlatılan “Araç bilgilendirme ekranı” konusuna bakın.
 7. NATS güvenlik uyarısı lambası (mevcut ise) (gösterge panelinde araba içinde anahtar işareti): Kontak anahtarı LOCK, OFF veya Acc konumlarında iken bu lamba yanıp söner. Bu işlev aracınızın NISSAN Hırsızlık Önleme Sistemi (NATS) ile donatıldığını gösterir.
 8. Emniyet kemeri (sürücü ve ön yolcu) uyarı ışığı Yolcu emniyet kemeri uyarı ışığı, sürücü veya ön yolcu emniyet kemerleri düzgün takılmadığında sürücüyü uyarır. Bu ışık, kontak anahtarı ON konumuna getirildiği zaman da yanar. Sürücü ve ön yolcu (oturan varsa) emniyet kemerleri düzgün şekilde takıldığında lamba söner.
 9. Yardımcı Emniyet Sistemi (SRS) hava yastığı uyarı lambası Kontak anahtarı ON ya da START konumundayken, Yardımcı Emniyet Sistemi (SRS) hava yastığı uyarı lambası yanar. Sistemde herhangi bir sorun yoksa, SRS hava yastığı uyarı lambası yaklaşık 7 saniye sonra sönecektir. Aşağıdaki durumlardan herhangi biri oluşursa, hava yastığı sistemleri ve ön gergili emniyet kemerlerinde bir arıza söz konusudur ve aracınızın en yakın NISSAN Yetkili Servisi’ne götürülmesi gerekir:  7 saniyeden daha uzun süre yanıyorsa, Yanıp sönüyorsa, Hiç yanmıyorsa Arıza giderilmediği takdirde SRS hava yastığı sistemi ve ön gergili emniyet kemerleri düzgün çalışmayabilir.
 10. Yakıt filtresinde su var uyarı ışığı (mevcut ise) Motor çalışıyorken uyarı lambası yanık kalır veya yanıp sönerse yakıt filtresinde su olması muhtemeldir. Bu durumda, yakıt filtresindeki suyu boşaltmaya çalışın, “8. Bakım ve kendi başınıza yapabilecekleriniz” bölümündeki “Yakıt filtresi (Dizel motorlu modeller)” konusunda bakın. DİKKAT Yakıt filtresinden suyun boşaltılmaması motorda ciddi hasarlara neden olabilir. En kısa zamanda bir NISSAN Yetkili Servisine başvurun.
 11. 4WD (4-tekerlekten çekiş) uyarı lambası (4WD modeller) 4WD uyarı lambası, kontak anahtarı ON konumuna getirildiğinde yanar. Motor çalıştıktan kısa bir süre sonra söner. 4WD (4-tekerlekten çekiş) sistemi arızalandığında veya ön ve arka tekerleklerin dönüş hızlarında fark olduğunda bu uyarı ışığı yanıp söner veya sürekli yanar. “5. İlk çalıştırma ve sürüş” bölümünde “Dört tekerlekten çekiş (4WD) (mevcut ise)” kısmına bakın. DİKKAT: Sürüş esnasında bu uyarı lambası yanıp söner veya sürekli yanarsa 4WD modu yerine 2WD modu devreye girecektir. Araç hızını düşürün ve aracı en kısa zamanda NISSAN yetkili servisine götürün. 2-6 Gösterge ve kumandalar  LOCK konumundayken aracı kuru ve sert zeminlerde kullanmayın. z 4WD uyarı ışığı sürüş esnasında aşağıdaki sıra ile yanıp sönerse, tarif edilen şekilde hareket edin: – Hızlı hızlı yanıp sönerse (saniyede iki defa) Aracı güvenli bir şekilde yol kenarına alın ve motoru rölantide çalıştırın. 4WD sisteminin arızalanmasını engellemek için sürüş modu 2WD moduna değişecektir. Araç uyarı ışığı söner sönmez tekrar kullanılabilir. – Yavaş yanıp sönerse (yaklaşık iki saniyede bir defa) Sürüş modunu 2WD moduna alın ve aracın hızını güvenli bir şekilde azaltın. Yukarıdaki işlemler uygulandıktan sonra uyarı ışığı hala yanıyorsa, sistemi en kısa sürede NISSAN Yetkili Servisi’ne kontrol ettirin.
 12. Otomatik şanzıman kontrol göstergesi lambası (Otomatik şanzımanlı modeller) Bu lamba, hem “Otomatik şanzıman yağı sıcaklık uyarısı” hem de “Arıza güvenlik işlemi” için yanar. Otomatik şanzıman yağı sıcaklık uyarısı: Bu lamba, otomatik şanzıman yağı sıcaklığı çok yüksekse yanar. Sürüş esnasında lamba yanarsa hızınızı güvenli bir şekilde lamba sönene kadar azaltın. Arıza güvenlik işlemi: Kontak anahtarı ON konumuna getirildiğinde, lamba 2 saniye süreyle yanar. Lamba yanıp sönerse, otomatik şanzımanın doğru çalışmadığına işaret ediyor olabilir. Şanzımanı NISSAN Yetkili Servisinde kontrol ve tamir ettirin. DİKKAT Otomatik şanzıman kontrolü uyarı lambası yanarken aracı çalıştırmaya devam etmek şanzımanda hasara yol açabilir.
 13. Sürekli Değişken Şanzıman (CVT) gösterge lambası (CVT modeller) Bu ışık kontak anahtarı ON konumuna getirildiği zaman yanar. CVT ışığı normal kullanım esnasında yanarsa, Sü- rekli Değişken Şanzıman’da (CVT) bir sorun olduğuna işaret ediyor olabilir. Sistemi NISSAN Yetkili Servisi’nizde kontrol ettirin. NOT Şanzıman kontrol sisteminde bir arıza olduğunda ekranda CVT ELECTRONIC CONTROL SYSTEM WARNING (CVT ELEKTRONİK KONTROL SİSTEMİ UYARISI) (orta konsol – mevcut ise) görüntüsü belirecektir. Ayrıntı- lı Bilgi (INFO) tuşuna basıldığında, sistemin kontrol edilmesi için en yakın NISSAN yetkili servisine gidilmesini tavsiye edecektir.
 14. Elektronik Dengeleme Programı (ESP) OFF (DEVRE DIŞI gösterge ışığı (mevcut ise) Bu lamba, Elektronik Dengeleme Programı (ESP) devreden çıkartma düğmesi OFF (KAPALI) konumundayken yanar. Bu, ESP sisteminin devre dışı kaldığını gösterir. Bu lamba ayrıca kontak anahtarının ON konumuna getirilmesiyle de kısa bir süre yanar. ESP sistemi çalışıyorsa lamba yaklaşık 1 saniye sonra sönecektir. Gösterge ve kumandalar 2-7 ESP sistemi açık iken, ESP OFF (ESP Devre Dışı) gösterge lambası ve SLIP (Kayma) gösterge lambası yanıyorsa, sistem arıza önleme modunun çalıştı- ğına dair sürücüyü uyarır. Bu, sistemin düzgün çalışmıyor olabileceği anlamına gelir. Sistemi NISSAN Yetkili Servisi’nizde kontrol ettirin.
 15. 4WD modu gösterge ışığı (AUTO) (OTOMATİK) (4WD modeller) Bu ışık kontak anahtarı ON konumuna getirildiği zaman yanar. Motor çalışıyorken 4WD AUTO (4 tekerlekten çekiş otomatik) moduna geçişte bu gösterge ışığı yanar. “5. İlk çalıştırma ve sürüş” bölümünde “Dört tekerlekten çekiş (4WD) (mevcut ise)” kısmına bakın.
 16. 4WD modu gösterge ışığı (KİLİT) (4WD modeller) Bu ışık kontak anahtarı ON konumuna getirildiği zaman yanar. Motor çalışıyorken 4WD LOCK (4 tekerlekten çekiş kilit) modu seçildiğinde, bu ışık ve 4WD modu gösterge ışığı (AUTO) (OTOMATİK) ışığı yanar.
 17. Kızdırma bujisi gösterge ışığı (Dizel motorlar) Bu lamba kontak anahtarı ON konumundayken yanar ve kızdırma bujileri ısınınca söner. Motor soğuk ise kızdırma bujilerinin ısınma süresi daha uzun olacaktır.
 18. Düşük yakıt seviyesi uyarı lambası Yakıt deposunda çok az yakıt kaldığında, sürücüyü uyarmak için düşük yakıt uyarı ışığı yanar. En kısa sürede yakıt takviyesi yapın. Yakıt göstergesi boş konumuna geldiği zaman yakıt deposunda yedek olarak bir miktar yakıt kalır.
 19. SLIP (Kayma) gösterge lambası (mevcut ise) SLIP (KAYMA) göstergesi, Elektronik Dengeleme Programı (ESP) sistemi çalışıyorken yanıp sönerek sürücüye yol yüzeyinin kaygan olduğunu ve aracın yol tutma limitlerine ulaştığını bildirir. Sistemin çalıştığını hissedebilir veya duyabilirsiniz. Bu normaldir. ESP sistemi, patinaj sınırlamasını durdurduktan sonra ışık bir iki saniye için yanıp sönecektir
 20. Ön sis lamba gösterge lambası (mevcut ise) Ön sis lambaları yakıldığında bu lamba yanacaktır.
 21. Arka sis lambası gösterge lambası Arka sis lambası yakıldığında bu lamba da yanacaktır.
 22. Uzun huzme gösterge lambası Bu lamba, uzun huzme farlar devrede iken yanar, farlar kısa huzmeye alındığında söner.
 23. Kısa huzme gösterge lambası Bu ışık, düğme konumuna getirildiğinde yanar. Farlar yanar ve ön, arka park, plaka ve gösterge tablosu lambaları yanık kalır.
 24. Yan aydınlatma ve far gösterge lambası Bu ışık, yan lamba veya far konumu seçildiğinde yanar. Ayrıntılı bilgi için bu bölümde daha sonra yer alan “Far ve sinyal kolu” konusuna bakın.
 25. SPORT modu gösterge lambası (mevcut ise) SPORT modu devreye sokulduğunda, SPORT modu gösterge lambası yanar. SPORT modunun kullanımı için “5. İlk çalıştırma ve sürüş” bölümünde, “SPORT modu düğmesi” konusuna bakın.
 26. Römork sinyal göstergesi lambası Bu lamba, sinyal sisteminde ilave bir elektrik yükü bulunduğunda yanacaktır.
 27. Sinyal/flaşör gösterge lambaları Dönüş için sinyal verildiğinde veya dörtlü flaşör düğmesine basıldığında bu lamba yanıp sönmeye başlayacaktır.

Yukarda belirtilen gösterge ikaz ışıkları Nissan marka Nissan 200 SX, 300 ZX, 350 Z, Almera, Altima, Bluebird, GT-R, Maxima, Micra, Note, NX Coupe, Primera, Pulsar, Skyline GT-R , Sunny Country, Juke, Murano, Navara, Pathfinder, Patrol, Qashqai, Qashqai+2, Rally Raid, Skystar, Terrano, X-Trail model araçlarla ilgili gösterge panelinde bulunan arıza işaretleri ile ilgili bilgilerdir.

2 thoughts on “Nissan tüm modeller gösterge paneli arıza işaretleri

 1. Serkan

  Selamlar bende nissan primera vissia 2005 model arac var son iki gundur ana ekranda secure diye bir uyari yazisi var ne arizasi acaba ogrene bilirmiyim.
  Ilginize tesekkurler.

  Reply
 2. YASMEİN

  MERHABA BİR KAÇ GÜNDÜR NİSSAN JUKE GÖSTERGE PANELİNDE AUTO YEŞİL IŞIK YANIYOR SEBEBNİ SÖYLEYEBLİLİRMİSİNİZ?TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir