Opel Astra Vectra İnsignia Gösterge Paneli İkaz Işıkları Ne Anlama Geliyor

Yazar: | 28 Haziran 2015
ABS uyarı lambası

ABS uyarı lambası

Yuvarlak çember içinde yazan ABS yazısı: ABS uyarı lambası anlamına geliyor. Araçta ABS devreye girdiğinde yanan göstergedeki ikaz işaretidir. Seyir sırasında yanarsa, bu durum bir arıza belirtisidir. Fren sistemi uyarı lambası yanmıyorsa, normal fren sistemini kullanmaya devam edebilirsiniz (kilitlenme önleyici fren sistemi olmadan). Bir Yetkili Servis İstasyonuna başvurmanız önerilir.

akü şarj uyarı lambası

Akü Şarj Uyarı Lambası

  Akü resmi içinde artı eksi (+ -) işaretinin anlamı: Akü Şarj Uyarı Lambası Sürüş sırasında yanarsa bu durum bir arıza belirtisidir. Gereksiz tüm elektrikli donanımları kapatınız. Hemen bir Yetkili Servis İstasyonuna başvurmanız önerilir.

arka sis lambası göstergesi

arka sis lambası göstergesi

 arka sis lambası göstergesi Üç tane düz çizgi üzerinde kavisli çizgi anlamı: Arka sis lambası göstergesi: Arka sis lambalarını yaktığınızda yanar.

 

buzlanma uyarı lambası

buzlanma uyarı lambası

Buzlanma Uyarı Lambası UYARI Sıcaklık 4°C değerinin üzerine çıksa dahi kötü hava şartları nedeniyle yolda bazı tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Dış hava sıcaklığı 4°C veya daha düşükse yanar. Buz resmi, altıgen içinden çıkan çizgilerin anlamları: Havanın soğuk olduğu buzlanma olabileceği anlamına gelir.

denge sistemi göstergesi

denge sistemi göstergesi

Aracın arkasından çıkan eğik çizginin anlamı: Denge sistemi göstergesi: Denge Denetimi Uyarı Lambası Sistem devredeyken yanıp sönecektir. Kontağı açtığınızda sürekli yanarsa ya da yanmazsa, bu bir arıza belirtisidir. Arıza sırasında sistem devre dışı kalır. Hemen bir Yetkili Servis İstasyonu’na başvurmanız önerilir.

düşük yakıt seviyesi uyarı lambası

düşük yakıt seviyesi uyarı lambası

Benzinlik pompası işareti: Yakıt seviyesinin düşük olduğunu kısa sürede yakıt alınması gerektiğini ifade eder. Seyir sırasında bu lamba yanarsa ilk fırsatta yakıt ikmali yapınız.

emniyet kemeri hatırlatma sistemi

emniyet kemeri hatırlatma sistemi

Yolcunun üzerinde ip işareti: emniyet kemeri hatırlatma sistemi, emniyet kemerinin takılması gerektiğini uyarır. Emniyet kemeri takmayı hatırlatmak için uyarı lambası yanar ve sesli uyarı verilir.

far göstergesi

far göstergesi

Göz üzerinde çizgi işareti: Far göstergesi anlamına gelir. Aracın farları yandığı zaman yanan gösterge ışığıdır.

fren sistemi uyarı lambası

fren sistemi uyarı lambası

Yuvarlak içerisinde ünlem işareti, gösterge panelinde yazan ünlem işareti: fren sistemi uyarı lambası anlamına geliyor. Fren Sistemi Uyarı Lambası Kontak açıkken el frenini çektiğinizde yanacaktır. Seyir halindeyken uyarı lambası yanarsa, el freninin devrede olmadığından emin olunuz. El freni indirilmemişse fren sıvısı seviyesinin düşük olduğunu veya fren sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Hemen bir Yetkili Servis İstasyonuna başvurmanız önerilir. UYARI Uyarı lambası yanıyorken aracı sürmek tehlikelidir. Frenleme performansında önemli ölçüde düşüş yaşanabilir. Aracı durdurmak daha uzun sürer. Hemen bir Yetkili Servis İstasyonuna başvurmanız önerilir. El freni çekilmişken aracın uzun mesafe sürülmesi fren arızasına ve kişisel yaralanma riskine yol açabilir.

güç aktarmı sistemi uyarı lambası

güç aktarmı sistemi uyarı lambası

Tırtıklı yuvarlak çember içinde bulunan ünlem işareti: güç aktarım sistemi uyarı lambası anlamına geliyor.

hava yastığı uyarı lambası

hava yastığı uyarı  lambası

Ön Hava Yastığı Uyarı Lambası Çalıştırma sırasında uyarı lambası yanmıyorsa, yanık kalıyorsa veya yanıp sönüyorsa sistem devreden çıkarılmış olabilir. Bir Yetkili Servis İstasyonu’na başvurmanız önerilir.

hidrolik direksiyon uyarı lambası

hidrolik direksiyon uyarı lambası

Direksiyon yanında ünlem işareti: hidrolik direksiyon uyarı lambası ikaz uyarı ışığı anlamına gelir. Elektrik destekli direksiyon (EPS) sistemi uyarı ışığı (varsa) Bu gösterge ışığı, kontak anahtarı “ON (AÇIK)” konumuna getirildiğinde yanacak ve sonra motor çalıştıktan sonra sö- necektir. Bu ışık, EPS’de arıza olduğunda da yanar. Sürüş sırasında yanarsa, aracınızı kontrol edilmesi amacıyla  yetkili servisine götürmenizi öneririz.

hız kontrol sistemi göstergesi

hız kontrol sistemi göstergesi

Hız kontrol sistemi, ayağınızı gaz pedalı üzerinde tutmadan ayarlanmış hızı korumanızı sağlar. Hız kontrol sistemini aracınızın hızı 30 km/h üzerinde olduğunda kullanabilirsiniz. HIZ KONTROL SİSTEMİNİN KULLANILMASI UYARILAR Hız kontrol sistemini yoğun trafikte, virajlı ve kaygan yollarda kullanmayınız. Bu, araç kontrolü kaybı, ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabilir. Yokuş aşağı yollarda araç hızı ayarlanan hız değerinin üzerine çıkabilir. Sistem frenleri devreye sokmaz, fakat bir uyarı gösterir. Hız kontrol anahtarları direksiyon simidinde bulunur. Hız Kontrol Sisteminin Açılması ON kısmına basınız ve bırakınız. hız kontrol sistemi göstergesi, gösterge bütününde görüntülenecektir.

Hızın Ayarlanması 1. İstenilen hıza kadar hızlanınız. 2. SET+ kısmına basınız ve bırakınız. 3. Ayağınızı gaz pedalından kaldırınız. Not: Göstergenin rengi değişir.

Not: Yokuş yukarı giderken araç hızınız, ayarlanan hız değerinden 16 km/hden daha düşük olursa hız kontrol sistemi devreden çıkar. Ayarlanan

Hızın Değiştirilmesi:

• İstenilen hıza ulaşana kadar gaz veya fren pedalına basınız. SET+ kısmına basınız ve bırakınız.

• SET+ (AYARLA+) veya SET- (AYARLA-) düğmesine basılı tutunuz. İstenilen hıza ulaşınca kumandayı bırakınız.

• SET+ (AYARLA+) veya SET- (AYARLA-) düğmesine basıp bırakınız. Ayarlanan hız değeri yaklaşık 5 km/h artımlarla değişir. Not: Gaz pedalına basarak hızı artırırsanız ayarlanan hız değişmez. Gaz pedalını bıraktığınızda, aracınız daha önceden ayarlanmış hıza döner.

kapılar açık uyarı lambası

kapılar açık uyarı lambası

Araç çalışıyorken ve kapılardan biri tamamen kapalı olmadığında görüntülenir.

kızdırma bujisi uyarı lambası

kızdırma bujisi uyarı lambası

Gösterge panelinde varolan kıvırcık çizgi, boynuz işaretine benzeyen işaret: kızdırma bujisi uyarı lambasıDİZEL MOTORUN ÇALIŞTIRILMASI Soğuk veya Sıcak Motor 1. Kontağı açınız ve kızdırma bujisi göstergesi sönene dek bekleyiniz. 2. Debriyaj pedalına sonuna kadar basınız. 3. Motoru çalıştırınız.

Not: Gaz pedalına basmayınız. Not: Motorun marş edilmesi sırasında debriyaj pedalının bırakılması, marş işleminin sonlandırılmasına ve kontak açık durumuna dönülmesine neden olur.

Not: Sıcaklığın -15ºC (5ºF) değerinin altında olduğu durumlarda motoru 10 saniyeye kadar marş etmeniz gerekebilir.

Not: Marş motorunu sadece sınırlı bir süre çalıştırabilirsiniz. Not: Motoru çalıştırmak için sınırlı sayıda denemeden sonra, sistem bir süre geçene kadar, örneğin 30 dakika yeniden denemenize izin vermez.

Kızdırma bujisi nedir

Aracın Çalıştırılamaması Debriyaj pedalına tamamen basıldığında ve kontak anahtarı III konumuna getirildiğinde motor marş etmezse: 1. Debriyaj ve fren pedallarına sonuna kadar basınız. 2. Motor çalışana kadar kontak anahtarını III konumuna çeviriniz. DİZEL PARÇACIK FİLTRESİ Filtre aracınızda bulunan salım azaltma sistemleri arasındadır. Egzoz gazındaki zararlı dizel parçacıklarını (kurum) filtre eder.

mesaj uyarı lambası

mesaj uyarı lambası

Göstergede yazan kutu-kare içinde i işareti: mesaj uyarı lambası. Bilgi ekranına yeni bir mesaj yüklendiğinde yanar. Mesajın ciddiyetine göre kırmızı veya sarı olabilir ve mesajın nedeni düzeltilene kadar yanık kalır. Mesaj uyarı lambası bazı mesajları desteklemek için yanar. Durumun önemine göre gösterge sarı veya kırmızı yanar ve ilgili durum ortadan kaldırılana kadar yanık kalır. Mesaj göstergesi ile birlikte sisteme özgü bir sembol, bazı mesajları desteklemek için yanabilir.

motor arıza göstergesi

motor arıza göstergesi

Göstergede musluk işaretine benzeyen işaret: Motor Uyarı Lambaları Arıza Gösterge Lambası Tüm Araçlar Motor çalışırken yanarsa, bu bir arıza göstergesidir. Motor çalışmaya devam edecektir ancak gücü düşmüş olabilir. Sürüş sırasında yanıp sönerse, hemen aracınızın hızını azaltınız. Yanıp sönmeye devam ederse, sert hızlanma veya yavaşlamadan kaçınınız. Hemen bir Yetkili Servis İstasyonuna başvurmanız önerilir.

motor soğutma sıvısı kontrolü

motor soğutma sıvısı kontrolü

Aracın Hararet Yapmasının Nedenleri

Gösterge panelindeki anahtar işareti: motor soğutma sıvısının azaldığını kontrol edilmesi gerektiğini gösterir. Motor soğutma suyu sıcaklığı uyarı ışığı (varsa) Motor soğutma suyu sıcaklığı 120 ± 3°C üzerine çıktığında uyarı ışığı yanar. Hararet yapmış bir motorla yola devam etmeyin. NOT Motor soğutma suyu sıcaklık uyarı ışığı yanarsa, bu motora zarar verebilecek aşırı ısınmayı gösterir.

uzun far göstergesi

uzun far göstergesi

Uzun farı yaktığınızda yanar. Selektörü kullandığınızda yanıp söner.

vites arttırma ikazı

vites arttırma ikazı

Vites Değiştirme İkazı Daha yüksek ya da düşük bir vitese geçmenin daha fazla yakıt tasarrufu ve daha düşük CO2 salınımı sağlayabileceğini bildirmek için yanar. Yüksek hızlanma, frenleme sırasında veya debriyaj pedalına basıldığında yanmaz.

 

yağ basıncı uyarı lambası

yağ basıncı uyarı lambası

Motor Yağı Sensörü Detaylı Açıklama

Göstergedeki çeşme musluk işareti: yağ basıncı uyarı lambası. Motor Yağı Uyarı Lambası UYARI Sürüş sırasında yanarsa ağ seviyesi doğru olsa dahi yolculuğa devam etmeyiniz. Yetkili Servis İstasyonuna başvurmanız önerilir.

yağdaki yakıt uyarı lambası

yağdaki yakıt uyarı lambası

Motor yağı seviyesi nasıl doğru kontrol edilir

Göstergedeki demlik işaretine benzeyen resim: yağdaki yakıt uyarı lambası. Motor yağ seviyesi uyarı ışığı (varsa) Motor yağı seviyesinin kontrol edilmesi gerektiğinde, motor yağ seviyesi uyarı ışığı yanar. Uyarı lambası yanarsa, motor yağı seviyesini mümkün olan en kısa sürede kontrol edin ve gerekirse motor yağı ekleyiniz. Bir huni kullanarak önerilen yağı yavaşça doldurunuz (Yağ ikmal kapasitesi: yaklaşık 0,6 ~ 1,0 lt.). Yalnız belirlenmiş olan motor yağını kullanınız. Motor yağını yağ seviyesinin yağ seviye çubuğundaki F işaretini aşmadığından emin olacak şekilde, taşırmadan doldurunuz.

ford start stop

AUTO-START-STOP

AUTO-START-STOP Sistem aracınız rölantideyken, örneği kırmızı ışıkta beklerken motoru kapatarak yakıt tüketimini ve CO2 salımlarını azaltır. UYARILAR Aracınızda otomatik vites kutusu varsa araçtan ayrılmadan önce vites kolunu P konumuna getiriniz. Sistem tarafından gerektiğinde motor otomatik olarak yeniden çalışabilir. Kaputu açmadan veya bakım yapmadan önce kontağı kapatınız. Sistem motoru kapatmış ama kontak açık olabileceğinden, aracınızdan ayrılmadan önce daima kontağı kapatınız. Not: Motor durduğunda otomatik Start-Stop göstergesi yeşil renkte yanar. Sürücünün vitesi boşa alması veya bir pedala basması gerekiyorsa bir mesajla birlikte sarı renkte yanıp söner. Sistem kullanılamadığında gri yanar.

Yukarıda yazan açıklamaları yazılan gösterge ikaz lambaları ford B-Max,ford C-Max,ford Escort,ford Festiva,ford Fiesta,ford Focus,ford Fusion,ford Granada,ford Ka,ford Mondeo,ford Mustang,ford Orion,ford Probe,ford Scorpio,ford Sierra,ford S-Max,ford Taunus,ford Taurus,ford Thunderbird  modelleri ile ilgilidir

5 thoughts on “Opel Astra Vectra İnsignia Gösterge Paneli İkaz Işıkları Ne Anlama Geliyor

 1. hasan huseyin ARTAN

  Motor sanzuman elektronigi anlami nedir arizasi nedir

  Reply
 2. ferdi doğuçam

  2009 dizel insignia da gösterge de arıza ışı yanıyor resmi var fakat buradan tarif edemiyorum konuya vakıf olanlar yardımcı olabilecek varsa 533 640 39 72 den ulaşabilir vatsaptan resim yaollayabilirim şimdiden teşekkür

  Reply
 3. şeyhmus

  servıs şanzıman yazıyor uzun yollarda durunca da sılınıyor tekrar 2012 ınsıgnıa arcım acaba neden olabılır

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir