Teknoloji Neden Giyilir- Giyilebilir Teknoloji

Yazar: | 7 Temmuz 2015

Giyilebilir teknoloji olarak ifade edilen akıllı bileklikler yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. İngilizcesi “wearable” olarak ifade edildiği için ingilizcede saat takı gibi eşyalar da elbise gibi giyilme olarak ifade edilir. Yani yüzük, saat, kolye, küpe gibi eşyalar takma fiili değil de giymek fiili olan “wear” ile ifade edildiği için türkçeye de teknolojiyi giymek olarak aldık. Giyilebilir teknoloji içinde akıllı bileklikler, akıllı saatler, kalp nabız bantları girmektedir. İlerleyen teknoloji ile alternatif giyilebilir teknoloji ürünleri ortaya çıkması kesin gözüyle bakılıyor.

Yakın zamanda özellikle telefon üreticilerinin giyilebilir teknolojiye yöneldiğini görmekteyiz. Özellikle akıllı saatler üzerinde oldukça fazla çalışma yapılıyor. Akıllı saatleri normal elektronik saat özelliklerinin yanında telefon ile senkronize ederek gelene aramalar, maiiler, mesajlar, sosyal iletiler telefonu kullanmadan görülebilir ve cevap verilebilir.  Ama görünen o ki bu teknolojiyi rahatlıkla kullanmamız için biraz daha optimize olmasını beklememiz gerekiyor. Bunların sebeplerinden biri akıllı saatlerin boyutlarının normal saatlerden daha büyük olması. Her ne kadar normal saat boyutlarında akıllı saatler üretilse de üzerinde çalışılmaya ihtiyaç olduğu da bir gerçek. Diğer bir sebep ise akıllı telefonlarda olduğu gibi batarya problemi. Saati küçültüp daha şık bir tasarım yapmaya çalışırken batarya hacmi de doğru orantılı olarak azalıyor. Batarya hacmi azalması saatin kullanım süresini azaltıyor.

Akıllı saatlere alternatif olarak saatlerdeki özelliklerin azaltılmasıyla akıllı bileklikler oluşturuldu. Akıllı bileklikler saatlere göre daha kullanılabilir olmasına rağmen özellikleri de az olduğu için çok tercih edilmiyor. Akıllı bileklikleri yine saat özelliğinin yanında gelen aramaları, mesajlarıi sosyal iletileri gösterme özelliği bulunuyor. Akıllı bilekliklerde ya küçük bir ekran bulunuyor ya da hiç ekran bulunmuyor. Bileklik özelliklerini ve bilekliğin topladığı adım sayısı, kalori hesabı, uyku süreleri gibi verileri akıllı telefonunuzla senkronize ederek kontrol edebilirsiniz. Her ne kadar şimdilerde çok fazla kullanıcı da bu ürünleri görmesek bile kullanıcıların yakından bu ürünleri takip ettiğini biliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir