Sıfır Araba Nasıl Alınır ?

Yazar: | 3 Ocak 2021

Sıfır bir araç almak, insanların geneli tarafından heyecan verici alımlardan biridir. Heyecanın yanında bayilerin tek tek dolaşılması fiyat tekliflerinin alınması alınan tekliflerin ekonomik boyutlarının analiz edilmesi ve alacak olduğunuz aracın hangi bayide olduğunu öğrenmeniz durumlarında harcadığınız zaman ve efor sizi baya yoracaktır.

 

Yeni bir araba almadan önce kullanış acısından arabadan beklentileriniz ve bütçeniz gibi durumları göz önünde bulundurarak nasıl bir araç alacağınıza karar vermelisiniz. Araç alırken yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgilendirme aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 

 

Gereksinimleri Belirlemek:

 

Yeni araba almadan önce yapılması gerekenlerin başında gelmektedir. Mesele aracı ne için kullanacağınızdır. Örneğin alacak olduğunuz aracı şehir içinde kullanacaksanız yakıt olarak daha az yakıt tüketen bir araç tercih etmeniz gerekmektedir.

Tercihiniz aile ortamında kullanılacak bir araçtan yana olacaksa bagaj büyüklüğü, koltuk genişliği gibi özellikler değerlendirmeye alınabilir. Eğer ki aracı spor, zevk ve kişisel olarak kullanacaksanız aracın rengi, iç dizaynı, koltuk sayısı, dış görünüşü ve motor performansı gibi opsiyonlar göz önünde bulundurulabilir.

 

Araba Hakkında Bilgi Edinme ve Araştırın:

 

Gereksinimleri belirleyip hangi aracı alacağınıza karar verdikten sonra araç hakkında araştırma yapılması gerekmektedir. Öncelikle çevrenizde alacak olduğunuz araca sahip olan kişilere sorular sorarak araç hakkında memnuniyetlerini öğrenin.

Satış temsilcileri ile iletişime geçerek aracın teknik özellikleri hakkında bilgi edinin. Araba hakkında edinmiş olduğunuz bilgileri bir ustaya danışarak bu özelliklerin sizin isteğinize karşılık verip veremeyeceğini dair bilgi edinin.

 

Bilgi edinmiş olduğunuz aracı kendi gözünüzden görme acısından bayilerin vermiş oldukları test sürüşü hizmetinden yararlanarak aracı sürerek daha kapsamlı bilgi sahibi olmanızda fayda vardır.

 

Yeni alınan arabaların garanti süreçlerinin olması yanında garanti sürecinin bitişinden sonraki dönemlerde aracın yedek parça bulunabilirliği ve maliyeti hakkında bilgi edinin. ( Aracınızın arıza yapması ve parçasının zor bulunabilir olması durumunda aracınızı kısa bir süre kullanamama durumları ile karşılaşabilirsiniz. )

 

Karar vermiş olduğunuz aracı almadan önce son olarak aracın sonraki dönemlerde maddi olarak size maliyelerini araştırmanız gerekmektedir. Vergi, Sigorta ve kasko gibi.

 

Teklif Alma:

 

Yeni araba almak, ikinci el araba almanın yanında daha maliyetli olduğundan dolayı karar vermiş olduğunuz aracı tek bir bayiden ya da satış temsilciliğinden almamaya özen gösterin.

Aracı satın almadan önce markanın bir kaç bayisinden fiyat almanız önerilmektedir. Bayinin aracı bünyesine katma durumlarından ötürü iki ya da daha fazla bayi arasında fiyat farlılıkları olabilmektedir.

Bu fiyat farklılıkları yol mesafesinden ya da toplu alımlarda uygulanan indirimlerden kaynaklanabilmektedir.

 

Bütçe hazırlama:

 

Son olarak almaya karar verdiğiniz aracın maliyetinde zorluk yaşıyorsanız bankaların sıfır araç kredi seçeneklerini araştırabilir teklif alabilirsiniz.

Size uygun olan faiz oranlarından yararlanarak taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Kredi kartına taksitli, çek ve senet karşılığında satış yapan bayileri de değerlendirmeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir