Otomobil elektrik sigortası nasıl değiştirilir

Yazar: | 13 Ağustos 2016

Araçlar ister benzinli ister dizel motor (mazot ile çalışan motorlar) olsun elektrik sistemi detaylarda farklılık olsa da genel olarak birbirine benzer bir şekilde çalışmaktadır. Araçlar yakıtla çalışmasına rağmen ilk çalışma anında aküde bulunan elektriğe ihtiyaç duymaktadır. Araç ilk çalıştırılması için marş motoru devreye girer ve aküden aldığı enerji ile motoru bir kez çalıştırır. Kontağı çevirdiğimiz zaman yapılan iş tam olarak budur. Bunun yanında aracın motoru çalışmıyorken kullanılan elektriksel tüm araçlar (radyo, iç dış aydınlatma, camların açılıp kapanması, araç kumandası veya anahtar ile kapıların kilitlenip açılması, alarmın çalışması, alarmın devreden alınması gibi) aküden gelen elektrik ile yapılır.

Aracın elektrik güvenliği elektrik sigortaları ile yapılmaktadır. Evdeki sigorta kutusuna benzer araçta da bir elektrik sigortası bulunur. Otomobil sigorta kutusunun yeri araçların marka ve modellerine göre değişiklik gösterir. Elektrik sigortası farklı şekillerde olabilmektedir. Aşağıdaki resimde çalışan ve aşırı elektrik yüklenmesinden dolayı kopmuş olan sigorta şekilleri bulunmaktadır.

araç sigortası çalışmadığı nasıl anlaşılır

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi çalışan ve çalışmayan sigorta resimleri bulunmaktadır. Yuvarlak kırmızı ile sigortaların bağlantıların koptuğu yerler görülmektedir. Örneğin radyo çalışmıyor ve sigorta panelinde de radyo ile ilgili sigorta yukarıdaki gibi bağlantısı kopmuşsa aynı özellikte yeni bir sigorta ile değiştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir