Mercedes-Benz 10 Yeni Elektrikli Araç Çıkaracak

Yazar: | 6 Ocak 2021

Özellikle son yıllarda Avrupa’da dizel araçlara olan ilginin azalıp elektrikli araçlara olan ilginin artması ile otomobil devleri de elektrikli araçlar konusunda çalışmalarına hız verdi.

Elektrikli otomobil konusunda sektörün öncülerinden olan Elon Musk’un kurucusu olan Tesla’nın elde ettiği başarılar ile de pek çok otomobil devi bu alana ağırlık vermeye başladı.

Alman otomobil devi Mercedes-Benz’de önümüzdeki iki yıl içerisinde 10 yeni elektrikli araç modeli piyasaya süreceğini açıkladı.

Mercedes-Benz, 2022 yılının sonuna kadar 6 yeni EQ, üç Smart ve bir adette minibüs olmak üzere toplam 10 adet elektrikli araç modeli piyasaya sürecek.

Özellikle dikkatleri çeken minibüs modeli ile şirketin en trend araçlarından olan Sprinter olacak ve macerasına elektrikli olarak da devam edecek.

Yeni EQ Modelleri

Otomobil devi Mercedes Benz tarafından yapılan açıklamada 2022 sonuna kadar ürün portföyüne EQA, EQB, EQS, EQE gibi modellerin yanı sıra EQE ve EQS SUV modelleri de ekleyecek. Yapılan açıklamada tanıtım tarihlerine dair bilgi verilmese de iki model hakkında bazı bilgilere yer verildi.

Şirket EQA ve EQB modellerini kompakt birer otomobil olarak piyasaya sürecek. EQA, 20 Ocak tarihinde duyurulacak ve otomobil devinin Rastatt tesislerinde üretilecek. EQB modeli ise kompakt bir SUV olarak karşımıza çıkacak.

Yine Mercedes Benz herhangi bir bilgi paylaşmasa da aracın Macaristan’da üretileceği biliniyor.

EQE modeli ise elektrikli lüks bir sedan olarak piyasada yerini alacak. S sınıfı programa dahil edilen bu model, Maybach modellerinin de üretileceği tesislerde üretilecek. EQE modeli sedan olmasına rağmen daha çok iş dünyasına hitap edecek bir otomobil olacak.

2021 yılının ikinci yarısında duyurulması planlanan aracın EQE ve EQS SUV modelleri ABD’de üretilecek.

Yeni Smart Modelleri

Daha önceleri de tamamen elektrikli olarak üretilip satılan Smart modellerine Alman devi yeni seriler ekleyecek. Bu modeller hakkında hiçbir bilgi verilmedi ama üretilecek modellerin isimleri biliniyor.

Eski elektrikli Smart’a, yeni Smart fortwo, Smart fortwo Cabrio ve Smart forfour isimli üç model eklenecek.

Elektrikli Minibüs Sprinter

Şirketin çok amaçlı ve popüler minibüsü Sprinter, yeni eSprinter olarak elektrikli bir şekilde piyasaya sunulacak.

Hakkında fazla bir bilgiye yer verilmeyen bu elektrikli modelin nasıl bir bataryaya sahip olacağı, kaç beygir gücünde olacağı, tek şarj ile ne kadar gidebileceği gibi detaylar ise bilinmiyor.

Sizler de Alman devi Mercedes Benz’in yeni tanıtacağı modelleri, otomobil sektörünün ve elektrikli araçların dizel araçların geleceğini nasıl etkileyeceği hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir