IBAN Numarası Nedir Hangi Amaçla Kullanılır?

Yazar: | 11 Ağustos 2016

Bankalar arası yapılan para transferinde kullanılır. IBAN numarası kullanılmasının amacı yapılabilecek hataların en aza indirgenmesini sağlamaktır. IBAN İngilizce anlamı “International Bank Account Number” yani uluslararası banka hesap numarası olarak kullanılır.  IBAN numarası ilk olrak Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılan bir hesap numarası olarak ortaya çıkmıştır.

Avrupa Birliği çalışmaları kapsamında, ülkeler arası yapılan para transferinde hatayı azaltmak ve işlemleri hızlandırmak için belirlenen IBAN numarası kullanılmaktadır. IBAN no sayesinde işlemler daha hızlı ve işlemlerden kaynaklanan hataların önlenmesi amacıyla oldukça faydalıdır.

IBAN, kullanım kolaylığı sebebiyle, Avrupa Birliği ülkelerinin yanında bazı ülkeler tarafından da kullanılıp uygulamaya sokulmuştur. Bazı ülkeler, IBAN numarasını yurtiçindeki işlemler içinde kullanılmıştır.

IBAN numarası Avrupa Birliği Standartları kapsamında en fazla 34 basamaklıdır. 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren yurtdışı para transferlerinin yanı sıra EFT dahil olmak üzere yurtiçi bankalar arası para transferlerinde de IBAN kullanmak zorunlu hale gelmiştir.

IBAN, Dünyadaki tüm banka hesapları içinde yalnızca bir hesabı işaret eden; rakam ve harflerden oluşur. Her hesabın bir IBAN’ı vardır ve bir IBAN, yalnızca bir hesabı işaret eder.

Bir IBAN, en fazla 34 basamaktan oluşur. IBAN’ın ilk dört hanesi, iki haneli ülke kodu ve iki haneli kontrol rakamıdır. Kontrol rakamı, IBAN’ın doğru ve geçerli olup olmadığını gösterir. IBAN’ın bundan sonraki kısmı, ulusal banka hesap numarasını içerir. Bu bölüm, IBAN’ın toplam uzunluğu 34 haneyi aşmayacak şekilde her ülke tarafından serbestçe belirlenebilir. Türkiye’de IBAN uzunluğu 26 hane olarak karar verilmiştir. Türkiye IBAN’ın kullanımı aşağıdaki gibidir.

iban numarası ne demektir ne için kullanılır

Hesap numarası IBAN numarasına nasıl dönüştürülür

IBAN numarasını öğrenmenin en kolay yolu Banka hesabınızın bulunduğu web sitesinde IBAN belirlemek için yapılan yönlendirmeye gitmeniz. Banka hesap numarasını iban numarasına dönüşümünü öğrenmek için internet bankacılığı veya mobil bankacılık varsa hesap bilgilerinden öğrenilebilir. Eğer online bankacılık kullanmıyorsanız, hesap kartınızı bankamatiğe takıp yine hesap bilgilerini görüntüle kısmından görüntüleyip dökümü alınabilmektedir. Bunun dışında hesabınızın bulunduğu bankaya giderek IBAN numarasını talep edebilirisiniz.

IBAN numarasının doğruluğunu nasıl kontrol edilir:

IBAN numarasının doğruluğunu kontrol etmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir