Hyundai İ30 Style Design Pack İncele

Yazar: | 10 Haziran 2015

Otomobil almak isteyenler araç fiyatlarının çok fazla yükselmesiyle Türkiye’de ön yargıyla bakılan modelleri de ayrıntılı incelemeye başladı. Dizel otomatik ve özellik olarak dolu bir araba alıp rahatça binmek istiyorsunuz. Gençlerin aklına gelen ilk model golf oluyor. Fiyatlarına baktığınız zaman oldukça yüksek olduğu özellikle sürüş konfor paketi gibi donanımlar eklediğiniz zaman aracın fiyatı 100 bin liralara kadar dayanıyor.

Peki alternatif ne olabilir diye düşünmeye başlıyorsunuz. Diğer markalarında fiyatları biraz düşük olsa da çok düşük olmadığını fark ediyorsunuz.

Bu durumda alınabilecek araçlardan biri Hyundai markasının İ30 modeli karşınıza çıkıyor. Sitesine girdiğiniz zaman resimleri oldukça göz alıcı ve cezbedici duruyor. Peki gerçek resimleri nasıl. Sizler için görseli bol bir değerlendirme yapmaya çalıştık.

İnceleyeceğimiz model İ30 style designpack modeli. Bu inceleyeceğimiz model tam donanımlı olan modelin bir alt modeli olarak geçiyor.
Hyundai Daha Fazla Yakıt Ekonomisi, Güvenlik notu: Pekiyi ve Hayır Diyemeyeceğiniz Özellikler sloganları ile tanıttığı İ30 modeline bakalım.

VİTES

DCT şanzıman sisteminde 2 düz şanzıman, sürücünün değiştirmek zorunda olmadığı debriyajları ile birlikte tek bir sistem içerisinde çalışır.

Şanzıman sisteminde millerin biri 1., 3. ve 5. ve geri vites için diğeri ise 2., 4., 6. vites için kullanılır.

Paralel şekilde çalışan bu iki milden biri bir sonraki vitesin geçişini hazırlarken diğer mil halihazırda geçirilmiş olarak aracın hareket etmesini sağlar.

Şanzıman Kontrol Ünitesi tarafından kontrol edilen elektrik motorlu aktivatörler vites geçişlerini ve debriyaj kavramasını gerçekleştirerek, süratli ve kusursuz vites geçişleri sağlıyor ve normal otomatik şanzımanlara kıyasla minimum verim kaybı ile tork iletimini kesilmeden gerçekleştiririr.
Dct şanzıman videosu

İÇ TASARIM

İ30 iç tasarımı ile gerçekten albenisi olan bir model olarak gözüküyor. Aracın direksiyonunda erişimi kolay ve kullanışlı konfor düğmeleri bulunuyor. Radyo düğmeleri telefon açma kapama düğmeleri hız sabitleyici düğmeleri ve direksiyon mod düğmeleri bulunuyor.

Direksiyon modları:

 

hyundai i30 design pack style direksiyon modları

Esnek Direksiyon Mod direksiyon eforunu sürücünün tercihine veya yol durumuna bağlı olarak kontrol eder. Direksiyon modu tuşluna basarak, istenen direksiyon modunu seçebilirsiniz.

Konfor direksiyon Mod direksiyon simidi hafifler. Konfor modu genellikle, şehir içi trafiğinde veya park ederken kullanılır. Ayrıca, konfor modu güçsüz sürücülerin kolay sürmesine yardım eder. Araç ilk kullanımda araca alışma  aşamasında konfor direksiyon modu kullanımı tavsiye edilir.

Spor Mod direksiyon simidi ağırlaşır uzun yolculuklarda otobanda kullanım için kullanılan moddur.

 Anahtarsız Çalıştırma

Hyundai i30 modelinde aracın anahtarı araç kumandasının içine gömülü bir şekilde duruyor. Basıldığında açılıp kapanan bir anahtar mekanizması bulunmuyor.

hyundai i30 anahtarsız çalıştırma anahtar 2015 model

hyundai i30 anahtarsız araç anahtarı 2015 model

Anahtar ile birlikte aracın yanına yaklaşıldığı zaman açma kapıdaki açma koluna basınca kapı açılır.

Hyundai İ30 Araç İçi İnceleme

Aracın koltukları aşırı konforlu olmasa da rahat sürüş imkanı veriyor. Direksiyondaki fonksiyonel düğmeler sürüş esnasında dikkat dağınıklığını engelliyor. Özellikle telefonla konuşma özelliği ile kaliteli ses seviyesi ile görüşmeler yapılabilir. Aynı zamanda telefondaki rehberi aracın teyp ekranında görebilme imkanı sunuyor.

Teyp ve klima alanındaki düğmeler rahat erişebilir durumdadır. Yeni araçlarda büyük bolero ekranlar ön plana çıkarken bu modelde küçük ekran bir dezavantaj olarak görülebilir. Havalandırma ızgaralarının ön göğüsteki konumu zarif çizgilerle dizayn edilmiştir. Ön kısıma estetik bir görünüm kazandırmıştır.

hyundai i30 2015 model araç içi resimler

El freni yanında bulunan küllük ve bardak koyma gözleri ön tarafta geniş bir alan oluşturmuştur. Kol dayaması ile sürüş konforu arttırılmıştır. Arka tarafta orta kısımdaki yükselti olmayışı hyundai i30 un arka tarafını 3 kişi rahat oturabilecek şekilde genişletmiştir.

hyundai i30 2015 model araç içi resim

Ön koltukların arkasında bulunan plastik kaplama alanı özellikle küçük çocukları olan aileler için koltukları koruma ve öndeki yolcuyu rahatsız etmemesi için güzel tasarlanmış bir alan olmuştur.

Hyundai İ30 Araç Bagajı İncele

Hyundai İ30 bagajı koltuklar dik durumdayken 378 litre bagaj hacmi bulunuyor. Arka koltuklar yatık haldeyken  1.316 litreye kadar bagaj hacmi arttırılabilmektedir.

hyundai i30 2015 model araç bagaj hacim resim

2 thoughts on “Hyundai İ30 Style Design Pack İncele

  1. tevfik

    Sinifindaki diger araclarla karsilastiginda ic hacmi cok yeterli ve perfonmans acisindan ust duzey ic tasarim cok guzel

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir