Gantt çizelgesi Gantt Chart Nedir

Yazar: | 10 Ağustos 2016

Kısaca iş planı çizelgesi olarak ifade edilebilir. Bu iş planı çizelgesinde hangi iş ne zaman yapılacak ve birbirine bağımlı veya bağımsız işler tanımlanır. Gantt çizelgesi Gannt Chart uygulaması proje yönetimi süreçlerinde kullanılmasında oldukça fayda olan bir uygulamadır. Microsoft Office uygulaması olan Gantt çizelgesi ile bir projede yapılacak işler alt kırımlarına ayrılarak hangi işin ne kadar zaman alacağı ve bağımlı işlerin durumu belirlenir.

Proje yöneticisi Gannt çizelgesi ile projedeki işlerin takibini ve kritik yolun değerlendirmesini yapar. Proje yöneticisi Gantt çizelgesine bakarak işleri ve çalışanlarını kontrol ederek uygun işe uygun personeli rahatlıkla kaydırabilir. Çizelgede iş başlıkları, süreleri ve bağımlılıkları belirlenir.

Bir projede hangi işler yapılacaksa bir yere yazılır veya bazen akılda tutulur ve projede işler karışmaya başlayınca ve zaman kısıtlaması olunca hangi iş ne zaman bitecek ve hangi personel ne kadar süre çalışacak belli olmayabilir. Özetle bu uygulama ile projede iş, personel ve zaman takibi yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir