Cep telefonu tarihi gelişimi -İlk cep telefonu-

Yazar: | 28 Ağustos 2016

Şimdi belki de cebimizde ikişer tane taşıdığımız cep telefonlarının ilk ne zaman ortaya çıktığını hiç düşündünüz mü? Alexander Graham Bell’in telefonu icat edişinden onlarca yıl sonra taşınabilir telefonlar yani cep telefonları fikri şekillenmeye başladı. Ama bu hiç kolay olmayacaktı. 1940’lara kadar dayanan ilk cep telefonu fikri yaklaşık 40 – 45 sene kadar hayat bulmadı.
Tarihler 1983 yılını gösterdiğinde Motorola firması DynaTAC 8000X modelini geliştirerek tarihteki ilk cep telefonunu piyasaya sürmüş oldu. Cep telefonunun mucidi sayılan Martin Cooper tarafından 1973 yılında şirket yönetimine sunulan fikir çok beğenilmiş ve şirket hemen bu proje için büyük bir bütçe ayırmıştır. Yaklaşık 10 yıllık bir çalışmayla ilk cep telefonu hayat bulmuştur.

ilk cep telefonu bulan adam
Tahmin edildiği üzere ilk cep telefonu öyle bugünkü gibi bildiğimiz telefonlardan çok farklıydı. Öncelikle ilk cep telefonunun kocaman bir makine olduğunu söylemek gerekiyor. Yaklaşık 850 gram ağırlığında olan ilk cep telefonuyla öyle uzun süre konuşabilmek mümkün değildi. Konuşma süresi 20 dakika olan telefonun bekleme süresi ise 4 ya da 5 saat kadardı. Elbette bir de yaklaşık 15 cm uzunluğunda olan antenini de belirtmek gerekiyor. Yani bir cep telefonundan çok bir çanta telefonu demek daha doğru olacak. Piyasaya çıkan Motorola DynaTAC 8000X yine de Martin Cooper’ın 10 yıl önce şirkete sunmuş olduğu prototipten daha küçük ve 200 gram daha hafifti.
Tam olarak 3.995 dolardan piyasaya çıkan bu ilk cep telefonunu ilk kullananlar genellikle parası olanlardı. O dönemde bu ilk cep telefonlarını ve ardıllarını borsacıların ve iş adamlarının sıklıkla kullandığı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir