Araba Nasıl Renk Değiştirir ?

Yazar: | 5 Ocak 2021

Aldığınız ikinci el arabanızın renginden memnun değilseniz, artık o renkten sıkıldıysanız veya arabanıza bir hasar gelmişse ve aynı renge boyatmak yerine rengini değiştirmeyi düşünüyorsanız bu işlemleri nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

 

Araç Rengini Değiştirme

 

Arabanızı hangi renge boyatmak istediğinizi karar verdikten sonra araç boyama servislerinden bir tanesine götürerek istediğin boyayı veya kaplatmayı yapabilirsiniz. Rengi değişen arabanızı servisten alırken fatura istemelisiniz araç plakasının bulunduğu ve hangi renge boyatıldığıyla ilgili bir fatura isteyin.

Bu faturayı almazsanız aracınızın ruhsatına işletemezsiniz ve herhangi bir trafik çevirmesin de cezai işlem uygulanır. Daha sonrasında sigorta şirketinizden ek-1 formu istemelisiniz.

Bu formun bilgisayar yoluyla doldurulduğuna üstündeki bilgilerin kesinlikle doğru olduğunu kontrol etmelisiniz formu doldururken form da tek değişmesi gereken bilgi aracın boyasıdır.

Daha sonrasında aracınızı muayene ettirip renk tespitinden sonra onaylı bir belge alarak trafik şubeye gidebilirsiniz. Trafik şube de ödeyeceğiniz ruhsat ücretinden birkaç gün sonra tekrar aracınızı muayeneye götürüyorsunuz. Daha sonrasın da aracınızı trafikte kullanabilirsiniz.

 

Hangi Durumlarda Boya Ruhsata İşletilir?

 

Aracınızın rengi beyaz veya siyah renkte ise ve aracınızı bulunduğu rengin mat haline dönüştürmek istiyorsanız beyazsa mat beyaza, siyahsa mat siyaha boyattıysanız bu değişimi ruhsata işletmenize gerek yoktur.

Başka bir durum olarak aracınızın sadece tavanını boyadığınız da veya kaplattığınız da bunu da ruhsata işletmenize gerek yoktur. Aracınızı tamamen boyatmadığınız durumlar da boyama veya kaplatma işlemlerini ruhsata işletmenize gerek yoktur.

Bazı boyama firmaları yaptırdığınız küçük boyama işlemleri sonrasın da sizin için ruhsata işletme sürecini üstlenmek isteyebilirler. Bu süreci kendiniz takip etmeniz sizin ve cebiniz için daha yararlı olacaktır.

 

Boya Değişimi Ruhsata Nasıl İşletilir?

 

Aracınızı boyattıktan sonra kimlik kartınızın fotokopisi, aracınızın sigorta poliçe fotokopisi, ruhsat fotokopisi ve aracınızı boyattıktan sonra servisten almış olduğunuz plaka ve yeni rengin yazılı olduğu fatura ile trafik şubeye gidebilirsiniz.

Trafik şubeye gitmeden önce internet üzerinden araba için herhangi bir borç olmadığını kontrol ediniz. Eğer borcunuz varsa bu borcu ödemeden ruhsatınızı değiştirmeniz mümkün değildir. Trafik şubede ki işinizi bitirince aracınızı evraklarla birlikte muayeneye götürün gitmeden önce randevu almanıza gerek yoktur oraya gidip elinizdeki evraklarla başvurunuzu yapın.

İkinci gelişiniz olduğu için otomobil tekrar muayene giriş seçeneğini seçip sıranın size gelmesini bekleyin. Evraklarınız kontrol edildikten sonra onaylanan belgelerinizle birlikte ek-1 evrakı size teslim edilecektir.

Aldığınız belgeleri tekrar trafik şubeye gidin. Bu şube sizin bağlı olduğunuz trafik şube olmalı aracınızın kayıtlı olduğu trafik şube değil. Bu şubede size aracınızın rengini neden değiştirdiğinizi ve aracınızın başka işlemlerden geçip geçmediğini soracaklar.

Bu soruları cevapladıktan ve elinizde bulundurduğunuz tüm evrakları memur onayından geçirdikten sonra birkaç gün içerisinde yeni ruhsatınızı hazır olur ve trafik şubeye gidip ruhsatınızı alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir