Araba Kliması Nasıl Isıtır ?

Yazar: | 4 Ocak 2021

Araba kullanırken yolculuğunuzun daha iyi daha güvenli geçmesini sağlayan klimaların nasıl çalıştığından ve bölümlerinden bahsedeceğiz.

 

Araç Kliması Nedir?

 

Arabanızın havasını hem ısıtmak hem soğutmak için kullandığınız arabaya bağlı bir yapıdır. Sadece soğutma veya ısıtma işi için kullanılmaz araç içinde ki havanında temizlenmesini sağlar alerjik hastalığı olan insanlar için klima da bulunan polen filtresi sayesinde güvenli bir şekilde yolculuk yapmanıza yardımcı olan araç için oldukça önemli bir parça ve sistemdir.

Klima ısınıp soğumanın yanında kışın camlarınızın buğusunu çözmek için de oldukça etkili bir yöntemdir.

 

Klima Havayı Isıtır mı?

 

Eski tür araçlar da klima sadece soğutmak için kullanılan bir yöntemdi arabanızı ısıtmak için araba içinde bulunan hava sirkülasyonunu açmanız ve motorda ki sıcaklığın aracın içerisine üflenmesini beklerdiniz.

Arabanızı yeni çalıştırdıysanız ısınma gibi bir şansınız yoktu. Teknolojinin gelişmesiyle araba klimaları evlerde kullandığınız klimalar gibi havayı anında soğutup anında ısınmasını sağlayabiliyorlar.

 

Klima Havayı Nasıl Soğutur?

 

Klima sistemi altı aşamadan oluşan bir yapıdır. Kısaca bu yapılardan bahsedelim.

 

Kompresör: Motordan krank kasnağı ve kayışla aldığı hareket sonucu klima gazını sıkıştıran parçadır. Kompresörün bozulması veya arızalanması sonucu klima sistemi devre dışı kalacaktır.

 

Yoğuşturucu: peteklerin içinde dolaşan sıcak klima gazını yoğuşturucu fanı (soğutma fanı) tarafından soğutulur. Soğuyan klima gazı sıvı hale geçer.

 

Nem tutucu filtre: Yoğuşturucudan gelen sıvıyı içersin de bulunan süzgeç ve kurutucu madde yardımıyla sıvı kurutulup nemi alınmış bir gaza dönüşür.

 

Genleşme Valfi: Klima gazının basıncını düşürür ve ideal soğutma kapasitesini ayarlar. Sıcaklık sensörü sayesinde dengeyi korumaya çalışır bunu da sistemde dolaşan klima gazının arttırıp azaltarak yapar.

 

Evaporatör: Bu bölüm de sıvı olan klima gazı artık gaz hale döner. Genleşme valfinden gelen soğuk klima gazı petekler de dolaştırılarak soğutulur.

Klima gazı evaporatöre sıvı olarak girip gaz olarak çıkar soğuk girip sıcak olarak çıkar.

 

Klima Gazı: klima sisteminde insan vücuduna zararsız olan renksiz soğutucu maddeler kullanılır.

 

Klima gazının miktarı klimanızın ne kadar verimli çalıştığıyla orantılı olduğu için bahar aylarında klimanızı kontrol etmeniz önerilir.

 

Klimanın parçalarından bahsettiğimize göre şimdi nasıl çalıştığını okuyabilirsiniz.

 

Kompresör soğuk gaz düşük bir basınçla emer ve sıkıştırır. Sıkıştırılan gaz ısınır ve yüksek basınca sahip olur bu gaz kompresörden yoğuşturucuya gönderilir. Arabanın dışından gelen soğuk hava yoğuşturucuda ki yüksek sıcaklıktaki gazı soğutarak sıvı hale dönüştürür ama halen yüksek basınçlıdır.

Yoğuşturucudan sıvı halde genleşme valfine gönderilen sıvının basıncı burada düşürülür ve evaporatöre gönderilir. Evaporatör de sıvı halden tekrar gaz hale geçmesi için ortamdaki ısı çeker ve soğutur. Bir fan ile evaporatör de ki temiz ve soğuk hava aracın içine üflenir.

Soğuk hava dense de bu sizin aracınız içinde ayarladığınız sıcaklık veya soğukluk ayarına göre işler ve sistem ona göre hareket eder. Aracın içinde dolaşan klima gazı 65 dereceye kadar çıkıp -7 dereceye kadar düşebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir